اولین محموله واکسن روسی ۲۲ بهمن به تهران می‌رسد

اولین محموله واکسن روسی ۲۲ بهمن به تهران می‌رسد

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: مقدمات قرارداد خرید واکسن روسی هم فراهم شده است و امیدواریم امروز و فردا این قرار داد امضا شود و اولین محموله آن قبل از ۲۲ بهمن به تهران برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به اظهارات یکی از مقامات رژیم صهیونیستی که گفته اسرائیل برنامه حمله به ایران دارد، گفت: هم مردم ما و هم مردم منطقه با ادبیاتی که رژیم صهیونیستی تا الان داشته‌اند آشنا هستند. آنها بیشتر حرف می‌زنند، بیشتر دنبال جنگ روانی هستند ولی عملاً نه برنامه‌ای و نه توانایی و نه از عهده این کار (حمله به ایران) برمی‌آیند.

وی افزود: ارتش و سپاه در دفاع از ایران نیروهای ورزیده‌ای هستند، مانورهایی که داشتیم نشانه‌های این است که ما قصد جنگ نداریم اما در دفاع از کشور جدی هستیم. البته برخی مسئولین رژیم صهیونیستی فکر می‌کنند هر حرفی بزنند واشنگتن حرفشان را می‌پذیرد، حالا یه ترامپی بود و دامادی داشت که عملاً کارگزار صهوینیست ها بود و یکسری کارها را انجام می‌داد و برخی نظرات رژیم صهیونیستی را تحمیل می‌کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: من فکر می‌کنم دولت جدید آمریکا، همانند سایر کشورها استقلال خودشان را دارند. مساله بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها یک موضوعی است که خیلی هم رژیم صهوینیستی و هم برخی کشورهای عرب منطقه با آن مخالف هستند و در این راستا تلاش می‌کنند و لابی‌هایشان در واشنگتن فعال شده است. ما نباید این‌طور مسائل و اظهار نظرها را جدی بگیریم زیرا بیشتر جنگ روانی و تبلیغاتی است.

واعظی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس صدا و سیما به دلیل توهین یک کارشناس تلویزیون به رئیس جمهور به جلسه دولت دعوت نشده است؟، گفت: صدا و سیما در برخی از برنامه‌هایی که دارد، در گزینش افراد به نوعی کسانی را دعوت می‌کند که تابلودار هستند و در زمره مخالفین دولت مسحسوب می‌شوند.

وی تصریح کرد: در این شرایط کشور که بیش از هر زمان دیگر نیاز به وحدت، انسجام و صمیمت داریم، باید با یک صدا در مقابل دشمنان بایستیم و از این جنگ تحمیلی اقتصادی عبور کنیم. اینکه صدا و سیما با مستنداتی که می‌سازد نباید مردم را ناامید کند بلکه باید آدرس انسجام و وحدت به جامعه بدهد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در برنامه زاویه یک روحانی را دعوت کرده بودند که با یک لحن بسیار بد به رئیس‌جمهور توهین می‌کند. این مساله برای وزرای دولت قابل قبول نبود. بالاخره صدا و سیما متعلق به نظام است و نباید در این شرایط اینگونه عمل کند. نتیجه این مساله آن شد که باید این موضوعات مقداری ساماندهی شود.

دومین مورد از کرونای انگلیسی در گیلان شناسایی شد
بخوانید

واعظی گفت: نمی‌دانم رئیس صدا و سیما به جلسه امروز دعوت شدند یا نه اما در آن سالنی که ما بودیم تشریف نداشتند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احضار وزیر ارتباطات به دادگاه، گفت: موضع ما از سال ۹۲ این بوده است که فضای مجازی می تاوند در خدمت مردم و فعالیت‌های اقتصادی قرار بگیرد. در همه دنیا بحث فضای مجازی، بحث این نیست که کسی مثلاً فیلم یا کلیپ ببیند بلکه با زندگی مردم در ارتباط است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: ما در ماجرای کرونا می‌بینیم که اگر فضای مجازی از سال ۹۲ گسترش پیدا نکرده بود، امورات مردم چه آنهایی که کسب و کار دارند و چه آنهایی که خدمات دریافت می‌کنند، با مشکل مواجه می‌شد. امروز فضای مجازی در خدمت دانش آموزان و دانشجویان است.

واعظی گفت: ما نباید فضای مجازی را تنها از یک بُعد ببینیم و اگر فسادی در این فضا انجام می‌شود، که من نمی‌گویم نمی‌شود، ما باید برای مشکلات و مبارزه با فساد آن راه حل پیدا کنیم و اجازه بدهیم کسب و کار مردم در این فضا انجام شود. موضع دولت این است که ما با فساد فضای مجازی مخالفیم و در این زمینه با قوه قضائیه همکاری می‌کنیم.

وی ادامه داد: آقای آذری جهرمی خودش کانال‌هایی که کار خلاف انجام می‌دهند را احصا کرده و برای مراکز قضائی و انتظامی فرستاده تا با آنها برخورد شود. ما حاضریم در این زمینه همکاری کنیم و باید فرهنگ سازی هم بشود اما اجازه بدهیم فضای مجازی کار خودش را ادامه دهد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص برخورد یک نماینده مجلس با سرباز راهنمایی و رانندگی، گفت: همان روزی که این اتفاق افتاد، همه ما متاسف شدیم. در این ماجرا یک سرباز می‌خواهد به وظیفه خودش عمل می‌کند و مانع قانون شکنی یک نماینده مجلس می‌شود اما از این نماینده سیلی می‌خورد.

واعظی گفت: این اتفاق هم از نظر افکاری عمومی و هم از نظر دولت محکوم است و همانطوری که رئیس مجلس و دیگران گفتند که ما به این مساله رسیدگی می‌کنیم، امیدواریم که این فقط حرف نباشد بلکه عکس العمل جدی درباره آن صورت بگیرد.

وی افزود: وقتی فرمانده نیروی انتظامی همان لحظه اعلام کرد که شکایت می‌کند خب بقیه که نمی‌توانند بیایند شکایت کنند، بالاخره نیروی انتظامی با وزیرات کشور در ارتباط است. خوشبختانه ستاد کل نیروهای مسلح هم واکنش خوبی نشان داد و ثابت کرد که نیورهای مسلح از یک حمایت گسترده‌ای برخوردار هستند. این اتفاقی که افتاد عکس العمل مردم هم در فضای مجازی و هم از سوی مسئولین کشور قابل تقدیر است.

سعی در تأمین ۱۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا اسفند ماه داریم
بخوانید

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه آیا وزارت ارتباطات استدلال‌های حقوقی در قوه قضائیه دربرابر شکایتی که مطرح شده بود نداشت؟، گفت: آن بخشی که سیاستگذاری است و در اختیار دولت قرار دارد، وزرا و استانداران ما باید بدانند که اگر سیاست‌های دولت اجرا می‌شود، رئیس جمهور حامی آنهاست.

واعظی گفت: آنچه آقای رئیس جمهور گفت این بود که گسترش فضای مجازی جزو سیاست‌های دولت بوده است و اگر قرار است آقای آذری جهرمی برای این موضوع محاکمه شود، من ابتدا باید محاکمه شوم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا قرار است ما در زمینه واردات واکسن مذاکراتی داشته باشیم؟، اظهار کرد: بیشتر از دو ماه است که با روس‌ها درخصوص واکسنی که تولید کردند در حال مذاکره هستیم. با چینی‌ها و هندی‌ها هم مذاکره می‌کنیم. خوشبختانه شدت مذاکراتمان با روس‌ها بیشتر شده است و حتی در یک ماه گذشته تمام اسنادی که داشتند را برای ما فرستادند و گروه علمی ما تمام این اسناد را بررسی کرده است و نتیجه اش این شد که واکسن روسی تائید شد و دیشب این تائیدیه را برای روس‌ها فرستادیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: مقدمات قرارداد خرید واکسن روسی هم فراهم شده است و امیدواریم امروز و فردا این قرار داد امضا شود و اولین محموله آن قبل از ۲۲ بهمن به تهران برسد.

واعظی گفت: البته سیاست جدی ما این است که از تولید واکسن‌های داخلی حمایت جدی شود و این اولویت ماست. ما هم از واکسن برکت، هم واکسن رازی و هم از واکسن پاستور حمایت می‌کنیم اما به هرحال نمی‌توانیم مردم را تا اواخر بهار سال آینده منتظر نگه داریم. بنابراین از الان تا اواخر بهار یک قرار داد با کواکس بستیم و از طرف دیگر با سه کشور چین و روسیه و هند هم قرارداد می‌بندیم.

وی تاکید کرد: مقدمات قرارداد با روسیه از قرار داد چین و هند جلوتر است و تلاش می‌کنیم که کواکس محموله خود را زودتر به ما بدهد. قرار است دو میلیون دوز واکسن روسی بخریم.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.