روانچی: دنیا نباید بیش از این در مقابل تجاوزها و جنایات رژیم اسرائیل منفعل عمل کند

نماینده دائم ایران با انتقاد از برخورد منفعلانه جامعه بین‌المللی با جنایات رژیم صهیونیستی گفت که این وضعیت نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در سخنرانی روز سه شنبه خود در نشست شورای امنیت درباره مسئله فلسطین، گفت فلسطینی ها سال ۲۰۲۰ را در حالی به پایان رساندند که اشغال این کشور و جنایات وحشیانه نیروهای اشغالگر اسرائیل همچنان ادامه داشت.

وی افزود: کشتن بیش از ۷۰ فلسطینی از جمله نزدیک به ۲۰ زن و کودک، زخمی کردن بیش از ۶۷۴۰ نفر دیگر شامل تعداد زیادی از زنان و کودکان، تخریب یا تصرف بیش از ۵۹۰ منزل فلسطینیان و همچنین آواره کردن حدود ۶۹۰ نفر تنها نمونه‌ای از ظلم‌های بی‌شمار نیروهای اسرائیلی علیه فلسطینیان در سال ۲۰۲۰ بود.

نماینده کشورمان اضافه کرد: همچنین رژیم اشغالگر به شهرک‌سازی غیرقانونی خود ادامه داد، سیاست غیرقانونی خود را برای الحاق بخش‌های دیگر فلسطین علنی کرد و به محاصره غیرانسانی نوار غزه ادامه داد و در عین حال، در سال ۲۰۲۰، مصائب فلسطینیان در اثر شیوع کرونا نیز تشدید شده و چند برابر گردید.

روانچی ادامه داد: طی سال گذشته میلادی، رژیم اسرائیل به ماجراجویی نظامی خود و بی ثبات کردن منطقه، از جمله از طریق حمله به برخی دولتهای منطقه بویژه سوریه و تهدید آشکار کشورهای منطقه نیز ادامه داد.

وی افزود: رژیم اشغالگر همچنین سال ۲۰۲۱ را با دور جدیدی از جنایات علیه فلسطینیان آغاز کرد که ممانعت از دسترسی فلسطینیان به واکسن کرونا و اقدامات اخلالگرانه این رژیم در منطقه نمونه آن است. همه این سیاست ها و اقدامات مغایر اصول و هنجارهای اساسی حقوق بین الملل و نقض فاحش اهداف و اصول سازمان ملل بشمار می‌روند.

نماینده کشورمان اضافه کرد: در حالی که مسئله فلسطین به عنوان طولانی‌ترین بحران جهان، از زمان تأسیس سازمان ملل در دستورکار مجمع عمومی و شورای امنیت قرار داشته است، طی ۷۵ سال گذشته، شورای امنیت نتوانسته به دهه ها اشغال فلسطین پایان دهد، از حقوق اساسی میلیون ها فلسطینی مظلوم در داخل و خارج این کشور حمایت کند، و با رژیم اشغالگر که بی شرمانه هر چهار جنایت اصلی بین المللی را نه یک بار بلکه چندین بار مرتکب شده است، مقابله نماید.

 انصارالله: ایران دخالتی در یمن ندارد
بخوانید

وی در مورد علت این وضعیت نیز گفت: ناگفته پیداست که شکست شورای امنیت در انجام وظایف خود، ناشی از حمایت کامل و نظام‌مند آمریکا از رژیم اسرائیل است که در تعارض با قوانین بین المللی و اصول اخلاقی و انسانی صورت می گیرد.

نماینده کشورمان به نتایج انفعال در برخورد با این جنایات نیز اشاره کرد و گفت: انفعال چند دهه‌ای شورای امنیت، رژیم اسرائیل را به طور جدی جسور کرده تا اعمال غیرقانونی و غیرانسانی خود را با مصونیت کامل ادامه دهد که یکی از نمونه‌های آن کشتار حدود ۱۰۰ هزار فلسطینی و عرب از سال ۱۹۴۸ تاکنون است که اخیراً از سوی رئیس اداره مرکزی آمار فلسطین اعلام شده است.

وی افزود: طی همین دوره، رژیم اسرائیل به پاکسازی قومی و تبعیض نژادی نظام‌مند علیه فلسطینیان، یهودی‌سازی مستمر و گسترده فلسطین، بویژه از طریق تغییر ترکیب جمعیتی و هویت اسلامی و عربی قدس شریف، مصادره گسترده زمین‌ها و تخریب خانه‌های فلسطینیان ادامه داده است که البته اینها صرفاً بخشی از فهرست بلند جنایات آن است.

نماینده کشورمان افزود: انفعال سازمان ملل به ویژه شورای امنیت که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، باعث کاهش جدی اعتماد به این شورا گردیده و منجر به بحران اعتبار و مشروعیت آن شده است.

نماینده کشورمان در عین حال تأکید کرد این انفعال نمی تواند تا ابد ادامه یابد و باید متوقف گردد و شورای امنیت در این زمینه مسئولیت ویژه ای دارد و باید برای حل مسئله فلسطین طبق اصول عدالت و حقوق بین الملل قاطعانه عمل کند و جامعه بین المللی نیز برای رسیدگی به این بحران و جلوگیری از وخامت بیشتر آن و پیامدهای منفی آن بر صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی باید هر چه در توان دارد، انجام دهد.

وی افزود در همین راستا باید آمریکا وادار شود به سیاست غیرمسئولانه خود در حمایت بی قید و شرط از اعمال غیرقانونی رژیم اسرائیل و همچنین حفاظت از اسرائیل در برابر انتقادات و اقدامات شورای امنیت پایان دهد و رژیم اسرائیل نیز وادار گردد به اشغال تمام سرزمین‌های فلسطینی، جولان اشغالی سوریه و بخشهای اشغالی لبنان پایان دهد و تمام اقدامات بی‌ثبات کننده خود در منطقه از جمله نقض مستمر حاکمیت سوریه و لبنان را متوقف کند و از تداوم ساخت و گسترش شهرک‌سازی و محاصره غیر انسانی نوار غزه دست بردارد.

بهرام قاسمی: انقلاب اسلامی بی همتا و یگانه باقی می ماند
بخوانید

نماینده کشورمان مجدداً حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان بر حق مردم فلسطین و تحقق کامل تمام حقوق مسلم آنها از جمله حق ذاتی تعیین سرنوشت و ایجاد کشور مستقل فلسطینی در کل فلسطین به پایتختی قدس شریف را اعلام داشت.

روانچی در پاسخ به اتهامات نماینده رژیم اسرائیل نیز گفت: نماینده رژیم اشغالگر ادعاهای اثبات نشده‌ای در مورد برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد و با استفاده از برخی اطلاعات ساختگی، با درماندگی تلاش کرد تا فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ما را یک تهدید معرفی کند. این اقدام چیزی جز تلاش برای منحرف کردن توجهات از تولید صدها سلاح هسته ای توسط اسرائیل که صلح و امنیت منطقه و فراتر از آن را تهدید می کند، نیست.

وی همچنین با یادآوری اینکه طی پنج سال گذشته رژیم اسرائیل با نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، هیچ فرصتی برای از بین بردن برجام را از دست نداده است، گفت فریب و مظلوم نمائی از عناصر اساسی سیاست خارجی اسرائیل است که برای سرپوش گذاشتن بر ظلم‌ها و جنایات آن علیه فلسطینیان و پنهان کردن اقدامات بی‌ثبات کننده آن رژیم در منطقه مورد استفاده قرار می گیرد و بنابراین شورا باید در مورد سوء نیت و دروغ پراکنی رژیم اسرائیل هوشیار باشد.

روانچی در پایان گفت: در عین حال، ما حق ذاتی خود در دفاع مشروع و پاسخ شدید به هر گونه تهدید، از جمله تهدید امروز نماینده رژیم اسرائیل در نقض آشکار ماده ۲ منشور سازمان ملل را برای خود محفوظ می داریم و البته شورای امنیت نیز باید این رژیم را در برابر چنین تهدیدهایی پاسخگو سازد.
انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.