آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور مهار شد

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور مهار شد – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی علی‌صفر ماکنعلی در نشست خبری امروز که به مناسبت گرامیداشت دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد: دامپزشکی دو وظیفه مشخص دارد که یکی کنترل بیماری‌ها و دیگری تضمین سلامت غذایی است.

وی افزود: در راستای این وظایف، امسال موفق به تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شدیم، همچنین آنتی ژن تشخیص این دو بیماری هم در کشور تولید می‌شود.

ماکنعلی در رابطه با کنترل و مهار بیماری لکه سفید در کشور خاطرنشان کرد: با رصد و پایش، برقراری شبکه‌های ملی تشخیص پیشرفته و ابلاغ پروتکل‌های آموزشی خاص، در کاهش بیماری لکه سفید میگو رکورد زدیم.

وی با اشاره به این که بیش از ۱۷۳ هزار واحد پرورش قزل آلا در کشور داریم، اذعان کرد: ایران رتبه اول تولید قزل آلا در آبهای سطحی دنیا را دارد و جزو کشورهایی هستیم که محصول پرورش یافته در قالب پروتکل‌های بهداشتی وارد بازار اوراسیا شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان این که آنفولانزای فوق حاد پرندگان شدیدترین بیماری مختص به پرندگان در تمام قاره‌ها است، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا ۲۳ روز بعد از آن در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۲۹۹ کانون بیماری رخ داده است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبود.

وی با اشاره به این که ۳۵ کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در برنامه ملی شناسایی، تایید و مهار کردیم، عنوان کرد: در استان خراسان جنوبی نیز به دلیل قرار گرفتن یکی از واحدهای صنعتی بزرگ در مجاورت یکی از آب بندهای این استان و تاخیر در گزارش این بیماری، تعدادی لاین مرغ تخم گذار درگیر این بیماری شدند که با رصد و پایش، تایید، تشخیص، مهار و مختومه شدن آنها عملیات مهار به پایان رسید.

عقب نشینی آمریکا از تحریم پروژه نورد استریم 2
بخوانید

ماکنعلی در رابطه با استان‌های درگیر با بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان گفت: این بیماری در استان‌های آذربایجان غربی، البرز، تهران، مرکزی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، مازندران و… شناسایی شده است.

وی افزود: در تالاب میقان ۱۲۶۴ قطعه پرنده تلف شدند اما با اقدامات انجام شده به واحدهای صنعتی و روستا سرایت نکرد، همچنین در کرمانشاه هم دو نقطه روستایی درگیر بیماری شدند و در مجموع خسارت‌های وارد شده ناشی از این بیماری کمتر از ۲ میلیارد تومان برآورد شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در رابطه با صادرات محصولات دامی از کشور بیان کرد: در ۹ماهه ابتدای سال بیش از ۶۵هزارتن صادرات تخم مرغ و بیش ۳۵ هزارتن صادرات گوشت مرغ داشته‌ایم؛ همچنین براساس آمارها جمعیت گاو و گوساله در کشور در سال ۱۳۹۳، ۴ میلیون ۲۳۰هزار راس بود که در سال ۱۳۹۹ این رقم به پنج میلیون و ۴۱۰هزار راس رسیده است.

وی افزود: جمعیت گوسفند، بره و بز نیز در حال حاضر ۶۳ میلیون و ۲۵۰ هزار راس است که نسبت به سال ۹۷ بیش از ۱۰ میلیون راس افزایش پیدا کرده است.

ماکنعلی با اشاره به اولویت این سازمان در واکسیناسیون تب برفکی واحدهای صنعتی عنوان کرد: میزان کاهش تب برفکی در گاوداری‌های شیری، در ۱۵ سال اخیر رکورد زده است و شیر و فرآورده‌های لبنی تولید شده در کشور استانداردهای اوراسیا را به دست آورده و این محصولات به اتحادیه اوریاسیا و مالزی صادر می‌شوند.

وی افزود: در حوزه دام روستایی واکسیناسیون جمعی نخواهیم داشت بلکه به صورت ریسک بیس واکسیناسیون انجام خواهد شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تولید مازاد تخم مرغ در کشور تصریح کرد: روزانه به ۲۴۰۰تن تخم مرغ در کشور نیاز داریم که براساس آمار اعلام شده در ۲۱ دی ماه سال‌جاری ۳۰۶۶تن تخم مرغ تولید شده است و این رقم نشان دهنده تولید ۶۶۶تن تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور است.

کاهش زمان رسیدگی به شکایت‌های مشتریان در سایپایدک
بخوانید

وی با بیان این که برنامه پرورش مدیریت سنی مرغ گوشتی را ابلاغ کردیم و در حال اجرا است، گفت: پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی نباید بیشتر از ۴۰ روز مرغ‌ها را نگهداری کنند و بیش از ۴۰ روز نهاده دامی تعلق نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است، در پایان این نشست از سند ملی بهداشت دام عشایر۱۳۹۹، توسط ریس سازمان دامپزشکی کشور، رئیس موسسه آموزش و ترویج و رئیس سازمان عشایر ایران رونمایی شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

آیا شایعه شیوع آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در استان بوشهر صحت دارد؟

انتهای پیام/

منبع خبر

نظرات بسته شده است.