رحمانی فضلی: فضای سرد و ساکت انتخابات باید فعال‌تر شود

رحمانی فضلی: فضای سرد و ساکت انتخابات باید فعال‌تر شود

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز دوشنبه پس از نشست با استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران گفت: چهار مساله امنیت، انتخابات، معیشت و سلامت مردم در دستور کار این نشست قرار داشت.

وزیر کشور ادامه داد: به‌رغم فشارها و شرایط سخت اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم و مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا که در حوزه مشاغل و کسب و کار نقصانی بزرگ ایجاد کرده بود، امنیت کشور قابل قبول بود و نظارت‌ها، کنترل ها و مدیریت به موقع و مناسب انجام می‌شد و مسوولان هم به موقع پاسخگوی نیازهای مردم بودند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: تأکید شد نظارت دقیق‌تر و فعال‌تر در مرزهای غربی اعمال و از تمام امکانات برای تقویت مرزهای شرقی کشور استفاده شود. همچنین کنترل و چگونگی هزینه‌هایی که دولت در این منطقه داده است، مشخص شود.

رییس شورای امنیت کشور افزود: بحث امنیت انتخابات در نشست مطرح شد و اطلس امنیت انتخابات درحال تهیه شدن است و این اطلس هر ماه تغییر می‌کند و تاکنون مشکل خاصی در این حوزه نداشتیم.

ابراز نگرانی وزیر کشور از فضای سرد انتخابات

رحمانی فضلی انتخابات را مهمترین مساله سیاسی کشور توصیف و اظهار کرد: هنوز فضای سیاسی و اجتماعی جامعه و افکار عمومی نسبت به انتخابات حساسیت و بازتاب و انعکاس خاصی را نشان نداده است. وقتی این دوره از انتخابات را با ۴ سال گذشته مقایسه می‌کنیم برای ما کمی نگران کننده است.

وزیر کشور با بیان اینکه در دور قبلی انتخابات افرادی که اعلام آمادگی کرده بودند دو برابر آمار و ارقامی است که الان داریم، خاطرنشان کرد: این فضای سرد و ساکت در حوزه اجتماعی و سیاسی اقتضا می‌کند که فعالیت و کار بیشتری از منظر گروه‌های سیاسی و احزاب انجام شود تا بتوانیم مقدمات آن را فراهم کنیم و به استقبال یک انتخابات باشکوه برویم.

نوبخت : دانشگاه، سازوکارهای نو و دانش بنیان فرا روی صنعت قرار دهد
بخوانید

رحمانی فضلی تاکید کرد: برای داشتن یک دولت با اقتدار، کارآمدتر و با پشتوانه حمایت بیشتر از مردم لازم است انتخاباتی باشکوه داشته باشیم.

وی گفت: آموزش از منظر وزارت کشور یکی از مقدمات انتخابات است که آموزش به طور مستمر در حال انجام است. هیات های اجرایی در سراسر کشور فعالیت و حدود یک و نیم میلیون نفر در سراسر کشور به ستاد انتخابات کمک می‌کنند که بعضی از آنها بیرون از مجموعه وزارت کشور هستند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه چاپ تعرفه‌ها شروع شده است، گفت: امیدواریم در حوزه سیاسی بتوانیم انتخاباتی موثرتر و بهتر را پیش ببریم.

وزیر کشور، بحث تولید، رفع موانع تولید و کمک به تولیدکنندگان را از موضوعات مهم در حوزه اقتصادی عنوان و تصریح کرد: براساس گزارش استانداران، ستاد تسهیل و بازار در بحث ذخایر کالاها در ایام حاضر و عید و رمضان مشکل خاصی ندارد و از حیث رفع موانع، ستاد تسهیل اقتصادی فعالیت بسیار خوبی را شروع کرده است.

وی ادامه داد: این ستاد با همکاری وزارت صمت و وزارت کشور در همه استان‌ها راه‌اندازی شده است و ۲۴ ساعته فعالیت دارد. همه دستگاه‌های عضو کمک بسیار خوبی به این ستاد می‌کنند و روند پیش رو نشان از حمایت بیشتر از واحدهای تولیدی و رفع موانع دارد. هرچند برخی از مسائل مانند مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای یا صدور به تحریم‌ها برمی‌گردد که لازم است در آن زمینه هم در حوزه سیاست خارجی اقداماتی انجام شود.

وزیر کشور با اشاره به مشکل مشاغل خرد در حوزه اقتصادی به ویژه مشاغل خدماتی خصوصاً در شهرهای زیارتی و سیاحتی، گفت: در استان‌های خراسان رضوی، فارس، اصفهان، قم و دیگر ‌مکان‌های سیاحتی و زیارتی خدمات فراوانی صرف مسافران و زائران می‌شد که کسبه‌ها و مشاغل این استان‌ها با کم شدن مسافران با شرایط سختی مواجه هستند و این مستلزم کمک بیشتر از طرف دولت است.

افزایش کمک هزینه مسکن کارگران در دستور کار دولت
بخوانید

رحمانی‌فضلی اظهار کرد: اولویت‌های آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و حاشیه نشینی در نشست مطرح و گزارش مفصلی از پیشرفت کار در حاشیه نشینی ارائه شد. موضوع جدید مطرح شده، بحث و بررسی آسیب‌های اجتماعی و اهمیت آن در اثر کرونا است که سه جلسه تاکنون برگزار و آسیب‌های ناشی از کرونا و تاثیر آن بر ابعاد روانی و فردی بررسی شد. آمار و ارقام نشان از افزایش این آسیب‌ها است که به استانداران گفته شده چه کاری انجام دهند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: برخی تصمیمات این نشست در وزارت کشور مصوب و برخی هم برای تصویب به هیات دولت ارجاع می‌شود. امیدواریم در ایام باقی‌مانده دولت یعنی تا مرداد ۱۴۰۰ مردم در امنیت و نشاط سیاسی و اجتماعی و شرایط مساعد باشند.

رحمانی فضلی گفت: همچنین در جلسه تاکید شد که استانداران در بحث وحدت انسجام و هماهنگی میان دستگاه‌های حاکمیتی و اجرایی تلاش خود را انجام دهند تا در یک همکاری، هماهنگی و همدلی روز افزون بتوانیم پاسخگوی مشکلات مردم باشیم.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.