تصویب انتشار عمومی مجوزهای فعالیت در شهر بیدار در سامانه شفافیت

یک عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه مجوز دادن به برخی از فعالیت‌ها در شهر بیدار ممکن است زمینه فساد و رانت ایجاد کند گفت: ضرورت دارد درجهت از بین بردن این زمینه‌ها درخواست‌های رسیده، دلایل تایید یا رد تقاضا و شناسنامه‌های صادرشده را در سامانه شفافیت به صورت عمومی منتشر کنیم.

به گزارش ایسنا، بهاره آروین در دویست و شصت و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بند (ج) ماده یک لایحه برنامه تحقق شهر بیدار در تهران گفت: در بند جیم که مربوط به فعالیت‌های مجاز شهر بیدار است، تنها خرده‌فروشی‌ها، صنایع دستی و دستفروشی‌های مجوزدار اجازه فعالیت گرفته‌اند و به نظر می‌رسد تنها به اصناف و مشاغل سیار مجوز داده‌ایم. این در حالی است که فرض ما این بود که محدودیت فعالیت در شب برای اصناف برداشته شود و اصناف خود در این مورد تصمیم بگیرند.
وی افزود: هیچ ضرورتی ندارد ما تعیین کنیم که چه اصنافی مجوز فعالیت در محدوده شهر بیدار را داشته باشند چرا که این برنامه سرزندگی و امنیت را برای شهر به ارمغان می‌آورد و شب‌مردگی را از بین می‌برد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم کلیه کسب و کارها، مراکز خدماتی و اصناف واقع در فضای شهر بیدار در زمره فعالیت‌های مجاز قرار گیرند.
به گزارش ایسنا، نهایتا پس از بحث و بررسی این پیشنهاد با ۸ رای موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب نرسید.
آروین در ادامه بررسی این لایحه، پیشنهاد دیگری درخصوص مورد سوم بند (ج) در ماده ۲ لایحه مطرح کرد و گفت: از آنجا که در بند (ج) ماده یک مقرر شده است تنها به برخی از فعالیت‌ها مجوز دهیم، ضروری است درجهت از بین بردن زمینه‌های احتمالی فساد و جلوگیری از رانت، درخواست‌های رسیده و دلایل تایید یا رد تقاضا و شناسنامه‌های صادرشده را برای عموم منتشر کنیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنم این موضوع را به انتهای بند سوم قسمت (ج) ماده ۲ اضافه کنیم.
به گزارش ایسنا، نهایتا پس از بحث و بررسی این پیشنهاد با ۱۲ رای موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.
در ادامه آروین پیشنهاد دیگری را مطرح کرد و گفت: شهر بیدار معمولا در معابر شهر اجرا می‌شود و به نظر می‌رسد اینکه این فضا را مانند روزبازارها به مزایده بگذاریم درست نیست. بنابراین پیشنهاد می‌کنم این تبصره حذف شود که پیشنهاد حذف تبصره یک با ۱۵ رای موافق اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید.
وی در پیشنهادی دیگری درخصوص ماده ۴ این برنامه نیز گفت: در این ماده فرایندی طولانی دیده‌ایم و مقرر شده است شهرداری ظرف یک ماه دستورالعمل نحوه فعالیت را در شورای راهبری به تصویب برساند و بعد تشکیل پنجره واحد دهد و آنگاه اقدام به صدور مجوز کند. اما از آنجا که هدف اصلی هماهنگی با نهادهای ذی‌ربط است، پیشنهاد می‌کنم متن این ماده را تغییر دهیم تا سریعا وارد فاز اجرا شویم.
در متن این پیشنهاد آروین تاکید کرد: شهرداری تهران موظف است ظرف مدت دو ماه از لازم‌الاجرا شدن این مصوبه، کلیه هماهنگی‌های لازم را با نهادهای ذی‌ربط انجام دهد؛ به نحوی که تمامی اصناف رسمی و دارای مجوز که در فضای شهر بیدار قرار دارند مجاز باشند به صورت شبانه نیز به ارائه خدمات و فروش محصولات بپردازند.
به گزارش ایسنا، نهایتا پس از بحث و بررسی این پیشنهاد با ۱۳ رای موافق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسید.

دریافت بهای خدمات ایمنی ساختمان‌ها از سال ۹۸
بخوانید

انتهای پیام

نظرات بسته شده است.