افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران در نخستین ماه ۲۰۲۱ با وجود تحریم آمریکا

افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران در نخستین ماه ۲۰۲۱ با وجود تحریم آمریکا – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، محاسبات نشان می‌دهد که پس از افزایش صادرات نفت ایران در سه‌ماهه چهارم سال گذشته با وجود تحریم‌های آمریکا، در ماه ژانویه ۲۰۲۱ نیز روند صعودی خود را حفظ کرده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

این امر حکایت از آن دارد که پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده ممکن است باعث تغییر رفتار خریداران نفت ایران شده باشد.

صادرات ایران از زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد و تحریم‌ها را دوباره اعمال کرد، کاهش یافته بود. جو بایدن، رئیس جمهور جدید گفته است اگر تهران به تعهدات خود در توافق بازگردد، واشنگتن نیز این کار را انجام خواهد داد.

ارقام شرکت "اس‌وی‌بی اینترنشنال" و دو شرکت دیگر که میزان فروش نفت ایران را با ردیابی نفتکش‌ها تخمین می‌زنند، نشان می‌دهد که صادرات ایران در حال افزایش است.

شرکت "اس‌وی‌بی اینترنشنال" مستقر در واشنگتن تخمین زده است که صادرات نفت خام ایران از ۴۹۰ هزار بشکه در روز در ماه اکتبر به ۷۱۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر رسیده و این‌که صادرات و تولید تاکنون در ماه ژانویه در حال افزایش بوده است.

وزیر نفت: صادرات نفت ایران به‌شدت افزایش یافته استآمادگی هند برای واردات نفت ایران در دوره بایدن

سارا وکشوری از شرکت اس‌وی‌بی گفت: ایران و مشتریانش انتظار رویکردی آسان‌تر از سوی دولت بایدن را دارند. ایران در زمان حاضر با پیش‌بینی مذاکره با ایالات متحده، افزایش تولید و صادرات خود را آغاز کرده است.

دستمزد کارگران فقط 38 درصد هزینه هایشان را پوشش می‌دهد/ سبد معیشت 8 میلیون و 700 هزار تومان شد
بخوانید

ایران و برخی از خریداران نفت خام این کشور مانند چین همیشه تأکید کرده‌اند که تحریم‌های ایالات متحده غیرقانونی است.

شرکت پترو لجستیک مستقر در ژنو نیز اعلام کرد که صادرات نفت خام ایران برای اولین بار از آوریل ۲۰۱۹ پس از افزایش ۱۰۰ هزار بشکه در روز در سه‌ماهه چهارم، صادرات بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز را در ماه جاری پشت‌سر گذاشت.

پترو لجستیک در نامه‌ای به رویترز گفت: ما طی ماه‌های گذشته شاهد افزایش مداوم صادرات ایران بوده‌ایم.

در حالی که میزان صادرات نفت ایران هنوز کسری از میزان پیش از تحریم‌ها یعنی حدود ۲.۷ میلیون بشکه در روز در ماه مه ۲۰۱۸ است، سطح صادرات در ماه ژانویه نشان‌دهنده افزایشی چشمگیر است.

انتهای پیام/+

منبع خبر

نظرات بسته شده است.