جدایی حاج احمد کسمایی از مهم‌ترین دلایلِ شکست نهضت جنگل بود

جدایی حاج احمد کسمایی از مهم‌ترین دلایلِ شکست نهضت جنگل بود

علی امیری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره یکی از مهم‌ترین دلایلِ به شکست انجامیدن نهضت جنگل گفت: با توجه به اینکه نهضتِ میرزا کوچک‌خان جنگلی، قریب به هفت‎سال ادامه پیدا کرد دلایل مختلفی را می‌توان برای به شکست انجامیدن این قیام ذکر کرد.
او ادامه داد: شاید یکی از مهم‌ترین دلایل ناکام ماندن این قیام، اختلاف نظری بود که میان حاج احمد کسمایی و میرزا کوچک خان جنگلی رخ داد و این اختلاف در کوتاه‌ترین زمان، به تفرقه و کینه و جدایی حاج احمد و تسلیم شدنش به قوای دولتی منجر شد.
این سندپژوه و تاریخ‌نگار تأکید کرد: اینکه چرا این اتفاق از مهم‌ترین دلایل شکست قیام است به این سبب است که برادران و یاران حاج احمد در کسما، هریک به‌نوعی از نیروها و ارکان اصلی و ایفاگر نقش مهمی در قیام بودند و بعد از جدایی حاج احمد، یکی از تأثیرگذارترین پایگاه‌های نهضت جنگل، از سیطره حکمرانی و اختیارات میرزا خارج شد و می‌توان گفت میرزا یک پشتش را از دست داد.

علی امیری

میرزا یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک‌خان جنگلی در محله استادسرا در رشت، در خانواده‌ای متوسط و مذهبی چشم به جهان گشود. او زاده جنگل و مأمنش جنگل بود. نهضتش را از دلِ جنگل‌های گیلان آغاز کرد و به‌همین‌خاطر، جنگلی لقب یافت. او در ۱۱ آذر ۱۳۰۰ (سوم ربیع‌الثانی ۱۳۴۰) در ۴۳ سالگی به شهادت رسید و در محله سلیماندارابِ رشت به خاک سپرده شد.

منبع خبر

قلب تپینده‌ میراث تاریخی در مسجد خضرشاه تیموری
بخوانید

نظرات بسته شده است.