صالحی: صحیفه سجادیه به تمام ابعاد زندگی توجه دارد

صالحی: صحیفه سجادیه به تمام ابعاد زندگی توجه دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این موضوع که صحیفه سجادیه یک کتاب جامع است که به تمام ابعاد وجودی انسان می‌پردازد، اظهار کرد: صحیفه ویژگی‌ای دارد که هر انسانی می‌تواند سهم خود را از آن بردارد و صحیفه سجاده یک مضمون وحیانی دارد.

به گزارش ایسنا، سید عباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – عصر امروز (دوشنبه ۶ بهمن‌ماه) در آیین آغاز رسمی طرح ملی «یزد، نخستین پایتخت صحیفه سجادیه ایران» با بیان این‌که صحیفه سجادیه تنها یک اثر و یک کتاب چون دیگر آثار و کتاب‌ها نیست، اظهار کرد: در طول زندگی بشر آثار زیادی در اختیار او قرار گرفته می‌شود اما ویژگی صحیفه سجادیه این است که به انسان با تمام ساحت وجودی‌اش توجه می‌کند و این یک نکته ارزشمند در صحیفه سجادیه است.

وی در ادامه با تاکید بر این موضوع که انسان چهار ساحت وجودی دارد که عبارتند از ارتباط انسان با خود، انسان با سایر انسان‌ها، انسان با جهان و طبیعت و رابطه انسان با خداوند خاطرنشان کرد: این‌که یک اثر بتواند به تمام ساحات وجودی انسان بپردازد بی‌نظیر است. صحیفه برای تمام ابعاد وجودی انسان حرف دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نکته‌ی بعدی صحیفه این است که این کتاب یک منزمه وحیانیست با زبان انسانی است. آثاری داریم که با وجود انسان در ارتباط است اما ممکن است روح او را در بر نگیرد، اما صحیفه زبان بشری است که باعث ارتباط انسان با خداوند می‌شود. در مجموع صحیفه یک کتاب جامع دعا است که به تمام ابعاد زندگی انسان توجه کرده است و هر انسانی می‌تواند سهمی از آن را بردارد، چرا که در قالب یک زبان انسانی و وحیانی است.

فروش وقف ممنوع است
بخوانید

صالحی تاکید کرد: صحیفه سجادیه به سه حوزه وجودی انسان نیز پاسخ می‌دهد. حوزه اول حوزه معرفتی است. حوزه دوم این است که انسان گاهی نمی‌داند چه می‌خواهد و مشکل بعدی این است که نمی‌داند چگونه آن را مطرح کند. با توجه به این‌که صحیفه سجادیه با چهار ساحت انسان در ارتباط است می‌تواند به این سوالات نیز پاسخ بدهد. در صحیفه معرفت انسان تصحیح می‌شود حتی انسان می‌تواند رابطه خودش را با انسان را ببیند و دقیقا بیندیشد که چه می‌خواهد محور بعدی که در صحیفه وجود دارد این است که چه بخواهیم و نکته‌ی بعدی چگونه خواستن است. تمام این موارد در صحیفه سجادیه آمده است.

وی ادامه داد: صحیفه کتابی است که در اختیار شیفتگان اهل بیت (ع) در طول تاریخ و در کنار انسان‌ها قرار گرفته است. در طول تاریخ اسلام و تشییع کارهای زیادی برای ترویج صحیفه صورت گرفته است، اما کارهای بیشتری باید مدنظر قرار گیرد. برهمین اساس در راستای پایتخت‌هایی که برای موارد مختلف در نظر گرفتیم استان یزد را به عنوان پایتخت صحیفه سجادیه معرفی می‌کنیم، چرا که یزد پایتخت دارالعباده و دارالعلم است و امیدواریم این تجربه باعث اشاعه بیشتر صحیفه سجادیه شود.

انتهای پیام

ایسنا

نظرات بسته شده است.