جنگ سرد آمریکا و چین روی ورق های روزنامه

هشدار چین به آمریکا مبنی بر پیروی نکردن از سیاست‌های دونالد ترامپ و تهدید این کشور به وقوع جنگ سرد، به عنوان دغدغه ای مهم در رسانه های جهان مطرح شده است.

به گزارش ایسنا، آلبرت کوچویی، گوینده پیشکسوت رادیو هر روز با مرور تیترها و سرفصل‌های رسانه‌های جهان، مهمترین اخبار دنیا را روایت می‌کند.

اخبار امروز (۷ بهمن ماه) به شرح زیر است:

_«چاینادیلی» نوشته است: شی جین پینگ هشدار داد اگر آمریکا همچنان بر سیاست حمایت از صنایع و فرآورده‌های خود، پافشاری کند، بی‌تردید جنگ سرد تازه‌ای آغاز خواهد شد. رهبر چین در پیامی به همایش جهانی اقتصاد یادآور شد برای گذر از بحران باید به همکاری‌های چندجانبه و بین‌الملل روی آورد.

_ روزنامه انگلیسی «گاردین» هم نوشته است: رئیس جمهوری چین به جو بایدن هشدار داد که اگر از سیاست‌های دونالد ترامپ پیروی کند، بی تردید با جنگ سرد تازه به خطر می‌زند. البته شی جین پینگ در این پیام نامی از جو بایدن یا آمریکا نبرد. شی یادآور شد دنبال کردن آن سیاست یعنی پیروی از قانون جنگل.

_ «یو اس ای تودی» نوشته است: مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح دونالد ترامپ را به سنای آمریکا داد. جو بایدن درباره آن گفت طرح استیضاح باید اجرا شود. اقدام سنا در استیضاح رئیس جمهوری که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا عملی می‌شود. به نظر می‌آید جمهوری‌خواهان در این استیضاح حزب دموکرات را همراهی نخواهند کرد. استیضاح دوباره رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، هشتم فوریه در کاخ سنا مطرح خواهد شد.

_ «تلگراف» خاطرنشان کرده است: رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهی مسکو شده و خواستار آزادی الکسی ناوالنی، ناراضی و معترض روس شده است. جوزف بارل شخصاً پیام اتحادیه اروپا را به مسکو خواهد داد و آن آزادی الکسی است. او می‌گوید: پس از آن بی‌تردید تنش روابط اتحادیه اروپا و مسکو کاهش پیدا می‌کند. دو ماه دیگر ۲۷ کشور عضو اتحادیه، درباره روابط میان این دو به بحث خواهند نشست.

برگزاری آیین تجلیل از ۱۲۲ مادر و همسر شهید در شهرستان قرچک
بخوانید

_ «ال موندو» بیان کرده است: در حالی که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس می‌گوید ویروس جهش یافته انگلیسی کووید_ ۱۹ ، ۳۰ درصد مرگبارتر از ویروس‌های دیگر است، دانشمندان می‌گویند هنوز زود است از بیشتر مرگبار بودن ویروس کرونا، حرف زد.

اطلاعات بیشتری برای اثبات این موضوع مورد نیاز است. با این همه باید آن را بیشتر از همه، جدی گرفت. پاتریک واریس، مشاور علمی دولت انگلیس می‌گوید از هر هزار مبتلای به ویروس انگلیسی بالای شصت سال، ۱۰ تن می‌میرند. مدیر بهداشت و سلامت انگلیس می‌گوید: برای اعلام این ارقام هنوز زود است. فاصله اجتماعی و ماسک برای مقابله با آن ضروری است.

*از حاشیه خبرها:

«نیویورک تایمز» نوشته است: دو خواهر دو قلو مبتلا به ویروس کووید_۱۹ برای شناخت ریشه ژنتیکی، به یاری دانشمندان رفتند. یکی از خواهران، بدتر و متفاوت‌تر از دیگری مبتلا به کرونا شد. کلی کمتر از یک هفته در بیمارستان بستری شد اما کیمبرلی بیش از یک ماه در بیمارستان با وضعیتی بغرنج ماند. ۳۵ سال زندگی آنها در همه چیز مشترک بودند جز در کرونا و ویروس آنها را جدا کرد. از میان ۹۴ میلیون مبتلای به کرونا، از آغاز همه‌گیری هرگز دو بیمار یکسان نبوده‌اند. اکنون پژوهشگران دانشگاه میشیگان، در جست و جوی یافتن این راز هستند.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.