تروئیکای اروپا: فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای تولید اورانیوم فلزی متوقف شود!

در حالی که برنامه ایران برای فعالیت در زمینه تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران از دو سال قبل به اطلاع آژانس رسیده، تروئیکای اروپا در بیانیه ای خواستار متوقف شدن فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای طراحی اورانیوم فلزی شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس، تروئیکای اروپا(آلمان، انگلیس و فرانسه) در پی اعلام آغاز فعالیت تحقیق و توسعه ایران برای طراحی اورانیوم فلزی که به عنوان سوخت جدید رآکتور تحقیقاتی تهران مورد استفاده قرار خواهد گرفت، امروز در بیانیه ای گفتند: ما، دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس، عمیقا درباره این که ایران اعلام کرده است آماده ی تولید اورانیوم فلزی می شود، نگرانیم.

در ادامه این بیانیه ادعا شده است: ایران هیچ کاربرد غیرنظامی معتبری برای اورانیوم فلزی ندارد. تولید اورانیوم فلزی به طور بالقوه پیامدهای سنگین نظامی دارد. ایران تحت توافق هسته ای متعهد شده است که اقدام به اورانیوم فلزی تولید نکند یا به مدت ۱۵ سال فعالیت تحقیق توسعه روی به کارگیری اورانیوم فلزی نداشته باشد.
این سه کشور اروپایی افزودند: قویا از ایران می خواهیم این فعالیت را متوقف کند و اگر در حفظ توافق جدیت دارد، بدون تاخیر بیشتر به پایبندی به توافق هسته ای بازگردد.

به گزارش ایسنا، درخواست تروئیکای اروپا در حالی مطرح شده که ایران پس از خروج آمریکا از برجام و همچنین تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان اقدام به برداشتن گام‌هایی برای کاهش تعهدات برجامی اش نمود و همواره اعلام کرده در صورت بازگشت طرف‌های برجام به اتجام تعهدات‌شان این اقدامات قابل بازگشت هستند. ضمن این که اقدام ایران در این راستا به اطلاع آژانس رسانده شده است.

سلیمی: سازمان انرژی اتمی از مجلس و مردم ایران عذرخواهی کند
بخوانید

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین روز چهارشنبه از آغاز فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی نوع ارتقا یافته سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، خبر داد.

کاظم غریب آبادی با اشاره به اینکه مدیرکل آژانس با انتشار گزارشی، موضوع را به اطلاع کشورهای عضو رسانید، گفت: این فعالیت در سه مرحله انجام می شود و در مرحله اول آن،
اورانیوم فلزی با استفاده از اورانیوم طبیعی تولید می شود.
نماینده دائم کشورمان با اشاره به اینکه برنامه ایران از دو سال قبل به اطلاع آژانس رسیده است، اظهار کرد: این اقدام، از لحاظ فنی ایران را در ردیف کشورهای پیشرو در تولید سوخت های جدید قرار خواهد داد.

وی همچنین افزود: تمامی این مراحل به اطلاع آژانس رسیده و می رسد ‌و بازرسان آژانس نیز سه روز قبل، از کارخانه تولید صفحه سوخت بازدید کردند.

همچنین آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران فعالیت تحقیق و توسعه در زمینه طراحی اورانیوم فلزی را برای یک رآکتور تحقیقاتی آغاز کرده است.

آژانس در بیانیه ای گفت: رافائل گروسی مدیرکل آژانس امروز درباره پیش روی های اخیر درباره برنامه های ایران برای انجام دادن فعالیت های تحقیق و توسعه در زمینه تولید اورانیوم فلزی به عنوان بخشی از هدف اعلام شده اش در راستای طراحی نوع بهبود یافته ای از سوخت برای رآکتور تحقیقاتی تهران، به کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع رسانی کرده است.

گزارش محرمانه آژانس به اعضای آن که رویترز به آن دسترسی پیدا کرده است، مطرح می کند که ایران برنامه هایش برای تولید اورانیوم فلزی از اورانیوم طبیعی و سپس تولید اورانیوم فلزی غنی سازی شده تا سقف ۲۰ درصد را به عنوان سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران، اعلام کرده بود.

بازدید صالحی از خط تولید رادیودارو شرکت پارس ایزوتوپ
بخوانید

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.