دست برتر ایران در نفوذ و قدرت منطقه‌ای نسبت به عربستان سعودی

شبکه الجزیره در گزارشی به اشاره به این که ایران نسبت به عربستان از جایگاه برتری در منطقه برخوردار است، دلایل نگرانی عربستان در این باره را بر شمرد.

به گزارش ایسنا، شکبه الجزیره در گزارشی ویدیویی نوشت: سعودی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران و احتمال دستیابی این کشور به بمب هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند. بنابراین، عربستان سعودی تاسیسات هسته‌ای خود را راه‌اندازی کرده و حتی به خرید تسلیحات هسته‌ای از پاکستان متهم شده است؛ هرچند این دو کشور آن را انکار می‌کنند.

الجزیره در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان انجام شد و به موجب آن ایران قرار بود در ازای بهره‌مندی از مزایای اقتصادی، فعالیت هسته‌ای‌اش را محدودتر کند، نوشت: عربستان حتی از این توافق نیز راضی نبوده و آمریکا در دوره ترامپ همین رویکرد را در پیش گرفته و در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد. اما رقابت ایران و عربستان بر سر چه موضوعی است؟ «نفوذ و قدرت منطقه‌ای»، ایرانی‌ها به خاطر گستره هم‌پیمانان نظامی خود، دست برتر را در منطقه دارند.

این شبکه همچنین در گزارشش با ادعایی علیه نقش ایران در منطقه، مطرح کرد: عربستان سعودی در حال مبارزه با حوثی‌ها در یمن است، یعنی گروهی که تحت حمایت ایران قرار دارد. در لبنان نیز حزب‌الله با ایران هم‌پیمان است؛ گروه شبه نظامی که با حمایت ایران تاسیس شده و در معادلات سیاسی لبنان نیز تاثیرگذار است. حماس در نوار غزه تحت حمایت ایران است و در سوریه و عراق نیز نیروهایی هستند که تحت حمایت ایران قرار دارند.

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه به دولت و ملت اندونزی
بخوانید

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.