رویدادهای متنوع فرهنگی و ورزشی در شهر تالابی خمیر درحال برگزاری است

رویدادهای متنوع فرهنگی و ورزشی در شهر تالابی خمیر درحال برگزاری است

جواد محمودی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: برگزاری مراسم «رقص قلم در راه ابریشم» در کنار قلعه تاریخی شهر بندرخمیر از جمله برنامه‌هایی به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها بوده که روز گذشته با استقبال گسترده مردم فرهنگ دوست این شهر همراه بود.
وی بیان داشت: رقص قلم در راه ابریشم، عنوان نمایشگاه بزرگی از آثار شاخص خوشنویسان جهان است که به میزبانی ایران و کمیسیون ملی یونسکو انجام می‌شود و بندرخمیر از جمله شهرهایی است که حمایت خود را از این برنامه‌ها با نمایش آثار خوشنویسان برتر همزمان با شهرهای بزرگ و با همراهی برنامه‌های موسیقی محلی مختلف به اجرا گذاشته است.
شهردار شهر تالابی خمیر اظهارداشت: پاکسازی جزیره خورخوران بندرخمیر با مشارکت صاحبان قایق‌های موتوری و شهروندان داوطلب، نقاشی گونه‌های تالابی روی سطل‌های زباله بازیافتی به صورت داوطلبانه با موضوع حفاظت از تالاب‌ها و همچنین رویداد ورزشی «پدل رانینگ» از دیگر برنامه‎های برگزارشده به مناسبت روزجهانی تالاب‌ها وآموزش بوده است.
محمودی همچنین برگزاری جشنواره «عود نوازان» در بندرخمیر، افتتاح خانه بومگردی «تکو»، انجام مسابقه بزرگ انیمیشن سازی با موضوع نجات تالاب، برگزاری کارگاه‌های علمی در حوزه تالاب، ساخت نمادهای تالابی با استفاده از صنایع دستی بومی با مشارکت بانوان صنعتگر و همچنین تشکیل شبکه شهرهای تالابی کشور را از دیگر برنامه‌های روزهای آینده در این شهر تالابی نام برد.
وی برگزاری مراسم پلاک کوبی شهر یادگیرنده یونسکو در بندرخمیر را به عنوان یکی از مهم‎‌ترین این رویدادها نام برد و گفت: با توجه به کسب بندرخمیر به عنوان ارزشمند شبکه شهرهای یادگیرنده، مراسمی تحت عنوان پلاک کوبی شهر یادگیرنده با حضور دبیرکل ملی یونسکو در این شهر انجام می‌شود.
این مسوول ادامه داد: همچنین همایش روز جهانی تالاب‌ها نیز ۱۲ بهمن ماه امسال با حضور مقام‌ها و مهمانان کشوری و استانی به صورت محدود در بندرخمیر برگزار می‌شود.
وی یادآورشد: امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا برخی از برنامه‌ها از جمله نمایشگاه عرضه محصولات و صنایع دستی هنرمندان به صورت فیزیکی برگزار نمی‌شود و فروش این محصولات در وب سایت «پُتِنگ» که توسط تعدادی از جوانان شهر خمیر طراحی و راه اندازی شده است، به صورت آنلاین عرضه می‌شود.
شهر تالابی بندرخمیر به عنوان نخستین شهر ملی تالابی ایران، در سال‌های اخیر میزبان همایش بزرگ جهانی در روز تالاب‌ها بوده است؛ در سالجاری نیز موفق به کسب عنوان ارزشمند شهر یادگیرنده یونسکو در کنار شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان شده است.
تالاب خورخوران بندرخمیر هرمزگان در واقع یکی از بزرگترین و مهم‌ترین تالاب‌های دریایی ایران و خاورمیانه با بیش از ۱۰۲ هزار هکتار مساحت است که درسال ۱۹۷۵ به عنوان تالاب بین المللی در کنواسیون رامسر ثبت شد.
شهر خمیر در ۷۵ کیلومتری غرب هرمزگان به واسطه‌ی مجاورت با این تالاب در بهمن‌ماه سال ۹۷ توانست عنوان نخستین شهر ملی تالابی ایران را کسب کند.

تاثیر بحران کرونا بر صنعت خرده‌فروشی بدون عوارض و مسافرت
بخوانید

منبع خبر

نظرات بسته شده است.