دژپسند درباره شبهات بازار سرمایه شفاف‌سازی کند/ ۹ پرسش بورسی از وزیر اقتصاد

دژپسند درباره شبهات بازار سرمایه شفاف‌سازی کند/ ۹ پرسش بورسی از وزیر اقتصاد – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیدمصطفی آقامیرسلیم نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلام‌شهر و پردیس و عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد درباره وضعیت بورس هشدار داد و روند نزولی این بازار را ناشی از مدیریت ضعیف دانست.

متن نامه نماینده تهران به‌شرح زیر است:

جناب آقای دکتر فرهاد دژپسند

وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی

با سلام

بازار سهام (بورس) به وضعیت اسفناکی مبتلا شده است و علی‌رغم وعده‌های متعدد مسئولان و متولیان امر، به‌صورت روزافزون با افت شاخص و از دست دادن ارزش روبه‌رو بوده و موجب خسران عظیم مادی و معنوی در سطح ملی شده است.

در خصوص نوع عملکرد متولیان و تصمیمات و سیاست‌های اتخاذشده در بورس و همچنین مقدار تأثیر اقدامات ضعیف و بعضاً معکوس مدیران بورس در تشدید روند نزولی بازار سؤالات و شبهاتی مطرح گردیده است که نیاز به شفاف‌سازی و پاسخگویی از طرف وزیر محترم اقتصاد و دارایی به‌عنوان متولی اصلی سازمان بورس دارد:

۱ ـ چرا راهکارهای مفیدی مانند عملیات بازارگردانی که یکی از پرسودترین بخش‌های بازارهای جهانی بورس است و باعث ثبات بازار و کاهش خطر سقوط می‌گردد با ارائه شیوه‌ها و دستورعمل‌های اشتباه به عملیاتی ضررده تبدیل شده که بالاجبار و به‌صورت حداقلی در حال اجراست، و چرا در اصلاح آیین‌نامه‌ها و ضوابط برای رونق و سودآوری آن تعلل می‌شود؟

۲ ـ چرا در افزایش مقدار بازارگردان‌ها که عامل ثبات بازار و جذب نقدینگی‌اند تعلل می‌شود؟

آقای رئیس جمهور، لطفاً تحریم را بردارید
بخوانید

۳ ـ چرا در گسترش انتشار اوراق تبعی که عملیاتی بسیار مفید برای کاهش خطرپذیری بازار است تعلل شده و به‌صورت قطره‌چکانی در حال اجراست؟

۴ ـ چرا با عدم رعایت اصول عرضه و تقاضا در زمان افت بازار با فشار در عرضه‌های اول و صندوق‌ها و همچنین افزایش شناورسازی سهام شرکت‌های بورسی موجبات ریزش هرچه بیشتر بازار به‌وجود آمده است؟

۵ ـ چرا با اتخاذ تصمیم تحدید دامنه نوسان که قبلاً نیز سابقۀ اجرای ناموفق داشته (در زمان مدیریت آقای عبده) باعث ایجاد صف‌های خرید و فروش و افزایش بار معاملات و در نتیجه کندی سامانه شده و این تجربه ناموفق دوباره تکرار گردیده است؟

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

۶ ـ چرا متولیان بورس با کاهش مقدار تخصیص اعتبار مشتریان حقوقی در زمان نزول بازار باعث کاهش تقاضا شده و خطرپذیری بازار را به‌سمت حقیقی‌ها منتقل کرده‌اند؟

۷ ـ چرا اصلاح حجم مبنا که تصمیم درستی بوده و در دورۀ مدیریت قبل اتخاذ گردیده هنوز مشکلاتی دارد و در اصلاح آیین‌نامه‌ها تعلل شده است؟

۸ ـ چرا با اتخاذ روند اشتباه و اجباری باعث زیان‌دهی صندوق‌های با درآمد ثابت شده و این بخش بسیار مفید بازار را درگیر مشکلات عدیده کرده است؟

۹ ـ چرا سازمان بورس در برخورد با فعالیت‌های مشکوک، غیر قابل توجیه و تخریب‌کنندۀ ثبات و جو روانی بازار از جمله افزایش غیرمعقول ارزش بعضی شرکت‌ها مانند بیمۀ پاسارگاد و همچنین عدم عرضۀ سهام بعضی شرکت‌ها در اوج تقاضای بازار مانند شرکت پارس الکتریک تعلل نموده و می‌نماید؟

احتمال پرداخت وام ودیعه مسکن در سال 1400/ تمدید پرداخت وام تا پایان سال
بخوانید

۱۰ ـ چرا سازمان بورس نسبت به برخورد با فعالیت‌های مضر و مخرب صندوق‌های تثبیت و توسعۀ بازار تعلل ورزیده و در مورد شفاف‌سازی نحوۀ عملکرد و انتشار صورت‌های مالی از جمله ترازنامه و سود و زیان آنها اقدامی ننموده است؟

اگر وضعیت بورس اصلاح نشود قطعاً وزیر اقتصاد استیضاح می‌شود

انتهای پیام/+

منبع خبر

نظرات بسته شده است.