ازدیاد آهو برای فرودگاه کیش مشکل‌ساز شده‌ است/ انتقال جمعیت مازاد به مراکز تکثیر

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با سرشماری‌های انجام شده در جزایر خارک و کیش از آهوان این جزایر و با توجه به جمعیت مازاد این گونه در این زیستگاه‌ها و برای جلوگیری از آسیب به اکوسیستم و از بین رفتن پوشش گیاهی، سرریز جمعیت آهوان این جزایر به تعدادی از مراکز مجاز تکثیر و پرورش در سطح کشور منتقل می شود.

به گزارش ایسنا شهاب الدین منتظمی گفت: این موضوع پس از اعلام آمار سرشماری‌های انجام پذیرفته مورد بررسی قرار گرفته و قرار است به منظور جلوگیری از بروز تلفات آهو در زیستگاه‌های این استان‌ها اجرایی شود چراکه هم اکنون جمعیت آهو در این جزایر بیش از حد ظرفیت مراتع آن است و فقر پوشش گیاهی روز به روز تشدید می‌شود.

وی ادامه داد: شرایط اقلیمی، ‌کمبود میزان بارندگی و نامناسب بودن زمان بارش‌های صورت گرفته در مناطق باعث کاهش تولیدات علوفه‌ای خوش‌خوراک آهوان شده است و همین امر می‌تواند در تابستان سال آینده، آهوان را با مشکل تغذیه و بیماری مواجه سازد بنابراین پیشنهاد شده با توجه به وجود مراکز تکثیر و پرورش مجاز در کشور این سرریز جمعیت به این مراکز منتقل شود.
منتظمی اضافه کرد: آسیب‌های ناشی از افزایش تراکم جمعیت و احتمال بروز بیماری در آینده در هر یک از این جمعیت‌ها می‌تواند به تلفات سنگینی منجر شود.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر ازدیاد آهو در جزیره کیش باعث بروز مشکلاتی در فرودگاه کیش شده است. در چنین شرایطی نیاز به برنامه‌ریزی و جابجایی فوری جمعیت این گونه در جزیره کیش احساس می‌شود.
منتظمی با بیان اینکه هفت مورد تلفات جبیر در چند روز گذشته در جزیره هنگام استان هرمزگان مشاهده شده است، اظهارکرد: با حضور و بازدید کارشناسان این دفتر و دامپزشکی استان هرمزگان، از لاشه‌ها نمونه برداری شده است. علت مرگ این جبیرها فقر غذایی به دلیل کاهش نزولات جوی و نبود علوفه مناسب تشخیص داده شد که در حال برنامه‌ریزی و بررسی بیشتر برای رفع مشکل جبیرهای این جزیره هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: علاوه بر حفاظت حیات وحش، جلوگیری از درون آمیزی جمعیت‌ها و تحقیق و پژوهش در این خصوص از دیگر اهداف انتقال جمعیت مازاد آهو به مراکزتکثیر وپرورش است و با ایجاد یک بانک ذخیره ژنی از این گونه و انجام مطالعات علمی، فرصت ارزنده‌ای برای دانشجویان و محققان به وجود می‌آید.

ویدئو / کانال فاضلاب، بلای جان ملایر؛ شهرداری: اعتبار نداریم
بخوانید

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.