حراج تابلویی از «ادوارد مانه» پس از ۱۴۰ سال

حراج تابلویی از «ادوارد مانه» پس از ۱۴۰ سال

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، تابلویی که ادوارد مانه از پیشگامان مکتب امپرسیونیسم در سال ۱۸۷۹ از یک سگ خانگی کشیده بود، ماه آینده برای اولین بار در پاریس به حراج گذاشته می‌شود. مانه این تابلوی کوچک را به عنوان هدیه برای مارگاریت لاتویی دختر صاحب یک مهمانخانه در پاریس کشید که پیش‌تر پرتره خودش را هم کشیده بود. در ۱۴۰ سال گذشته خانواده لاتویی پیشنهادات برای فروش این تابلو را رد کردند و آن را در بین خود نگه داشتند.

به گفته فدریک شانوا (Frédérick Chanoit) کارشناس هنر، این تابلوی ۳۲ و نیم در ۲۴ و نیم سانتی‌متری ظرف تنها ۲۰ دقیقه کشیده شده و نمونه بارزی از مهارت فنی مانه است.

شانوا می‌گوید: این تابلو یکی از شاهکارهای مانه نیست اما تعبیری شگفت‌انگیز از مهارت اوست؛ یک سمفونی فوق‌العاده از پرداخت‌ها که از نبوغ خالص وی حکایت دارد. این تابلو با آثار کلاسیک مانه تفاوت دارد اما مهارت فنی وی به عنوان یک نقاش را نشان می‌دهد. این حقیقت که مانه در مدت زمانی کوتاه، تنها با چند ضربه قلمو و کمترین ابزار ممکن قادر به خلق تصویر این سگ کوچک بوده که سرشار از پویایی است و چشمانی زنده دارد، خارق العاده است.

به گفته این کارشناس هنری، تابلوی مذکور در فهرست آثار مانه قرار داشت و درباره آن مطالبی نیز نوشته شده بود اما تا پیش از این کسی آن را از نزدیک ندیده بود. این تابلوی رنگ روغن که به افتخار سگ مارگارت که سوژه آن بود، مینه (Minnay) نام دارد، یکی از ۸ تابلویی است که مانه از سال ۱۸۷۵ تا ۱۸۸۳ از سگ‌ها کشید. این تابلو ۲۶ فوریه (۸ اسفند ۹۹) با قیمت تخمینی دستکم ۲۸۰ هزار یورو در پاریس به حراج گذاشته می‌شود.

تخریبی در اصل بنای خانه تاریخی کوزه‌کنانی مشهد صورت نگرفته است
بخوانید

ادوار مانه از نقاشان بنام سبک امپرسیونیسم سال ۱۸۳۲ میلادی در فرانسه متولد شد. وی از اولین هنرمندان قرن نوزدهم میلادی بود که به مضامین زندگی مدرن پرداخت و به عنوان یکی از محوری‌ترین هنرمندان موثر در گذار از رئالیسم به امپرسیونیسم شناخته می‌شود.

شاهکارهای ابتدایی مانه، ناهار در چمنزار و المپیا، بحث‌برانگیز بودند و همواره به عنوان خط مشی برای نقاشان جوان امپرسیونیسم، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. امروزه این آثار را به عنوان پایه و اساس تکامل هنر مدرن می‌شناسند. این نقاش برجسته در سال ۱۸۸۳ میلادی، در حالی که تنها ۵۱ سال داشت به علت بیماری از دنیا رفت.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.