آغاز درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا

آغاز درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا

مرکز فرهنگی شهر کتاب از روز چهارشنبه هشتم بهمن ساعت ۱۱ صبح درس گفتارهایی درباره‌ ابن سینا را آغاز می‌کند که هر هفته در چهارشنبه‌ها ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، نخستین نشست از مجموعه درس ‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا با حضور رضا داوری‌اردکانی، حسین معصومی‌همدانی و محمدجواد اسماعیلی به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این درس گفتار را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang و تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc پیگیری کنند.

ابن‌ سینا، فیلسوف، طبیب، ریاضیدان و دانشمند برجسته‌ ایران است که شهرت جهانی دارد. شهرت او بیشتر در فلسفه و طب بوده و فلسفه‌ او، فلسفه‌ی مشائی، متاثر از فلسفه‌ نوافلاطونی و دین اسلام است.

وی نخستین کسی است در ایران بعد از اسلام که درباره‌ تعلیم و تربیت اظهار نظر کرد و قواعدی را استخراج و اعلام کرد. عمده‌ی آثار او به عربی است و اشعاری نیز به عربی و فارسی بدو نسبت داده‌اند.

زندگی پرفراز و نشیب و توانایی‌های شگفت‌انگیز او سبب پیدایش افسانه‌های فراوانی پیرامون شخصیت وی شده است. از آثار مشهور او می‌توان به نجات، قانون، شفا، اشارات، دانشنامه علایی، قراضه طبیعیات، مبدا و معاد اشاره کرد.

همچنین حی‌بن‌یقظان، سلامان و ابسال، معراج‌نامه از داستان‌های تمثیلی – فلسفی اوست. حدود ۲۴۰ اثر به وی نسبت داده‌اند. نام، آثار و اندیشه‌های ابن‌ سینا دربیشتر آثار شاعران زبان فارسی انعکاس یافته است و با استفاده از آنها مضامینی پرداخته‌اند. هنوز بسیاری از آثار ابن‌ سینا به شکل علمی، تصحیح و شرح و انتشار نیافته است.

انتهای پیام

ایسنا

بازمهندسی برنامه‌ها در بعثه، فعالیت ماندگار آیت‌الله ری‌شهری است
بخوانید

نظرات بسته شده است.