دبیر ستاد انتخابات کشور: نام‌نویسی انتخابات ۱۴۰۰ موبایلی است

دبیر ستاد انتخابات کشور: نام‌نویسی انتخابات ۱۴۰۰ موبایلی است

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، چهارمین نشست ستاد هماهنگی انتخابات ۱۴۰۰ با حضور جمال عرف رییس ستاد انتخابات کشور، حسین ذوالفقاری رییس ستاد امنیت انتخابات و سید اسماعیل موسوی مدیرکل انتخابات وزارت کشور و سایر اعضا در محل وزارت کشور با دستورکار نحوه انجام فرایندهای انتخابات الکترونیک از مرحله ثبت‌نام تا شمارش آراء و مسائل مالی و امنیتی انتخابات برگزار شد.

در این نشست موسوی مدیرکل انتخابات وزارت کشور افزود: با توجه به در پیش بودن بیماری کرونا در کشور، پیش فرض ستاد انتخابات کشور بر برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونایی است و برای همین در نشست امروز چگونگی برگزاری انتخابات از مسائل سیاسی، امنیتی و مالی مورد بحث و بررسی مفصل قرار گرفت.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهمی که ستاد انتخابات وزارت کشور انجام داده؛ مطالعه کشورهایی است که در شرایط کرونایی، انتخابات ملی و محلی برگزار کرده‌اند. طبق مطالعات و تحقیقات انجام گرفته طی بازه یک ساله اخیر ۱۹ کشور در دنیا در شرایط کرونا انتخابات برگزار کردند.

موسوی گفت: نحوه ثبت‌نام، آموزش عوامل اجرایی، مکان شعبه، عوامل شعب، تبلیغات و روز رای‌گیری در هر کدام از این کشورها مورد مداقه جدی کارشناسی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برآیند تصمیم‌گیری و استفاده از تجربیات موجود این است که مرحله اولیه ثبت نام در انتخابات در ۱۴۰۰ از طریق اپلیکیشن صورت گیرد و فرد بعد از طی مرحله اولیه ثبت نام برای نهایی شدن ثبت نامش در وزارت کشور، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها حضور یابد.

روحانی: شبهه‌افکنی ضدانقلاب در مورد کرونا دروغ محض بود
بخوانید

موسوی به مساله مهم امر آموزش مجریان برگزاری انتخابات اشاره کرد و یادآور شد: در این مرحله سه سطح تعیین شده است. سطح اول معاونان سیاسی استانداری‌ها، مدیران انتخابات و فناوری و فرمانداران که برای این بخش آموزش حضوری است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور گفت: در سطح دوم آموزش به صورت ویدیو کنفرانسی است و مشمولان این بخش، اعضای ستاد استان‌ها، معاونین فرمانداری‌ها و بخشداران و کارشناسان هستند.

موسوی درباره سطح سوم آموزش که اتفاقا جمعیت زیادی را شامل می‌شود، افزود: این سطح شامل تمامی عوامل هیات‌های اجرایی، نمایندگان فرمانداران و اعضای شعبه است که برای این بخش تلاش بر این است که از ظرفیت‌های برنامه شاد وزارت آموزش و پرورش استفاده شود.

وی در مورد مکان‌های شعبه یادآور شد: وزارت کشور پنج شاخص در این خصوص نظیر در دسترس بودن، دارای پوشش تلفن همراه، برخورداری از امنیت مناسب، فضای باز و دارای تهویه در نظر گرفته است.

دبیر ستاد انتخابات کشور به فراخوان مهم کمیته اطلاع‌رسانی ستاد کشور در بهره‌گیری از نظرات و دیدگاه‌های نخبگان دانشگاهی اشاره کرد و گفت: نخبگان علمی، دانشگاهی و اجرایی کشور استقبال بسیار خوبی از فراخوان انتخاباتی وزارت کشور با محوریت پیشنهاداتی نظیر ضرورت رای‌گیری الکترونیکی، افزایش ساعات رای‌گیری، افزایش تعداد شعبه‌ها، رای‌گیری پیش هنگام، تامین واکسن کرونا داشته‌اند که پیشنهادات واصله در دفتر انتخابات وزارت کشور بررسی شده‌اند و در جریان روند اجرای انتخابات در چارچوب قانون از آنها استفاده خواهیم کرد.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.