ضرورت نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو در کشور

قائم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از انجام سالانه ۸ هزار پیوند قرنیه در کشور خبر داد که بالغ بر ۵ هزار مورد آن در بانک چشم ایران انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر فریبا قربانی ضمن اشاره به تاریخچه پیوند عضو در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از جمله بیمارستان لبافی نژاد، شهدای تجریش، طالقانی، مدرس و بیمارستان مسیح دانشوری در زمینه پیوند فعال هستند.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۰ جراحی پیوند ریه در بیمارستان امام خمینی (ره) آغاز شد و پیگیری و مراقبت بیماران در بیمارستان مسیح دانشوری انجام می‌شد، عنوان کرد: پس از مدتی درمانگاه پیوند ریه در بیمارستان مسیح دانشوری شکل گرفت که روزهای یکشنبه فعالیت می‌کرد و تمام بیماران از سراسر کشور با تشخیص متخصص مربوطه به بیمارستان ارجاع داده می‌شدند تا وضعیتشان بررسی و در لیست انتظار پیوند عضو قرار گیرند.

به گفته دکتر قربانی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تنها بیمارستانی است که لیست انتظار پیوند ریه و لیست انتظار پیوند قلب و ریه همزمان تشکیل داده است.

وی بیمارستان طالقانی را مرکز پیوند کبد دانشگاه اعلام کرد و گفت: در بیمارستان مسیح دانشوری هم برای گسترش این حوزه قدم‌هایی برداشته شده است.

وی همچنین ادامه داد: بیمارستان‌های تابعه دانشگاه در زمینه پیوند مغز استخوان، قرنیه، نسوج و پانکراس نیز موفقیت‌هایی را کسب کرده است. از طرفی در برخی موارد در صورت وجود بیماری زمینه‌ای همچون دیابت، اعمال موفق جراحی پیوند پانکراس و کلیه به صورت همزمان انجام شده است.

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا ٢۷ بهمن
بخوانید

دکتر قربانی با اشاره به بحران حاکم و سخت شدن شرایط درمان و جراحی در مراکز پزشکی، افزود: در زمان شیوع بیماری کرونا نیز همکاران در واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشگاه دست از تلاش برنداشتند. طی این مدت بالغ بر ۵۰ مورد مرگ مغزی منجر به پیوند عضو گزارش شده است؛ این میزان یعنی۵۰ کبد پیوندی، حدود صد کلیه پیوندی و تعدادی ریه و قلب پیوندی و خروج تعداد بالایی از بیماران از لیست پیوند عضو.

وی در پایان گفت: ویروس کووید-۱۹ برای بسیاری از تیم های درمانی ناامیدی به ارمغان آورد، اما تیم فراهم آوری اعضا و کادر درمان این حوزه دست از تلاش نکشیدند و برای حیات بخشیدن به جان حتی یک فرد تمام همت خود را به کار بستند. البته از نقش خانواده‌های محترم اهدا کننده نمی‌توان چشم پوشی کرد.

صدور کارت اهدای عضو جنبه فرهنگ سازی دارد

احسان علی بیگی، مدیر فرهنگی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در کنار خدمات بالینی اهدا و پیوند عضو، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با راه اندازی وب سایت ehda.ir گام مهمی در زمینه شناساندن جایگاه و اهمیت اهدای عضو برداشته است. افراد می‌توانند با مراجعه به این سایت، ثبت نام و کارت اهدای عضو دریافت کنند.

وی با بیان اینکه جامع ترین پایگاه داده‌ای ثبت نام و صدور کارت اهدا متعلق به دانشگاه است، افزود: دریافت این کارت صرفا نشان دهنده رضایت قلبی خود فرد است و اهدای اعضای مورد مرگ مغزی، چه بدون کارت و چه با کارت، بدون رضایت اولیای دم امکان پذیر نیست.

تیم سازمان جهانی بهداشت: بعید است منشا کرونا آزمایشگاه ووهان بوده باشد
بخوانید

علی بیگی، تصریح کرد: مردم می‌توانند با مراجعه به همین وبسایت برای همراهی با فعالان حوزه بالینی پیوند اعضا، در زمینه فرهنگ‌سازی اعلام آمادگی کنند تا هموطنان بیشتری با مفهوم اهدای عضو آشنا شوند.

وی در پایان گفت: سالانه در کشور ۶ الی ۸ هزار مورد مرگ مغزی اتفاق می‌افتد که حدود ۲ الی ۴ هزار مورد آن، قابلیت اهدای عضو دارند، اما متاسفانه در بهترین حالت نزدیک به ۳۰ درصد این آمار برای اهدای اعضا رضایت می‌دهند، برای افزایش این رقم نیازمند نهادینه سازی فرهنگ اهدا هستیم.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.