روز هشتم نمایشگاه مجازی کتاب، فروش کتاب در مرز یک میلیون نسخه

روز هشتم نمایشگاه مجازی کتاب، فروش کتاب در مرز یک میلیون نسخه

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، هشتمین روز برپایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران، باز هم با تمدید مجدد این رویداد فرهنگی شروع شد، اتفاقی که البته قابل پیش بینی بود. شرکت پست و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران پیش تر از آمادگی خود را برای ادامه این نمایشگاه تا جمعه اعلام کرده بودند و اکنون نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول بهمن آغاز به کار کرد و تا ساعت ۲۴ روز جمعه (۱۰ بهمن ماه) ادامه خواهد داشت.

رویداد دیگر روز هشتم بازدید خبرنگاران از مرکز تجزیه مبادلات شرکت پست بود که مسئولیت ارسال بسته های نمایشگاه کتاب را بر عهده دارد و گزارش هایی که در رسانه ها می توانید از این رویداد بخوانید.

ناشران بسته بندی و ارسال کتاب را به تاخیر نیندازند

در این بازدید، نماینده پست ایران تاکید داشت که بسته بندی کتاب ها بسیار مهم است و رمضانعلی سبحانی فر نیز اعلام کرد اکنون کار ناشران به تاخیر افتاده است.

با توجه به این نکات اطلاعیه شماره ۳۱ خانه کتاب و ادبیات ایران به همین موضوع مربوط بود، در این اطلاعیه آمده است: ناشران با مراجعه به پنل خود در کوتاهترین زمان ممکن مرسولات خریداری شده در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران را ارسال کنند. با توجه به تماس های مکرر خریداران کتاب درباره عدم ارسال کتاب ها و نیز آمادگی شرکت پست برای دریافت و ارسال کتاب‌ها، از ناشران محترم اکیدا تقاضا می شود با مراجعه به پنل کاربری خود نسبت به بسته بندی و ارسال کتاب ها اقدام کنند.

خریدهای نمایشگاه مجازی کتاب تهران در مرز یک میلیون نسخه

آمار فروش نمایشگاه مجازی کتاب، در روز هشتم به یک میلیون نسخه نزدیک شد و حدود ۵۰ میلیارد تومان نیز اعتبار کتاب های فروخته شده در این نمایشگاه است. شرکت پست نیز اعلام کرد، بیش از ۶۷ هزار بسته پستی کتاب که نزدیک به ۳۰ درصد کل مرسولات است تا کنون به دست مخاطبان رسیده است.

ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در نشستی کوتاه با خبرنگاران ایرنا درباره این روزهای نمایشگاه سخن گفت.

رییس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، با سپاسگزاری از استقبال مردم و همراهی ناشران، گفت: برای اختلالات دو روز اول از همه مخاطبان نمایشگاه عذرخواهی می کنیم. اکنون همه کارها روی روال افتاده است و ناشران پس از کمی استفاده از سامانه به سیستم عادت کرده و مردم هم به‌خوبی با آن آشنا شدند.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران، یک ابررویداد است

دهقانکار در توضیح اینکه با وجود همه پیش‌بینی‌ها چرا سایت دو روز از دسترس خارج شده بود، بیان کرد: در کارهای اجرایی هرچقدر از قبل تمهیدات اندیشیده شود باز هم در عمل ممکن است اتفاق دیگری بیفتد. کاری در سطح نمایشگاه مجازی کتاب تهران، در واقع یک ابر پروژه چه در حوزه فناوری و زیرساخت و هم در بحث مجازی و حتی کارهای غیرمجازی و بحث لجستیک پشتیبانی مالی اداری و حتی پشتیبانی است.

نگاه رسانه های جهان امروز به کجاست؟
بخوانید

نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک ابررویداد است که پروژه‌های بسیار بزرگی را درون خود جای داده و البته کار ما با پایان نمایشگاه، تازه آغاز خواهد شد و پس از انجام خرید توسط مردم و ارسال آن توسط پست بخش مهمی از کار ما در مرحله پشتیبانی است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: در فرآیند بزرگی مثل نمایشگاه کتاب، به عنوان مجری می‌دانستیم اقتضائات نمایشگاه‌های فیزیکی و خواسته مردم چیست و یقین داشتیم از این نمایشگاه هم استقبال می‌شود اما پیش بینی نمی کردیم این حجم از استقبال صورت بگیرد که تا کنون (روز پنجم نمایشگاه) نزدیک به ۷۰۰ میلیون درخواست در سامانه ثبت شده و پاسخ درست را در یک یا کمتر از یک ثانیه گرفته است.

ویژگی‌های متمایز سامانه نمایشگاه

دهقانکار اضافه کرد: سایت نمایشگاه ویژگی مهمی دارد که از همه سامانه‌های کشور متمایز است و حتی در دنیا نظیر آن کمتر دیده شده، خدماتی که این سایت به مخاطب می‌دهد، بسیار متفاوت و گسترده است .سایت‌های فروش بزرگی را در کشور و در دنیا می شناسیم، ما هیچ کدام از آنها به سامانه ثبت احوال نیازی ندارد و هیچ کدام بن خرید روی آن سوار نیست، سامانه‌ای به طور مستقیم به سایت پست متصل نیست، هیچ سایت فروشی به بانک اطلاعاتی یک نهاد دولتی مثل خانه کتاب دسترسی نداشته است.

وی با اشاره به دسترسی مخاطبان، به اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی خانه کتاب، گفت: در این نمایشگاه بیش از ۳۵۰ هزار رکورد را در دسترس مخاطب گذاشتیم و هر جست‌وجو در میان این حجم از اطلاعات به دست مخاطب می‌رسد. در هر مرحله نیز کار پیچیده‌تر می‌شود وقتی بخواهید کتابی را تهیه کنید، اگر بن خرید هم داشته باشید در هر مرحله پیچیدگی کار سایت بهتر خود را نشان می‌دهد، آن هم وقتی که در یک لحظه ۵۰ هزار درخواست روی سیستم ثبت می‌شود.

دهقانکار ادامه داد: این موارد را در نظر بگیریم و این نکته که همه امکانات در یک برنامه شش روز است؛ نه یک برنامه بلندمدت برای یک سال یا بیشتر. خیلی از سایت‌های فروش آنلاین زمان اوج مراجعه ندارند، شاید مثل شب‌های عید یا شب یلدا یا در زمان تخفیف‌های مشخصی سایت‌شان شلوغ شود اما اینکه یک جمعیت میلیونی در بازه زمانی ۶ روزه که شده ۱۰روزه، وارد سایت شود، جای دیگری وجود ندارد و این حجم از خدمات را دریافت کنند.

همایون ارشادی به سریال نوروزی پیوست
بخوانید

هزینه سایت نمایشگاه مجازی، تنها ۲۰۰ میلیون تومان

رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران به هزینه‌های ساخت سایت اشاره کرد و گفت: سایت‌های دیگر که خدمات فروش ارائه می‌دهند، سالانه چند صد میلیارد تومان هزینه راه‌اندازی یا حفظ سایت دارند و حتی چند ده میلیارد هزینه نگهداری ماهانه آن‌هاست. افتخار می کنیم که در خانه کتاب و ادبیات ایران همه این خدمات را با مبلغ حدود ۲۰۰ میلیون تومان به مردم ارائه کرده‌ایم.

به گزارش ایرنا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال راهی برای حمایت از ناشران و بازار کتاب کشور بود چون این شکل برگزاری نمایشگاه مجازی در این وسعت، با حضور این تعداد ناشر، و با لحاظ دارا بودن بخش فروش، و بخش بین‌الملل، رایت سنتر و نشست های فرهنگی در دنیا بی‌نظیر بوده تا آنکه تصمیم گرفت با استفاده از تجربیات حضور در نمایشگاه‌های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانکفورت، این رویداد فرهنگی را در ایران به شکل مجازی برگزار کند.
ایوب دهقانکار مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با حکم معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان ریاست برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب معرفی شد. در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بیش از ۱۰۰۰ ناشر حضور دارند و بالغ بر ۱۰۰ هزار عنوان کتاب برای عرضه در سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارائه شد.

همچنین ۱۸۰ ناشر خارجی با ۲۰ هزار عنوان کتاب و ۱۴۲ نهاد فرهنگی و آژانس ادبی در بخش رایت‌سنتر نیز در این نمایشگاه حضور دارند. هزینه ارسال کتاب‌ها نیز از سوی شرکت پست جمهوری اسلامی برای همه مخاطبان رایگان اعلام شده است.

کاری در سطح نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، در واقع یک ابر پروژه چه در حوزه فناوری و زیرساخت و هم در بحث مجازی و حتی کارهای غیرمجازی و بحث لجستیک پشتیبانی مالی اداری و حتی پشتیبانی است.

همچنین فروش بیش از ۵۰ میلیاردی این نمایشگاه کتاب همراه با ثبت بیش از ۷۰۰ میلیون درخواست در سامانه و ارائه پاسخ های درست در کسری از یک ثانیه نشانگر اقبال و استقبال مخاطبان از این رویداد بزرگ فرهنگی و مجازی کشور دارد.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با توجه به استقبال خوب و چشمگیر ناشران و مخاطبان با دو نوبت تمدید از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا دهم بهمن ماه جاری میزبان بازدید کنندگان و علاقه مندان این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در فضای مجازی خواهد بود.

اخبار،‌ گزارش، مطالب و… نمایشگاه مجازی کتاب تهران را علاوه بر رسانه ها می توانید از خانه کتاب دنبال کنید.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.