توضیحات حناچی درباره بودجه افشای فساد در لایحه شهرداری و ۲ شهردار بازداشتی تهران

شهردار تهران توضیحاتی را در خصوص پیش بینی بودجه افشای فساد در لایحه بودجه سال آینده و ۲ شهردار بازداشتی تهران ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، پیروز حناچی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران پس از ارائه لایحه بودجه سال آینده به شورا در جمع خبرنگاران گفت: امروز نخستین بودجه قرن را به شورا ارائه دادیم، بودجه اصلی و ردیف های آن حدود ۳۶ هزار و ۳۳۳ میلیارد تومان است. امسال نخستین سالی است که تبصره های بودجه را داخل بودجه آوردیم که در التزام بخشی به بودجه و شفافیت آن بسیار موثر است.

وی ادامه داد: سال های قبل نیز این رقم وجود داشت اما به شکل تبصره ارائه می شد اما امسال این روند یعنی معادل ۱۱ هزار و ۵۵۴ میلیارد محاسبه و در بودجه آورده شده است.

شهردار تهران با اشاره به تدوین دو سطحی بودجه سال ۱۴۰۰ گفت: اگر این بودجه در شورای شهر به تصویب برسد رقمی معادل ۲۲۷۴ میلیارد برای ۳۲ پروژه اولویت دار اختصاص پیدا می کند. رویکرد تدوین بودجه اجتماعی است و ارتقاء برای توسعه پروژه های محله ای، توجه به شرایط کرونایی و توجه به بخش های آسیب پذیر از ویژگی های این بودجه است. تلاش شده به موضوع دستفروشان و کسانی که معیشت آنان به صورت روزانه تامین می شود توجه ویژه ای داشته باشیم، هر چند که وظیفه شهرداری نبوده اما با یک نگاه اجتماعی آن را مورد توجه قرار دادیم و تلاش کردیم تسهیلاتی برای آنها فراهم شود.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص بدهی های شهرداری تهران گفت: رقم بدهی های شهرداری ثابت نیست، بلکه دینامیک است. چرا که بخشی را می پردازیم و بخش دیگر جایگزین می شود. بخش عمده ای از بدهی های ما بدهی های بانکی است که وقتی از مهلت آن می گذرد، میزان بهره پرداختی بسیار بالا می رود و به نفع شهرداری است که آن را همیشه پایین نگه دارد تا بتواند از تسهیلات جدید نیز استفاده کند.

آلودگی و نخاله های ساختمانی - قم
بخوانید

وی ادامه داد: نمی توانیم برای بدهی ها رقم دقیقی اعلام کنیم، فقط به یکی از بانک ها بیش از ۲۰ هزار میلیارد بدهی داشتیم. تلاش می کنیم این تراز را نگهداریم و بدهی بیشتر تولید نکنیم. در خصوص پیمانکاران نیز همین طور است. چرا که دائما در حال پرداخت هستیم و رقم ثابتی نداریم اما بدهی پیمانکاران خرد تقریبا همگی پرداخت شده است. در سال گذشته اعتراضات زیادی داشتیم که با برات کارت و روش های دیگر بدهی های پیمانکاران خرد را پرداخت کردیم و عمدتا پیمانکاران درشت باقیمانده اند که بدهی آنها را نیز در دستور کار برای پرداخت داریم.

حناچی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بودجه مترو که با اوراق مشارکت افزایش پیدا کرده، گفت: واقعیت این است که با این وضعیت بار ما بار نمی شود. موضوع حاکمیتی مانند حمل و نقل عمومی با این ارقام مشکلش حل نمی شود. مشکل این است که می خواهیم پروژه های باقیمانده را تکمیل کنیم، اما نمی شود. با این وضعیت کار بزرگی انجام داده و این موضوع را به دولت نیز اعلام کرده ایم. به اعتقاد ما حمل و نقل در پایتخت موضوع حاکمیتی است و دولت نمی تواند خودش را از این موضوع کنار بکشد و همانطور که برای طرح های عمرانی کشور اعتبار گذاشته می شود برای مترو تهران نیز باید بودجه اختصاص پیدا کند.

وی در خصوص بودجه افشای فساد در لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: این قانون سوت زنی است که اگر شورا به تصویب برساند بخشی از آن به کسانی که فساد را افشا می کنند اختصاص پیدا می کند.

مسابقه عکس و خاطره نویسی مترو برگزار می‌شود
بخوانید

حناچی در خصوص تحقق پذیری بودجه سال آینده نیز گفت: ما معمولا دو ماه آخر وضعیت بهتری نسبت به طول سال داریم. به دلایل مختلف از جمله اینکه معمولا هر سال عوارض تغییر می کند و افراد به این دلیل که به سال بعد نخورند در همان سال عوارض خود را پرداخت می کنند. تا کنون ۷۰ درصد بودجه محقق شده و اینکه بودجه محقق شود دور از ذهن نیست.

حناچی در خصوص شهرداران بازداشت شده دو منطقه تهران نیز گفت: منتظر هستیم دستگاه قضایی نظر خود را اعلام کند.

وی در خصوص دستگیری این دو شهردار گفت: شهرداران در اختیار دستگاه قضایی هستند و شعبه بازپرسی کارکنان دولت در حال بررسی موضوع است. موارد در حد اتهام است و هر چه دستگاه حقوقی و قضایی تصمیم بگیرد تابع آن هستیم.

انتهای پیام

نظرات بسته شده است.