اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شد

اختیارات لازم برای واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی داده شد

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: اختیارات لازم برای واردات واکسن کووید ۱۹ مورد تایید به هیات امنای ارزی داده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور اظهار داشت: از ابتدا تاکنون تاکید کمیته ملی واکسن بر آن بوده که هرگونه انجام کارآزمایی بالینی واکسن های خارجی در کشور منوط به مشارکت در تولید و انتقال فناوری خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری ۱۲ نشست هم اندیشی و جلسه کمیته ملی واکسن کووید ۱۹ در ماه‌های گذشته، افزود: در این جلسات علاوه بر رهگیری و هدایت و برنامه ریزی برای واکسیناسیون همگانی اثربخش و ایمنی علیه بیماری کووید ۱۹، موضوع تسهیل دستیابی به واکسن تولید داخل مستمرا پیگیری و تصمیم سازی شده که نتایج خوبی تا کنون در بر داشته است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآور شد: در جلسه یازدهم کمیته ملی واکسن کووید ۱۹ در آذر ماه، آئین نامه ثبت سریع و صدور مجوز واردات اضطراری واکسن کرونا پیشنهادی سازمان غذا و دارو نیز پس از بحث و بررسی، مورد تأیید اعضای کمیته قرار گرفته و جهت ابلاغ، تقدیم مراجع ذیربط شده است.

جهانپور گفت: پیش نیازهای درخواستی سازمان جهانی بهداشت(WHO) و ساز و کار کوواکس مبنی بر تعریف فرآیند و الزامات واردات واکسن با توجه به وضعیت بحران و اضطراری کووید ۱۹ در جهان برای دریافت به هنگام واکسن ایمن از شرکت‌های سازنده به منظور کاهش عواقب و پیامدهای تداوم اپیدمی، ضروری خواهد بود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تاکید وزیر بهداشت و کمیته ملی بر استفاده از گزینه‌های مطمئن واکسن برای کارکنان سلامت بوده و هست و زیرگروه‌های در اولویت این قشر عزیز برای واکسیناسیون در اولویت خواهند بود.

وزیر بهداشت: صدای پای کرونای هندی را می‌شنویم
بخوانید

سخنگوی قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی ادامه داد: با توجه به وضعیت زمانی محدود عرضه واکسن‌های خریداری شده، مقرر شده است صرفاً در این مورد خاص، بسته بندی اولیه سازنده دربردارنده اطلاعات نوع واکسن، روش و حجم تزریق و هشدارهای اساسی به زبان مندرج مورد تأیید باشد و برای لیبلینگ واکسن، مدل ارائه شده توسط مرجع تنظیم مقررات دارویی اروپا(EMA) مورد تأیید است.

وی تصریح کرد: برنامه کلی واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ تغییری نداشته است و مطابق برنامه قبلی، مسیرهای خرید مستقیم واکسن تأیید شده، خرید از سبد کوواکس و واکسن تولید داخل به ترتیب مسیر تأمین واکسن مورد نیاز کشور برای واکسیناسیون همگانی علیه این بیماری بوده و مرجع تأیید نهایی واکسن اعم از خارجی یا تولید داخل، سازمان غذا و دارو خواهد بود و فرآیند بررسی به رغم همه مسیرهای سریع تأیید(Fast Track) کماکان زمان‌بر بوده و نیازمند تکمیل اطلاعات است و در این فرآیند، کیفیت و ایمنی مبتنی بر شواهد و مدارک فدای سرعت عمل نخواهد شد و ورود هرگونه واکسن از هر مسیر، منوط به تأیید مجوز موقت و اضطراری سازمان غذا و دارو است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: فرآیند واکسیناسیون هم در کشوری به گستردگی مثل ایران و برای درصد بالایی از جمعیت ۸۴ میلیونی، زمان بر خواهد بود لذا حتی با تأیید برخی واکسن‌ها و صدور مجوز مصرف اضطراری و واردات آنها و متعاقباً شروع واکسیناسیون در بازه زمانی چند روزه و چند هفته حتی چند ماه، کماکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اعمال محدودیت‌های هوشمند، استفاده از تجهیزات محافظت فردی و خود مراقبتی، فاصله گذاری فیزیکی و شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و استفاده از ضدعفونی کننده‌ها با دقت و جدیت مانند ماه‌های قبل باید ادامه داشته باشد.

نشست مجازی گروه ۷ به میزبانی انگلیس و با موضوع واکسن کرونا
بخوانید

وی افزود: در خوشبینانه‌ترین شرایط، واکسیناسیون حتی بدون بروز حوادث غیرمترقبه‌ای مانند جهش‌های ویروس، یک شبه و یک ماهه و حتی چند ماهه نمی‌تواند سایه شوم این بیماری و همه‌گیری را از جوامع کوتاه کند و هرگونه عادی پنداری و اهمال فردی و عمومی حتی در میانه فصل واکسیناسیون می‌تواند فاجعه‌آمیز و بحران آفرین باشد و تا آخرین روزهای خروج از اپیدمی و طغیان بیماری و حتی بعد از آن باید این هوشیاری و حساسیت در جامعه زنده بماند و خود مراقبتی و مشارکت فعال اجتماعی و بین بخشی باید در بالاترین وجه ممکن ادامه یابد.

جهانپور در پایان یادآور شد: همانگونه که از قبل وعده داده شده، واکسیناسیون با واکسن مؤثر و بی خطر خارجی آغاز خواهد شد و با واکسن‌های تولید داخل ادامه خواهد یافت و با توکل به خداوند متعال حتی زودتر از بسیاری از کشورها اتمام خواهد یافت.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.