بارش برف و باران و وزش باد شدید/ در ترددهای کوهستانی احتیاط کنید

سازمان هواشناسی ضمن اشاره به تداوم بارش باران و برف طی امروز(۱۱ بهمن ماه) نسبت به وزش باد شدید در ۱۶ استان کشور هشدار داد و احتیاط در انجام فعالیت‌های کوهنوردی، ترددهای کوهستانی و لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر را توصیه کرد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وزش باد شدید با سرعت ۵۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت امروز (۱۱ بهمن ماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، تهران، البرز، قزوین، زنجان، قم، سمنان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، شرق استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی و فردا (۱۲ بهمن ماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، البرز، قزوین، تهران، قم، سمنان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و نیمه شرقی استان‌های کرمان و یزد پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال آسیب رسیدن به سازه‌های موقت و گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی نیمه‌کاره و احتمال شکستن درختان وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره، اندیشیدن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در انجام فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و اتخاذ سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار با اشاره فعالیت سامانه بارشی آمده است: از صبح امروز تا اواخر امشب (۱۱ بهمن ماه) بارش برف و باران، وزش باد شدید و در ارتفاعات کولاک برف، در جنوب غرب و جنوب کشور بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید برای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، غرب استانهای کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، شمال استانهای خراسان جنوبی و سمنان، شمال و شرق خوزستان پیش‌بینی می‌شود.

با این نقاشی‌ها به سیزده‌به‌در بروید!
بخوانید

در چنین شرایطی اختلال در سفرهای برون شهری، کاهش دید در مناطق کوهستانی، لغزندگی و یخ‌زدگی جاده‌ها، تاخیر و احتمال لغو پروازها دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به احتیاط در ترددهای برون شهری، پرهیز از انجام سفرهای غیرضروری، احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف‌روبی و تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.