توجه به زکات از شاخصه های مهم سیره کربلایی کاظم ساروقی است

توجه به زکات از شاخصه های مهم سیره کربلایی کاظم ساروقی است

ایسنا/مرکزی نماینده مردم استان مرکزی در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از درس های مهم سیره کربلایی کاظم ساروقی توجه به زکات و مال حلال است چراکه زکات انسان را رشد و تکامل می بخشد و یکی از شاخصه های مهم سیره کربلایی کاظم ساروقی است.

آیت الله محسن اراکی در آیین گرامیداشت شصت و سومین سالگرد ارتحال کربلایی کاظم ساروقی و یادواره شهدای شهر ساروق، اظهار کرد: امام خمینی(ره) با تشکیل انقلاب اسلامی قانون خداوند و نظام الهی را در جامعه حاکم کرد و وقتی انقلاب اسلامی روی کار آمد با جاری شدن قوانین الهی بر جامعه شاهد یک حرکت و جهش بودیم و امروز داشته ها و دستاوردهایی که داریم برگرفته از جاری شدن قوانین خداوند بر جامعه است.

وی افزود: سیره و زندگی کربلایی کاظم ساروقی درس های فراوانی دارد که امروز تبیین این درس های مهم از نیازهای مهم جامعه محسوب می شود، لذا اینگونه برنامه ها بسیار اهمیت دارد و می تواند موجب خیرات و برکات زیادی برای جامعه باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، اراکی با بیان اینکه آن چیزی که امروز از کربلایی کاظم ساروقی باید یاد بگیریم به قرآن عمل کردن و توجه به آیات عظیم قرآن است که اهمیت زیادی دارد و باید در همه ابعاد زندگی ما آیات قرآن نمود عملیاتی داشته باشد، گفت: یکی دیگر از درس های مهم سیره کربلایی کاظم ساروقی توجه به زکات و مال حلال است چراکه زکات انسان را رشد و تکامل می بخشد و یکی از شاخصه های مهم سیره کربلایی کاظم ساروقی است.

وی افزود: خداوند متعال در قرآن کریم بارها تاکید کرده که اگر می خواهید مال‌تان رشد پیدا کند به زکات اهمیت دهید و در واقع توجه به زکات علاوه بر اینکه مال انسان را رشد می دهد موجب تطهیر و رشد خود انسان نیز می شود و در نهایت جامعه را تطهیر می دهد و جامعه به رشد عجیبی می رسد.

اراکی گفت: کربلایی کاظم ساروقی به معنای واقعی کلمه تطهیر شده بود و این طهارت از مال حلال او بود. بارها از بزرگان دینی شنیدیم که دلیل مهم کراماتی که خداوند متعال به کربلایی کاظم ساروقی عنایت کرد از مال حلال بوده و این مسئله باید درس بزرگی برای ما باشد.

دغدغه‌ی آیت‌الله مصباح نسبت به دانشگاه و اسلامی‌سازی علوم انسانی سابقه دیرینه دارد
بخوانید

وی اظهار کرد: کربلایی کاظم ساروقی اهمیت زیادی به زکات می داد و در واقع کربلایی کاظم ساروقی تسلیم واقعی فرمان الهی بود و این چنین بود که خداوند متعال عنایات ویژه به ایشان داشت و رشد عجیبی پیدا کرد.

اراکی افزود: در طول تاریخ بارها شاهد بودیم که بسیاری از کرامات و عنایات ویژه خداوند به روستایی های درس نخوانده عطا شده و مهمترین عامل آن توجه به مال حلال و اهمیت دادن به زکات بوده و امروز ما باید به این مسئله توجه زیادی داشته باشیم.

وی اظهار کرد: دشمن می خواهد جامعه ما پاک نباشد تا رشد پیدا نکند، لذا از هر طریقی به دنبال ضربه زدن برای آلوده شدن جامعه است. اینکه مقام معظم رهبری از چندین سال پیش بر مقابله و مقاومت با شبیخون فرهنگی تاکید دارند به این دلیل است که این مسئله یک مسئله راهبردی است و باید به آن اهمیت دهیم چراکه دشمن با شبیخون فرهنگی به دنبال آلوده سازی جامعه است.

اراکی گفت: آلودگی تهاجم فرهنگی بدتر و خطرناک تر از ویروس منحوس کرونا است چراکه یک اقدام ضدفرهنگی می تواند یک منطقه و یک جامعه را آلوده کند، لذا دشمن می داند اگر تهاجم فرهنگی فراگیر شود جامعه اسلامی ضربه می خورد، لذا باید هوشیار باشیم و آگاهانه عمل کنیم.

وی با بیان اینکه اسلام ناب محمدی(ص) دین پاک شدن و تطهیر است و اگر به خوبی در جامعه مکتب اسلام ناب طنین انداز شود شاهد معجزه خواهیم بود، لذا باید در همه ابعاد به این مسئله توجه داشته باشیم، افزود: آیات قرآن همچون چشمه ای جوشان عامل تطهیر افراد و جامعه هستند و انقلاب اسلامی یک چشمه جوشان بود که آثار و برکات آن به خوبی به جوامع زیادی منتقل شده و امروز بشریت از وجود انقلاب اسلامی بهره مند شده است، پس باید قدر بدانیم و از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش "ترسیم چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران ۱۴۵۰"
بخوانید

اراکی گفت: امروز دشمن به دنبال ضربه زدن به چشمه جوشان اسلام ناب محمدی و خیمه انقلاب اسلامی است، پس می طلبد نسبت به شگردها و توطئه های دشمنان آگاه باشیم و هوشیارانه عمل کنیم.

براساس این گزارش، سرهنگ پاسدار غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی نیز در این آیین گفت: به برکت برگزاری کنگره شهدای استان مرکزی طی دو سال گذشته اقدامات خوبی در راستای تبیین سیره و شخصیت برجسته کربلایی کاظم ساروقی انجام شد و می توانیم بگوییم یک گفتمان سازی قرآنی خوب و موثری در راستای شناساندن کربلایی کاظم ساروقی به عنوان معجزه قرن در استان مرکزی شکل گرفت که قطعا موجب خیرات و برکات زیادی خواهد شد.

وی افزود: اقدامات مهم در کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان مرکزی در راستای تبیین شخصیت کربلایی کاظم ساروقی هم مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار گرفت و هم برکات زیادی برای جامعه داشت که امروز باید ادامه دار باشند چراکه امروز بیش از هر زمانی به فرهنگ قرآن در جامعه نیازمند هستیم.

کریمی گفت: راه اندازی بنیاد قرآنی کربلایی کاظم ساروقی که کارهای مقدماتی آن انجام شده، تدوین ۳ عنوان کتاب با محوریت کربلایی کاظم ساروقی، راه اندازی اردوی گردشگری و محتوایی برای دانش آموزان و دانشجویان با محوریت شناخت کربلایی کاظم ساروقی از جمله اقدامات محوری بوده که هم اکنون نیز ادامه دارند.

وی اظهار کرد: راه اندازی فعالیت های قرآنی در استان مرکزی با محوریت کربلایی کاظم ساروقی، برگزاری ۶۰ برنامه فرهنگی در سال گذشته با محوریت کربلایی کاظم ساروقی، تولید محتوا در فضای مجازی با محوریت شناخت و تبیین شخصیت کربلایی کاظم ساروقی در کانال های کنگره شهدای استان با مخاطب بیش از ۵۰۰ هزار نفر، برگزاری مسابقات قرآنی با محوریت زندگینامه کربلایی کاظم ساروقی برای دانش آموزان و اهدای ۶۲۰ قرآن نفیس به برگزیدگان، دیگر برنامه های در این راستا بوده است.

انتهای پیام

ایسنا

نظرات بسته شده است.