ضرورت حضور فعال سینماگران در بازشناسی میراث‌فرهنگی

ضرورت حضور فعال سینماگران در بازشناسی میراث‌فرهنگی ضرورت حضور فعال سینماگران در بازشناسی میراث‌فرهنگی

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از موزه ملی جبرییل نوکنده در دیدار با مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: توجه خاص مستندسازان به حوزه فعالیت‌های باستان‌شناسی کشور مایه مباهات و صیانت از فرهنگ و هنر کهن این سرزمین است.

وی افزود: با توجه به تجارب مثبت اما اندک سال‌های گذشته در حوزه سینمای مستند با محوریت باستاشناسی، ضرورت حضور فعال سینماگران در بازشناسی میراث‌فرهنگی بیشتر حس می شود. تنوع مضامین، موضوعات بکر و توان علمی در حوزه باستان‌شناسی ایران تاحدی از چشم خلاق و تیزبین هنرمندان فیلمساز مستند دور مانده و بدون شک با نزدیک شدن فعالان این دو عرصه به یکدیگر، بازتاب و معرفی اثربخشی از میراث فرهنگی غنی ایران را شاهد خواهیم بود.

رییس کل موزه ملی ایران گفت: این موزه به عنوان تخصصی‌ترین مرجع یافته‌های باستان‌شناسی کشور برای تحقق این مساله آماده هرنوع همکاری و مشارکت است.

نوکنده با تاکید بر نگاه خلاق و علاقمند مدیران مرکز سینمای مستند، ادامه داد: وقتی ساخت فیلم از جاذبه‌های میراث‌فرهنگی و انعکاس مقوله گسترده باستان‌شناسی جزو ماموریت، دغدغه و در دستور کار مسولان مرکز سینمای مستند قرار گیرد، چتر حمایتی قوی و انگیزه‌بخشی برای فیلمسازان فعال و علاقمند این رشته خواهد بود و نوید بخش تولیداتی همسنگ فرهنگ و هنر ایران خواهد بود.

در ادامه محمد حمیدی‌مقدم، مدیر عامل مرکز سینمای مستند با اشاره به اهمیت مشارکت سازمان‌های تخصصی در تولید مستندهای علمی گفت: در مستندهای باستان‌شناسی که در مورد نتایج کاوش‌های علمی ساخته می‌شوند مشارکت باستان‌شناسان را یکی از پایه‌های اصلی موفقیت این فیلم‌هاست. موضوع این فیلم‌ها در واقع مابه‌ازای تصویری ندارد و برای به تصویر کشیدن قابل فهم و علمی آن مشارکت باستان‌شناس بسیار ضروری است.

بازار جشنواره فیلم کن مجازی شد
بخوانید

وی افزود: نبود بودجه کافی در کنار ماهیت پیچیده اینگونه مستندها به‌گونه‌ای است که اگر مشارکت تخصصی در ساخت آنها صورت نگیرد، فیلم‌ساز انگیزه‌ای برای ورود به این موضوع پیچیده نخواهد داشت و به سمت موضوعات دیگر سوق داده می‌شود.

در این نشست، مقرر شد تفاهم‌نامه‌ای میان موزه‌ملی‌ایران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی منعقد گردد تا همکارهای مشترک و تعاملات بیشتری را در دو حوزه تحقق یابد.
برقراری ارتباط میان باستان شناسان و مستند سازان موجب می شود یافته ها، اطلاعات حاصل از کاوش های باستان شناسی در قالب فیلم های مستند ماندگار شده، جدا از اینکه باعث ثبت تصویری پژوهش‌های باستان شناسی می شود، می تواند منجر به پویشی هنری و خلاق در این حوزه شود.

در این نشست به جز محمد حمیدی مقدم مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرتضی رزاق کریمی قائم مقام مرکز، محمد شکیبا نیا معاونت مستند مرکز، مریم حق پناه مستند ساز، پژمان مظاهری پور مستند ساز و عضو هیات مدیره خانه سینما و یوسف حسن‌زاده رییس گروه پژوهش‌های موزه ملی ایران حضور داشتند.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.