درخشش مستند و فیلم کوتاه ایرانی در بنگلادش

درخشش مستند و فیلم کوتاه ایرانی در بنگلادشدرخشش مستند و فیلم کوتاه ایرانی در بنگلادش

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نوزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم داکا با نمایش ۳۵ فیلم سینمایی و کوتاه از ایران، از ۲۷ دی تا ۵ بهمن سال جاری (۱۶ تا ۲۴ ژانویه سال ۲۰۲۱) به صورت ترکیبی (فیزیکی و آنلاین) در داکا، پایتخت بنگلادش، برگزار شد.

در این دوره از جشنواره مستند سایه های بی خورشید به کارگردانی مهرداد اسکویی بهترین مستند بخش فیلم‌های معنوی این رویداد سینمایی نام گرفت و فیلم کوتاه تریشکو ساخته شکیبا خالقی نیز برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه در بخش ویژه فیلمسازان زن شد.

مستند سایه‌های بی‌خورشید پس از اولین نمایش جهانی در جشنواره مستند آمستردام (ایدفا) و کسب جایزه بهترین کارگردانی این رویداد سینمای مستند در چندین جشنواره بین‌المللی دیگر نیز حضور یافته است.

این مستند اثری تکان‌دهنده و برانگیزنده درباره محل نگهداری نوجوانان بزهکار است و روی دختران و زنانی تمرکز می‌کند که به سبب قتل یا معاونت در قتل یکی از مردان خانواده یا خویشاوندان سوءاستفاده‌گر خود به کانون اصلاح و تربیت فرستاده شده‌اند.

فیلم کوتاه تریشکو با بازی شکیبا خالقی، شریف شریفی، علی داوودنژاد، امین دهفولی و سیامک مولوی هم درباره زن جوانی است که همراه با گربه‌اش به نام تریشکو به تنهایی در تهران زندگی می‌کند اما مجبور است برای مراقبت از مادر بیمارش به اصفهان برود. زن جوان کسی را برای مراقبت از گربه‌اش پیدا نمی کند و …

منبع خبر

دو جایزه اصلی جشنواره فیلم هنگ‌کنگ به «دشت خاموش» رسید
بخوانید

نظرات بسته شده است.