توضیحات فرهنگی درباره بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که بررسی لایحه بودجه از سه‌شنبه هفته جاری در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمدحسین فرهنگی در نشست خبری امروز (شنبه) خود گفت: مجلس شورای اسلامی از سه‌شنبه وارد بررسی لایحه بودجه می‌شود هر طرح و لایحه‌ای دو مسیر پیش روی خود دارد و بودجه با این‌که احکام اختصاصی در آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی دارد از این جهت با طرح‌ها و لوایح دیگر تفاوتی ندارد یا در کلیات به تصویب می‌رسد یا نه.

وی ادامه داد: در صورت تصویب کلیات وارد بررسی جزییات خواهیم شد که روال آیین‌نامه مشخص است و مثل سابق در صحن بررسی می‌شود اما احتمال دیگر رد کلیات است که در این صورت برخلاف سایر طرح‌ها و لوایح به دولت برمی‌گردد و دولت دو هفته فرصت دارد بازنگری کند که در صورت بازنگری لایحه به جای کمیسیون‌ها مستقیما در صحن مورد رسیدگی قرار می‌گیرد اگر کلیات در صحن تصویب و تایید شد به کمیسیون تلفیق می‌رود و کمیسیون تلفیق جزییات را بررسی می‌کند و بعد در صحن مطرح خواهد شد و جزییات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر در همان مرحله هم مجلس با کلیات موافقت نکرد فرصتی باقی نیست و راهکار این است که بودجه به صورت سه دوازدهم تصویب شود.

فرهنگی اضافه کرد: با توجه به تلاش‌های زیادی که اعضای کمیسیون تلفیق بودجه انجام دادند، برخی رانت‌ها را حذف کردند برخی مسائلی که می‌توانست موجب نگرانی شود را برایش تدبیر کردند بحث دارو، نهاده‌های دامی و مواد مهم خوراکی را حفظ کردند و با محدودیت‌های مشخص در اختیار دستگاه‌های مرتبط ذیربط و عوامل آن قرار می‌دهند و در مراحل دیگر لازم بود این رانت را حذف کنند که این کار را انجام دادند و منابع آن را در اختیار مردم گذاشتند.

احمدی: گره زدن اقتصاد و معیشت مردم به مذاکرات هسته‌ای اشتباه بود
بخوانید

وی یادآور شد: البته یک راهکاری که کمیسیون تلفیق اراده داشت این بود که این تبدیل به کالا شود و در اختیار مردم قرار گیرد، ولی با توجه به ابهامات موجود زمینه فراهم شد که بخشی در تلفیق و بخشی موکول به صحن شود تا نهایی شود، اما قدر مشترک آن این است که به صورت کالا و به صورت نقدی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

سخنگوی هیات رییسه مجلس ادامه داد: موضوع دیگری که در دستور کار هفته جاری مجلس قرار دارد بحث مسکن است زیرا از موضوعاتی است که اهمیت داشته و مورد توجه افکار عمومی است و انتظار می‌رود که مجلس در این رابطه قدم اساسی بردارد؛ کلیات و جزئیات این موضوع در صحن علنی بررسی خواهد شد و در نهایت به دولت ابلاغ خواهد شد تا راهکاری برای دولت فعلی و آینده در ارتباط با تولید و عرضه مسکن باشد.

وی اضافه کرد: یکی از ابهاماتی که طی روزهای اخیر در رسانه‌ها مطرح شده موضوع شفافیت آرای نمایندگان است، این موضوع مدت‌هاست که در کمیسیون آیین‌نامه داخلی بررسی شده و به دلیل اینکه به صورت عادی ارجاع شده بود تا شتابزده بررسی نشود رسیدگی آن طولانی خواهد بود بنابراین جمعی از نمایندگان درخواست اولویت کردند که اگر در صحن به رأی گذاشته شود وارد شور کلی و جزئی آن خواهیم شد.

فرهنگی در مورد سه شیفته شدن جلسات علنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: بررسی بودجه به صورت سه شیفت در اختیار هیأت رئیسه است و مجلس در سایر جلسات علنی حداکثر می تواند ۴ ساعت داشته باشد اما در مورد بودجه حداقل ۴ ساعت است یعنی می‌تواند در شیفت دوم و هم به صورت سه شیفته بررسی شود و به پیشرفت بحث‌ها بستگی دارد و اگر کند باشد در سه شیفت بررسی خواهد شد اما اگر روال تندتری داشته باشد در دو شیفت هم می‌توان آن را بررسی کرد و از نظر آیین‌نامه داخلی محدودیتی برای برگزاری شیفت‌های دوم و سوم نداریم و حتی نیاز به رأی مجلس هم ندارد یعنی خود هیأت رئیسه به تناسب پیشرفت مباحث می‌تواند تصمیم‌گیری کند.

مجامع بین المللی پارلمانی برای توقف فوری جنایات صهیونیست‌ها اقدام کنند
بخوانید

نماینده مردم تبریز در مجلس خاطرنشان کرد: مجلس در هفته های گذشته لایحه مهم شوراهای حل اختلاف را بررسی و به شورای نگهبان ارسال کرد؛ شوراها نقش زیادی در آیین دادرسی داشته و باعث کاهش هزینه‌ها شده و از بسیاری از اطاله دادرسی‌ها جلوگیری می‌کند همچنین اثرات گسترده‌ای در امورات مربوط به دستگاه قضایی کشور دارند که این تغییرات از نظر رئیس جدید قوه قضائیه در قالب لایحه به مجلس واصل شد.

وی ادامه داد: مجلس برخی اصلاحات در مورد این لایحه را انجام داد که در صورت تبدیل آن به قانون دائمی ثباتی را برای قوه قضائیه ایجاد و همچنین برای نظام دادگستری مسیرهای جدید و چشم‌اندازهای روشنی را ترسیم و از حالت قبل خارج می‌کند؛ لایحه مواد متعددی داشت و امیدواریم با همکاری دولت و قوه قضائیه به سرانجام برسد و مجلس هم در ادامه فرآیند تأثیرات خود را خواهد گذاشت.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.