صادرات ۴۰۰میلیون دلاری آبزیان/توقف فعالیت ۴ ناوگان صیادی

صادرات ۴۰۰میلیون دلاری آبزیان/توقف فعالیت ۴ ناوگان صیادی

رئیس سازمان شیلات کشور از افزایش صادرات آبزیان در سال جاری خبر داد و گفت: برنامه صادرات آبزیان در سال ۹۹، ۵۳۸ میلیون دلار است که تاکنون ۴۰۰میلیون دلار آن محقق شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نبی‌الله خون‌میرزایی امروز در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، با اشاره به اینکه در زمینه تولید کنسرو نسبت به سال گذشته وضعیت تولید بهتری داریم، گفت: در سال ۹۹ شرکت‌های کنسروسازی داخلی، ماهی قزل‌آلا را با کیفیت بسیار خوب، کنسرو کرده و برآورد ما این است که سه میلیون تن قوطی کنسرو توسط این کارخانه‌ها وارد بازار شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه پرورش ماهی در قفس برآورد ما این است که در سال جاری با افزایش تولید مواجه بوده‌ایم، گفت: آمارها در این حوزه در پایان سال، نهایی و سپس اعلام می‌شود.

رئیس سازمان شیلات ایران تصریح کرد: در سه سال گذشته به دلیل مشکلات و محدودیت‌های منابع ارزی برای واردات نهاده‌های پرورش ماهی در قفس نتوانستیم به اهداف مورد نظر خود در برنامه دست یابیم اما از نیمه ۹۸، روند بومی‌سازی تجهیزات پرورش ماهی در قفس را شروع کردیم و در حال حاضر بخش زیادی از تجهیزات بومی‌سازی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در حوزه پرورش ماهیان خاویاری و میزان تولید گوشت آنها نیز برآورد افزایش تولید نسبت به سال گذشته را داریم، گفت: آمار دقیق این تولید نیز در پایان سال نهایی و اعلام می‌شود اما طی ۹ ماهه امسال تولید خاویار پرورشی ۱۰ تن برآورد شده است.

ریزش ملخ‌های مهاجم به خوزستان آغاز شد
بخوانید

خون‌میرزایی همچنین از افزایش کمی و ارزشی صادرات آبزیان در سال جاری خبر داد و گفت: این رشد کمتر از ۱۰ درصد بوده اما امیدواریم که تا پایان سال بیشتر شود.

وی تصریح کرد: تاکنون ۴۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات شیلاتی به وزن ۱۱۴ هزار تن داشتیم و برنامه ما برای سال ۹۹، ۵۳۸ میلیون دلار صادرات آبزیان است.

به گفته این مقام مسئول، در سال ۹۸ ارزش صادرات آبزیان از کشور ۵۳۹ میلیون دلار بوده است.

رئیس سازمان شیلات ایران درباره محدودیت صید ترال نیز عنوان کرد: ما فعالیت چهار ناوگان فردوس، کیش، طبس و فانوس‌ماهیان را در این زمینه متوقف کرده‌ایم و در حال حاضر مجوز صید برای این چهار ناوگان صادر نمی‌شود.

خون‌میرزایی با اشاره به اینکه این محدودیت از اول آذر سال جاری اعمال شده است، گفت: ما به دنبال پایش ذخایر و ارائه برنامه جدید صید به این ناوگان هستیم ضمن اینکه قصد داریم روش‌های صید را اصلاح و بازنگری کنیم تا آسیب کمتری به ذخایر و محیط‌زیست وارد شود. همچنین به این ناوگان، مشاغل جایگزین معرفی می‌کنیم تا دچار مشکل نشوند.

وی همچنین از افزایش ضریب خوداتکایی تخم چشم‌زده قزل‌آلا خبر داد و گفت: واردات تخم چشم‌زده در سال جاری کاهش داشته است. همچنین در تولید میگو روند افزایشی ادامه پیدا کرده است.

خون‌میرزایی از ایجاد ذخیره تولید و تأمین ماهی در استان‌هایی مثل قزوین، فارس، چهارمحال و بختیاری و گیلان خبر داد و گفت: این زنجیره ۲۰ هزار تن ماهی را پوشش می‌دهد.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.