شورای آتلانتیک: ایران، اولویت دستور کار بایدن در خاورمیانه است

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی درباره اولویت‌های رئیس‌جمهور جدید آمریکا در عرصه سیاست خارجی و مسائل داخلی تاکید کرد که اگرچه خاورمیانه جزو ۱۰ اولویت اول بایدن نیست اما تحولات هسته‌ای اخیر ایران مورد توجه او خواهد بود.

به گزارش ایسنا، اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارش خود با اشاره به چالش های کنونی پیش روی دولت جدید آمریکا نوشت: یک دهه است که سوریه درگیر جنگ داخلی است. یمن با بحرانی انسانی دست و پنجه نرم می کند. منازعه مداوم بین اسرائیل و فلسطینی ها تمام نشدنی به نظر می رسد و شمار قربانیان کووید-۱۹ در سراسر خاورمیانه رو به افزایش است.

هر کدام از این بحران ها یک چالش عمده در سیاست خارجی ایالات متحده به شمار می آید، اما شماری از کارشناسان روی این مساله اتفاق نظر دارند که احتمالا آنچه اول مورد توجه دولت جدید آمریکا قرار می گیرد، تحولات هسته ای اخیر ایران است.

کارلوس پاسکال، قائم مقام ارشد بخش انرژی جهانی در آی.اچ.اس مارکیت و سفیر پیشین آمریکا در مکزیک و اوکراین در این باره گفت: ایران واردات اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده است. این امر باید خیلی سریع مورد توجه قرار بگیرد و بایدن می بایست این مهم را در اولویت قرار دهد.

همچنین ابتسام الکتابی، رئیس مرکز سیاست گذاری امارات در ابوظبی نیز اظهار داشت: ایران سعی دارد ایالات متحده را از منطقه بیرون و از چین و روسیه برای پر کردن خلاء آن استفاده کند. اگر آمریکا بخواهد رد پای خود را در منطقه کمرنگ کند، این بزرگ ترین تهدید برای آن خواهد بود.

نماینده روسیه: شانس برگزاری مذاکرات برای بازگشت به برجام بسیار بالاست
بخوانید

همچنین ویلیام وشلر، مدیر مرکز خاورمیانه و برنامه های خاورمیانه در مرکز رفیق حریری شورای آتلانتیک، هشدار داد این تصور که ایالات متحده منطقه را رها کند، بر کل اتفاقات در منطقه تاثیر منفی گذاشته است.

شورای آتلانتیک ادامه داد: اسرائیل به ایران به مثابه تهدیدی می نگرد که باید سریعا به آن رسیدگی شود. آموس یادلین، مدیر اجرایی موسسه مطالعات امنیت ملی دانشگاه تل آویو معتقد است که دولت بایدن مسائل زیادی برای رسیدگی دارد: کووید-۱۹، اقتصاد، تنش های نژادی، چین ، روسیه و کره شمالی. خاورمیانه در ده اولویت اصلی نیست. با این حال، ایران با گام های کاهشی و ارتقای برنامه هسته ای یک اولویت خواهد بود.

وی بر این باور است که دموکرات ها به برجام متعهد هستند. این، یک وعده انتخاباتی از سوی بایدن هم به شمار می رود.

در صورت بازگشت مجدد به توافق هسته ای، ایران فروش نفت را از سر می گیرد. یادلین در این باره گفت: ما در حال حاضر نمی‌دانیم صحبت از چه میزان صادرات ایران است. در شرایط صادرات کم می شود ۷۰۰ هزار بشکه در روز را برآورد کرد. ما با توجه به اینکه بخشی از صادرات نفتی ایران به چین ثبت نمی شود، ممکن است صحبت از بیش از یک میلیون بشکه در روز در میان باشد و اگر ایالات متحده تحریم ها را بردارد، این رقم بیشتر خواهد شد.

با این حال، برندا شفر، یکی از اعضای ارشد غیر مقیم مرکز انرژی جهانی شورای آتلانتیک می گوید که انتظار دارد ایران حتی قبل از هرگونه مذاکره درباره توافق هسته ای نفت بیشتری به بازار عرضه کند.

تداوم اختلافات میان صهیونیست‌ها درپی اظهارات ''کوخاوی'' درباره ایران
بخوانید

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.