سردار سلیمانی یک شخصیت وحدت‌گرا بود

سردار سلیمانی یک شخصیت وحدت‌گرا بود

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: سردار سلیمانی در جنگ سوریه و عراق علیه داعش توانست فرق و مذاهب اسلامی را یکپارچه و در مقابل جبهه استکبار متحد کند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری روز چهارشنبه در نشست تخصصی «شهید حاج قاسم سلیمانی سردار مقاومت، صلح و امت اسلامی» که به صورت وبینار برگزار شد، اظهار کرد: ما برای اینکه به امت واحد اسلامی دست پیدا کنیم باید چهار هدف راهبردی را پیگیری کنیم که شهید حاج قاسم سلیمانی آنها را در رأس اهداف خود قرار داده بود و به خوبی این اهداف را دریافته بود و آنها را دنبال می‌کرد.

وی با بیان اینکه اولین هدف پرهیز از تفرقه و تعرض در جهان اسلام است، تأکید کرد: استکبار جهانی در قرن‌های اخیر ابتدا به سرکردگی انگلیس و در ادامه به سرکردگی آمریکا تلاش جدی و عملیات گسترده‌ای را در جهان اسلام دنبال کرد تا با ایجاد تفرقه، در امت واحده انشقاق ایجاد کند و امروز نیز از راه‌های مختلفی آن را پیگیری و دنبال می‌کند.

شهریاری ادامه داد: اولین اقدامی که در این راستا صورت دادند ایجاد جنگ بین کشورهای اسلامی بود تا از این طریق بتوانند سرمایه‌های انسانی، مادی و سرزمینی جهان اسلام را به غارت ببرند که جنگ ۸ ساله ایران و عراق نمونه بارزی در این زمینه است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: دومین اقدام این بود که شخصیت‌های تقریبی و چهره‌های موجه وحدت‌گرای جهان اسلام را مورد هدف قرار دادند؛ ترور سردار سلیمانی در چهارچوب ایجاد تفرقه در جهان اسلام بود زیرا سردار سلیمانی یک شخصیت وحدت‌گرا هم در نظریه و هم در عمل بود، یعنی هم به آن اعتقاد عمیق قلبی داشت و هم در میدان عمل در آن راستا حرکت می‌کرد.

فراخوان ایده‌های خلاقانه قرآنی
بخوانید

وی افزود: سردار سلیمانی در جنگ سوریه و عراق علیه داعش توانست فرق و مذاهب اسلامی را یکپارچه و در مقابل جبهه استکبار قرار دهد.

شهریاری با بیان اینکه ابزار دیگری که استکبار علیه جهان اسلام به کار می‌برد ابزار تکفیر است، یادآور شد: دشمن سعی می‌کند در درون فرق و مذاهب اسلامی ادبیات تکفیر را ترویج دهد و با این ادبیات نوعی خونریزی و خشونت را در جهان اسلام تداوم دهد و چهره خشن از اسلام را به نمایش بگذارد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: ایجاد تنازع و درگیری‌های خیابانی و همچنین ایجاد مشاجره و توهین از دیگر ابزارهایی است که دشمن در چهارچوب ایجاد تفرقه در جهان اسلام دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه اسلام هر نوع تفرقه را مردود می‌داند، ابراز کرد: اسلام در رابطه با جنگ ترغیب به صلح و در رابطه با ترور ترغیب به اخوت دارد، در رابطه با تکفیر، کشتن یک انسان را به منزله کشتن همه انسان‌ها تلقی می‌کند، تنازع را نهی و در رابطه با مشاجره نیز تأکید دارد که به یکدیگر توهین نکنید و با القاب زشت همدیگر را نخوانید.

شهریاری با تأکید بر اینکه ما نیازمند شخصیت‌هایی نظیر حاج قاسم سلیمانی هستیم که از تفرقه در جهان اسلام پیشگیری کنند، افزود: امروز جهان اسلام بیش از گذشته نیازمند وحدت فرق و مذاهب اسلامی است و این وحدت با معیت و همراهی با رسول الله(ص) و شیوه تعامل او با امت خود محقق خواهد شد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به مقابله با دشمن مشترک اظهار کرد: برای مقابله با دشمن مشترک، اول باید دشمن‌شناس باشیم، همانطوری که حاج قاسم بود. حاج قاسم دشمن را به خوبی می‌شناخت و حوزه جنگ نرم را به خوبی درک کرده بود. دوم اینکه امت واحده اسلامی با یکدیگر همکاری داشته باشند، سوم اینکه امت اسلامی در قدرت سیاسی، دانش، ثروت، خدمت‌رسانی و امنیت با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند و چهارم اینکه امت اسلامی باید خودسازی اسلامی را محور سبک زندگی خود قرار دهند.

۲۰ مقاله و سخنرانی در نشست تخصصی شورای عالی قرآن ارائه می‌شود
بخوانید

وی با بیان اینکه امروز استکبار جهانی امنیت در جهان اسلام را مورد حمله قرار داده است، بیان کرد: بعد از عدالت بزرگترین ارزشی که اسلام برای جامعه اسلامی قائل است، ارزش امنیت است و امنیت مسئله مهمی در اسلام است.

شهریاری با بیان اینکه حاج قاسم سلیمانی خودش را وقف امنیت جهان اسلام کرد و جانش را فدای این ارزش اصیل اسلامی کرد، گفت: جلوگیری از تسلط بیگانه بر جهان اسلام، جلوگیری از تجزیه و افتراق در جهان اسلام، ایجاد ثبات و پیشگیری از جنگ میان کشورهای اسلامی و حفظ تمامیت ارضی کشورهای اسلامی از دغدغه‌های سردار سلیمانی بود.

انتهای پیام

ایسنا

نظرات بسته شده است.