زالی: شیب پذیرش بیمارستانی بیماران کرونایی تهران رو به افزایش است

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، از شیب ملایم رو به افزایش پذیرش بیمارستانی بیماران کرونایی در تهران خبر داد و گفت: اگر در روزهای آینده نیز همین الگو تکرارپذیر باشد، باید هشدارهای لازم برای تغییر رنگ شهر اعلام شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، علیرضا زالی روز شنبه (۱۱ بهمن) درباره وضعیت کرونا در استان تهران اظهار کرد: تعداد موارد جدید بستری شده در ۲۴ ساعت گذشته ۲۵۲ مورد بوده که حدود ۹۰ نفر از آن‌ها در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر تعداد کلی بستری در تهران ۱۹۶۶ بیمار است و این در حالی است که در هفته قبل به کمتر از ۱۸۰۰ نفر نیز رسیده بودیم. از این تعداد، ۷۷۷ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

زالی با بیان اینکه "در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۰ نفر از بیماران ترخیص شده‌اند"، افزود: آمارها حاکی از آن است که با یک شیب نسبتا ملایم، هم در بخش سرپایی بهداشتی و درمانی و هم بخش سرپایی عمومی در مجموعه بیمارستان‌های تهران با افزایش رشد رو به رو بوده‌ایم.

وی تاکید کرد: با ادامه این روند قطعا لازم است که محدودیت‌های بیشتری اعمال کنیم؛ با توجه به اینکه در تهران نوسانات آماری زیادی وجود دارد، اگر در روزهای آینده نیز همین الگو تکرارپذیر باشد و فرآیند پذیرش بیمارستانی رو به افزایش باشد، باید هشدارهای لازم برای تغییر رنگ شهر اعلام شود.

وی یادآور شد: تجربه خیز سوم کرونا در تهران نشان داد که پرشدن بیمارستان‌ها و افزایش تعداد بستری‌های روزانه در زمان کمتر از ۱۰ روز اتفاق افتاد و در یک بازه زمانی ۱۰ روزه به اوج رسیدیم؛ بنابراین حدس می‌زنیم اگر در تهران خیز جدیدی شکل بگیرد، ممکن است با سرعتی بیش از گذشته و با فواصل خیلی کوتاه‌تر شاهد افزایش میزان مراجعان بستری بیمارستانی باشیم.

تصویب لایحه اصلاح چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون های داخلی مناطق شهرداری
بخوانید

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه "وضعیت تهران مانند ادوار گذشته شکننده و ناپایدار است"، هشدار داد: اگر خیز آتی اتفاق بیفتد در زمان خیلی کوتاه‌تری آمار روزانه، به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

زالی افزود: درباره بیماری کرونا دو مسأله وجود دارد؛ یکی ریشه‌کن شدن بیماری است که اساساً در عرصه جهانی تا امروز منتفی است و در هیچ کجای جهان راجع به ریشه‌کن شدن قطعی کرونا صحبتی نیست. بحث دیگر، کاهش جدی آمار به گونه‌ای است که موجب دفع ویروس از محیط اجتماع شود. در حال حاضر هیچ‌یک از این دو اتفاق در تهران و در کشور نیفتاده است؛ بنابراین چون افول قطعی بیماری در تهران و بسیاری از شهرستان‌ها اتفاق نیفتاده است، بسیار تصمیم زودهنگامی است که فکر کنیم به انتهای کرونا رسیده‌ایم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: فعلا معلوم نیست بشر چه زمانی به انتهای کرونا خواهد رسید، زیرا این ویروس بر خلاف اسلاف خود، مطلقاً دچار سقط خودبه‌خودی در طبیعت نیست و کماکان در محیط‌های طبیعی به حیات خود ادامه می‌دهد.

زالی با تاکید بر ضرورت خودداری از هرگونه ساده‌انگاری درباره کرونا، گفت: بنا بر گزارشات دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران، مجموع رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به عدد ۷۲/۳ درصد رسیده است که نسبت به عدد ۸۰ درصد در هفته گذشته، کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: متاسفانه در تهران با وجود رعایت بسیاری از پروتکل‌ها مهمترین عامل مخدوش‌کننده پارامترها، بحث فاصله‌گذاری اجتماعی به ویژه در محیط‌های جمعی، محیط‌های مرکزی شهر و به ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی است که کماکان یک معضل جدی و لاینحل است. شاید مهمترین بخشی در تهران دستخوش تغییر می‌شود و باعث می‌شود آمار ما به شدت کاهش یابد، بحث فاصله‌گذاری اجتماعی در وسایل حمل و نقل عمومی، به خصوص مترو است.

شوراها نباید دامنه اقدامات نظارتی خود را تنها به شهرداری تقلیل دهند
بخوانید

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با ابراز نگرانی نسبت به تجمع و ازدحام جمعیت در شهر، افزود: بین تجمع و افزایش تصاعدی بیماری کرونا یک نسبت کاملا مستقیم وجود دارد.

زالی با بیان اینکه "انتظار می‌رفت در طول یک سال اخیر با استفاده از روش‌های مدرن مجازی، از ازدحام جمعیت جلوگیری شود"، گفت: در خطوط مترو تهران نیز ازدحام جمعیت به شکل برابر بازتوزیع نشده است و در بعضی از خطوط ازدحام بیشتر از سایر حد متعارف اتفاق می‌افتد و این مسأله‌ای نگران‌کننده است.

وی تاکید کرد: باید برای شهروندان تهرانی یک الگوی متفاوت زیستی در عرصه خدماتی، اجتماعی و اقتصادی قائل شویم. کرونا فعلا با ما خواهد بود و ما لاجرم باید یک الگوی زیستی جدیدتری را تجربه کنیم.

زالی ادامه داد: در برخی از روزهای هفته گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ درصد بار ترافیکی بیشتر از هفته‌های قبل را شاهد بوده‌ایم که همه، از عوامل نگران‌کننده‌ای است که ممکن است به استمرار سرایت و بقای ویروس کمک کند.

وی در پایان با اشاره به آثار اجرای طرح شهید سلیمانی در به حداقل رساندن گردش ویروس کرونا در تهران، تاکید کرد: این شلوغی‌ها ممکن است دوباره ویروس خفته را بیدار کند و موجب شود که ما با بازچرخش جدی‌تر ویروس مواجه شویم.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: ۷۷۰۳م.ر

نظرات بسته شده است.