افزایش آلودگی هوای ۷ کلانشهر/ بارش شدید در ۶ استان

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از افزایش غلظت آلاینده‌ها در هفت کلانشهر و افزایش ارتفاع موج در دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش غلظت آلاینده‌ها امروز (۷ بهمن ماه) برای شهرهای تبریز، کرج، تهران، اراک، قم، اصفهان و اهواز، فردا (۸ بهمن ماه) برای شهرهای تبریز، کرج، اصفهان ، تهران، اراک، قم و اهواز، پنج‌شنبه ( ۹ بهمن ماه) برای شهرهای کرج، تهران، اراک، قم و اصفهان و جمعه (۱۰ بهمن ماه) برای شهرها قم و اصفهان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی پتانسیل رشد شاخص کیفیت هوا تا شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و در صورت عدم کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک در برخی مناطق در این کلانشهرها امکان رشد شاخص تا شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از ترددهای غیر ضروری به‌ویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری و ریوی، احتیاط در انجام فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز و مدیریت نوع سوخت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلانشهرها توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگی از افزایش تلاطم و ارتفاع موج بین یک تا ۱.۵ متر امروز و فردا ( ۷ و ۸ بهمن ماه) در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس، در شرق بوشهر و غرب هرمزگان، پنج‌شنبه ( ۹ بهمن ماه) در شمال خلیج فارس و خوزستان، جمعه (۱۰ بهمن ماه) در شمال خلیج فارس، در خوزستان و غرب بوشهر و شنبه (۱۱ بهمن ماه) در نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، در خوزستان و بوشهر خبرداده است.

افزایش تلاطم و ارتفاع موج به یک تا ۱.۵ متر یکشنبه و دوشنبه (۱۲ و ۱۳ بهمن ماه) برای خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و سه‌شنبه (۱۴ بهمن ماه) برای نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، در شرق بوشهر و هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

تولید محصولات پرکاربرد صنایع پتروشیمی و لاستیک سازی با ضایعات نفتی
بخوانید

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت های فراساحل وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و فعالیت‌های شیلاتی توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار افزایش ارتفاع موج بین یک تا ۱.۵ متر پنجشنبه و جمعه (۹ و ۱۰ بهمن ماه) برای نواحی غربی و مرکزی دریای خزر در گیلان و غرب مازندران و شنبه (۱۱ بهمن ماه) برای نواحی غربی و مرکزی دریای خزر در گیلان و مازندران پیش‌بینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال غرق شدن شناگران و قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی، اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت های فرا ساحل وجود دارد و سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در شنا و تفریحات آبی، احتیاط در تردد شناورهای تفریحی، سبک و فعالیت‌های شیلاتی توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به شکل گیری جریانات جنوبی گرم، کاهش رطوبت نسبی و افزایش دما آورده است: حاکمیت این شرایط جوی از پنج‌شنبه (۹ بهمن ماه) تا اواخر وقت جمعه (۱۰ بهمن ماه) در استان‌های گیلان و اردبیل موجب وزش باد شدید تا خیلی شدید با سرعت متوسط ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت، وزش باد لحظه‌ای شدید موقت با سرعت بیش ۱۰۰کیلومتر بر ساعت به‌صورت نقطه‌ای و محلی پیش‌بینی می‌شود.

هشدار هواشناسی نسبت به آلودگی هوای ۸ کلانشهر/خلیج فارس و تنگه هرمز مواج می‌شود
بخوانید

در این شرایط جوی آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال سقوط بهمن و ریزش سنگ دور از انتظار نیست.

پرهیز از توقف در مناطق مستعد سقوط بهمن یا ریزش سنگ، احتیاط در رانندگی به‌ویژه در راه‌های کوهستانی، محکم کردن سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه‌های سازمان هواشناسی در این شرایط جوی است.

در ادامه این هشدار با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آمده است: بارش برف، وقوع کولاک برف، رخداد مه و کاهش دید افقی، وزش باد شدید و در مناطق جنوبی بارش باران پنج‌شنبه (۹ بهمن ماه) در نیمه جنوبی آذربایجان غربی و جمعه (۱۰ بهمن ماه) در جنوب آذربایجان غربی، نیمه غربی کردستان، نیمه غربی کرمانشاه، نیمه جنوبی لرستان، شمال خوزستان و شمال چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی می‌شود.

در این وضعیت جوی کاهش دید، لغزندگی و اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات، تاخیر و احتمال لغو پروازها و آبگرفتگی معابر دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به اجتناب از سفرهای غیر ضروری و همراه داشتن تجهیزات زمستانی، اجتناب و جلوگیری از فعالیت‌های کوهنوردی، آمادگی تجهیزات برف روبی و نمک پاشی و آمادگی ارگان‌های خدمات‌رسان توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.