بازار سرمایه قابلیت جذب سالیانه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را دارد/ احراز هویت الکترونیکی ۴ میلیون نفر در سجام

بازار سرمایه قابلیت جذب سالیانه ۱۵۰ هزار میلیارد تومان را دارد/ احراز هویت الکترونیکی ۴ میلیون نفر در سجام – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسن قالیباف اصل در جلسه تودیع و معارفه رییس سازمان بورس که عصر امروز در وزارت اقتصاد برگزار شد، با بیان اینکه، وزیر اقتصاد در ۱۰ماه گذشته بیشتر از اهالی بازار سرمایه دلسوز و پیگیر تحولات آن بودند، گفت: وررود بنده به سازمان بورس مصادف با آزادسازی سهام عدالت و عرضه صندوقهای دولتی و ورود پر حجم سرمایه گذاران به بازار سرمایه بود. به واسطه رشد نقدینگی در سه ماهه ابتدای سال ناشی از چالش کرونا و حرکت آن به سمت بازار منجر به ورود۱۲۰هزار میلیارد تومان پول جدید به بازار شد که این وضعیت بی سابقه بوده است. بازار سرمایه به راحتی قابلیت جذب سالیانه ۱۵۰ هزار میلیارد را دارد اما در ۵ماه این رقم بیش از ظرفیت بازار بود.

قالیباف گفت: ارزش بازار در شهریور ماه رشد چشم‌گیری داشت و شاخص کل حدود ۱۵۴ درصد رشد کرد. همچنین شرکتهای موجود افزابش یافت. تعداد کدسهامدار از۱۰ میلیون کد به ۲۹میلیون مد افزایش یافت. همچنین تعداد کد بورسی با احتساب سهامداران عدالت به۵۷میلیون کد میرسد‌.

وی افزود، سال قبل ارزش کل معاملات ۱۰۰۰هزار میلیارد تومان لود اما در ده ماه ۴هزار هزار میلیارد تومان رشد کرده است. ابتدای سال بحث انتشار اوراق بدون ضمانت بانکی تصویب شد که همین موضوع انتشار اوراق شرکتی را رشد داد. سال گذشته کل اپراق منتشر شده۷۵۰۰ میلیارد تومان بود اما امسال به ۲۴هزار میلیارد تومان رسیده است. کل تامین مالی سال قبل۲۰۰هزار میلیارد تومان بود اما امسال این رقم به ۳۰۰هزار میلیارد تومان رسید.

ایجاد بازارچه‌های مرزی مشترک میان ایران و پاکستان
بخوانید

رییس پیشین سازمان بورس با بیان اینکه، سال قبل ۴۱ هزارمیلیارد تومان بود اما در ده ماه افزایش سرمایه شرکتها به ۶۷هزار میلیارد تومان رسید، گفت: تقاضا از شرکتهای خارجی از در خصوص یهام پروژه محور ایجاد شده و یک شرکت روسی درخواست ثبت شرکت پروژه محور به ارزش ۶۰۰۰میلیارد تومان ثبت شده است‌.

سال قبل مجموع ارزش صندوقهای سرمایه‌گذاری حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان بود اما امسال با مصوبات شورا عالی بورس، یعنی افزایش سقف صندوق ها از ۱۰به۵۰هزار میلیارد تومان منجر به افزایش ارزش صندوقها به ۴۱۲ هزار میلیارد تومان شد.

این نشان میدهد که سرمایه گذاری غیر مستقیم مردم، مورد توجه بوده است. بر همین اساس، زمان صدور کد سبد گردانی از دو هفته به نیم روز کاهش یافته است. همچنین تعداد سبدگردانها از۱۹ به۵۹ افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه، در ابتدای سال تعداد صندوقها ۲۲۷صندوق بود که به ۲۶۰ افزایش یافته و۳۹شرکت نیز مجوز موافقت اصولی دریافت کرده‌اند.

* سود سهام ۱۰۰شرکت به صورت مستقیم و از طریق سجام پرداخت می‌شود

قالیباف اصل ادامه داد، امسال با وجود فراز و نشیب در بازار، نقد شوندگی قابل قبول بود و امکان نداشت سهمی یک ماه در صف فروش قفل باشد. این موضوع از طریق سبد گردانی و صندوق توسعه و تثبیت محقق شده است. از سوی دیگر کارمزد بازار سرمایه ۵۰ درصد کاهش یافته است. تا به امروز ۶۰۰۰میلیارد تومان به صندوق توسعه برای بازارگردانی تزریق شده است.

وی افزود: همچنین امسال مصوبه اس برای انتشار ای پی اس ها داشتیم تا شفافیت افزایش و کشف قیمت بهتر انجام شود. شرکتها از اواخر بهمن باید عملیات اجرایی انتشار eps را شروع کنند تا ,این ارقام در تابلو سهام درج شود.

موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و بوسنی و هرزگوین
بخوانید

رییس پیشین سارمان بورس گفت: برای اعمال اصلاحات بازار قرمز باز تعریف شده و دستورالعمل بازار هدف برای شرکتهای دانش بنیان و تازه تاسیس تصویب شده است‌. همچنین سطح بندی برای ورود مردم به بازار انجام خواهد شد و بر این اساس یک سری تستها از متقاضیان ورود به بازار اخذ خواهد شد.

قالیباف اصل گفت: امروز بحث مجامع غیر حضوری یا الکترونیک در شرکت سپرده گذاری آماده شده و با امضای تفاهم نامه با سازمان ثبت این مجامع به شکل الکترونیک انجام می‌شود. بر اساس اخرین امار برای ۱۰۰شرکت سود سهام از طریق سجام بدون‌نیاز به مراجعه بانکها انجام میشود.

وی با بیان اینکه، سرعت پردازش برخی سامانه ها دو برابر شده و چهار میلیون نفر به صورت الکترونیکی احراز هویت شدند، گفت: امسال تفاهم نامه ای با معاونت پیشگیری قوه قضاییه منعقد شد و در این راستا برای دو‌متخلف تنبیه متناسب از روشهایی مثل آموزش مجدد، در نظر گرفته شد.

وی در نهایت گفت: در این مدت همکاری تنگاتنگی با معاونت اقتصادی و وزارت خانه و آقای دهقان داشتیم. ایشان در مصوباتی که از مجلس در خصوص بازار سرمایه اخذ شد نقش پررنگی داشتند. ایشان اهل بازار سرمایه هستند و از حضور آقای دکتر دهقان ممنون هستم.

انتهای پیام/

منبع خبر

نظرات بسته شده است.