سود شرکت‌های بورسی ۳ برابر شد/ شرکت ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره نویسی

سود شرکت‌های بورسی ۳ برابر شد/ شرکت ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره نویسی – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند در مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان گفت: این جلسه یکی از سخترین جلسات بنده است چون دو تغییر مسئولیت مواجه هستیم، چه اینکه آقای قالیباف از یک سنگر مهم به یک سنگر دیگر خواهند رفت اما در طبقه پنجم وزارت اقتصاد حضور خواهند داشت.

وی افزود، به هر حال بازار سرمایه مدیر گران سنگی را از دست خواهد داد. معتقدم اگر اقدامات غیر حرفه‌ای برخی دوستان نبود حتما میتوانستیم آقای قالیباف را به ادامه خدمت قانع کنیم.اما ایشان برای بار دوم به بنده اعتماد نکرده و استعفای خود را در اختیار رسانه ها و شورای‌ عالی بورس قرار دادند. بنده به ایشان حق میدهم چراکه اظهار نظرهای غیر حرفه ای مانع از ایجاد تعادل در بازار سرمایه میشد.

وزیر اقتصاد گفت: عملکرد آقای دهقان در دوسال گذشته در تمام حوزه ها از جمله مقررات نویسی برای بازار سرمایه مناسب بوده است.

دژپسند بابیان اینکه، اصحاب رسانه باید در زمینه بازار سرمایه به ما کمک کنند، گفت: آمار و اطلاعات عملکرد بازار سرمایه در ده ماه ابتدای سال نشان دهنده عملکرد متنوع و توسعه بخش در این حوزه است. به عنوان مثال اینکه برای اولین بار در کشور احراز هویت الکترونیکی کلید خورد قابل توجه است. همچنین نقدشوندگی بازار افزایش یافته و پذیرش شرکتها تسریع شده است. از سوی دیگر بازارگردانی سهام در عرض دو ماه جهش قابل توجهی داشت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، شرایط اقتصاد ایران با سایر کشورها متفاوت است، گفت: اگر دولت بخواهد در این بازار حمایتها مستقیم داشته باشد با قانون مغایر است اما تلاشهای جدی در این زمینه انجام شده است. از طرف دیگر تلاش کردیم تا سهم بازار سرمایه در تامین مالی از ۲۶۴هزار میلیارد به ۵۰۰هزار میلیارد تومان برسد که این هدف گذاری نیز محقق شد.

وی گفت: اخیرا نامه ای در خصوص عملکرد منفی حقوقی ها در عرضه سهام منتشر شد اما توجه داشته باشیم که اتفاقا این موضوع نکته مثبت عملکرد شرکتهای حقوقی است. یکی از راهکارهای جلوگیری از ایجاد حباب عرضه متناسب است. از طرف دیگر در زمان ریزش حقوقی ها باید ایثارگری کرده و مانع از ریزش با شیب تند شوند.

دژپسند با بیان اینکه، سودآوری شرکتهای بورسی در ۹ماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر شده است، گفت: بر این اساس شاخص پی بر ای سهام افزایش یافته است و بجای تاکید بر این قابلیتها کمر همت بر ترساندن بازار سهام بسته شده است.

نرخ بیمه شخص ثالث سال آینده ٣٧ درصد افزایش می یابد
بخوانید

وی افزود، همه کشور به این بازار نیاز داریم، تا بازار میخواهد کار خود را انجام دهد با القابی که استفاده میکنند مانع میشوند. رفتار آنها مثل این است که بالای شاخه نشسته ایم و از بن شاخه مشغول بریدن هستیم. البته با این وجود نکات مثبتی هم در حال تحقق است بعنوان مثال در راستای توسعه بازار یک شرکت ۱۵۰هزار میلیارد تومانی در آستانه پذیره‌نویسی در طی دو مرحله در بازار سهام است.

وزیر اقتصاد یادآور شد، در جلسه اخیر شورای عالی بورس برای انتخاب آقای دهقان فقط یک عضو رای منفی داد و حمایت کامل از رییس جدید سازمان بورس انجام شد.

درپایان جلسه وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا بخش سوم سهام عدالت که قبلا اعلام شده بود در ۲۲ بهمن آزاد می‌شود، انجام خواهد شد گفت: متناسب شرایط بازار تصمیم می‌گیریم و تا الان برنامه‌ای برای آزادسازی باقیمانده سهام عدالت نداریم، بنابراین زمانبندی بستگی به شرایط بازار دارد.

دژپسند در مورد واگذاری دارا سوم گفت: کمیته‌ای در این زمینه داریم که برنامه ریزی می‌شود و هر موقع شرایط بازار مساعد باشد، صندوق دارا سوم را هم ارائه می‌کنیم.

وزیر اقتصاد در مورد تأمین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: اگر شرایط بازار مناسب باشد در روز میلاد حضرت فاطمه الزهرا(س) پذیره‌نویسی برای انتشار اوراق توسعه سواحل مکران انجام می‌شود. همان گونه که قبلا در مورد واگذاری پرسپولیس و استقلال گفته بودم در صورتی که شرایط مناسب باشد. در مورد واگذاری بلوکی باقیمانده سهام دولت در وامید و همچنین وبانک با وجود آنکه قول داده بودیم ارائه شد اما مشترکی به صورت بلوکی پیدا نکرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند این را هم گفت: اما به هیچ وجه تضمین نمی‌دهیم، البته فروش اوراق تبعی دولت یک نوع تضمین است، همچنین صندوق‌های بازارگردانی یک نوع حمایت حرفه‌ای از بازار سرمایه و سهامدار خرد است. بنابراین تضمین خلاف اصول بازار سرمایه است اما دولت حمایت می‌کند و به هیچ وجه پشت بازار سرمایه را خالی نمی‌کند و در ارکان حکومت هم کسی نگاه منفی به بازار سرمایه ندارد. همه نگاه‌ها حمایتی است.

پرداخت بیش از 24 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی
بخوانید

دژپسند با بیان این که آقای دهقان دهنوی برای سازمان بورس برنامه دارد، گفت: اعضای شورای عالی بورس از برنامه‌های تعادل بخشی برای بازار سرمایه استقبال کردند و برنامه ایشان مورد موافقت قرار گرفت و فقط یکی از اعضای شورای عالی بورس که دارای حق رأی بود به ایشان رأی منفی داد، بنابراین شورای عالی بورس از رئیس جدید سازمان بورس حمایت می‌کند.

رییس شورای عالی بورس در مورد سوالی مبنی بر پیشنهاد تخفیف خوراک پالایشی‌ها گفت: این پیشنهاد را ارائه کرده‌ایم اما هنوز تصویب نشده است. همان گونه که عرضه‌های بلوکی هم انجام شد اما مشتری پیدا نکرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که سرمایه گذاری در بازار سرمایه نسبت به بازار ارز، املاک و سکه ترجیح دارد، گفت: دولت می‌خواهد منابع به سمت بازار سرمایه هدایت شود، چون از طریق بازار سرمایه می‌توان تأمین مالی برای تولید و عرضه کالا و خدمات و ایجاد ظرفیت اشتغال کمک گرفت. دولت اعلام حمایت کرده، دیدگاه قوه قضائیه و مجلس هم حمایت از بازار سرمایه است، بنابراین جمع‌بندی حکومت این است که بازار سرمایه رکن مهمی در تأمین مالی کشور به شمار می‌رود و به هیچ وجه دولت پشت بازار سرمایه را خالی نکرده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که گاهی اظهارنظر دولتی‌ها به منزله دخالت در بازار سرمایه است، گفت: دولت هیچ وقت مداخله در بازار سرمایه نمی‌کند، اگر یک عضو از دولت اظهارنظر می‌کند به معنای مداخله نیست. مداخله یعنی تصمیمی گرفته شود که مسیر بازار عوض شود. شورای عالی بورس به عنوان پارلمان بازار سرمایه است و وزیر اقتصاد رئیس این نهاد است و مهم‌ترین سیاست ما بالا بردن نقدشوندگی در بازار است.

این مقام مسئول در پایان گفت: گاهی عده‌ای می‌گویند دامنه نوسان را بسیار کوچک کنید اما وقتی نرخ مالیات و کارمزد بورس و کارگزاری‌ها وجود دارد، نمی‌توانیم دامنه نوسان را بیش از حد کم کنیم و حذف دامنه نوسان یعنی تعطیلی معاملات بورس. در کشورهای همسایه هم دامنه نوسان بازار بالاست، اما اگر به فراخور شرایط گاهی دامنه نوسان تغییر می‌کند اینها مداخله نیست، بازار خودش تصمیم می‌گیرد که مثلاً عرضه اولیه باشد یا نباشد و دولت بیان می‌کند در شرایط امروز بازار سرمایه نسبت به بازارهای رقیب مرجح است.

انتهای پیام/

منبع خبر

نظرات بسته شده است.