طرح جامع مدیریت تالاب آق‌گل نهایی می‌شود

ایسنا/همدان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: با برگزاری چهارمین نشست مدیریت تالاب آق گل، طرح جامع مدیریت این تالاب نهایی می شود.

محسن جعفری‌نژادبسطامی در نشست مجازی با اعضای سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان همدان، بیان کرد: مدیریت تالاب ها جوانب گوناگونی دارد که در طرح مدیریت جامع تالاب آق گل همه این جوانب درنظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: ظرفیت های طبیعی زیادی در استان همدان وجود دارد و در عین حال وسعت مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست در همدان محدود و حدود سه درصد است و این موضوع حساسیت حفظ زیستگاه های استان را افزایش می دهد.

جعفری نژادبسطامی مطرح کرد: در مجموع حدود ۳.۱ درصد از سطح استان حفاظت شده و ۱۰.۴ درصد نیز مناطق شکار ممنوع را شامل می شود و مناطقی از استان برای ارتقای سطح مدیریت پیشنهاد شده که با موانع گوناگونی مواجه است.

وی در ادامه بیان کرد: ارتقای غار سراب به اثر طبیعی ملی، ارتقای کوهستان الوند به منطقه حفاظت شده و ارتقای منطقه حفاظت شده خانگرمز به پناهگاه حیات وحش در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان تأکید کرد: در کنار توسعه معادن، شهرنشینی و کشاورزی باید مسئله حفاظت از زیستگاه ها را در استان همدان مورد توجه جدی قرار داد و این موضوع را در برنامه های آمایشی توسعه ای استان لحاظ کرد تا زیستگاه ها بیش از این با چالش مواجه نشوند.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه ۱۶ صدم درصد استان همدان با مساحت ۳۱۴۵ هکتار را تالاب تشکیل داده است، گفت: تالاب ها از عوامل کلیدی در وقوع یا کنترل پدیده‌هایی مثل گردوغبار، سیل، گرمایش کره زمین، گسترش آفات، بیماری ها و مسائل بهداشتی به شمار می‌روند و جایگاه بسیار مهمی در حیات انسان دارند.

محیط بانان دفاع شخصی می‌آموزند
بخوانید

جعفری نژادبسطامی اظهار کرد: در استان همدان هفت تالاب داریم که تالاب های آق گل، شیرین سو، آبشینه و اکباتان به عنوان منطقه شکارممنوع شناخته شده اند و تالاب های چم شور و پیرسلمان اسدآباد و سد کلان ملایر نیز در رده بندی تالاب ها قرار می گیرند و از گونه های شاخص کنار تالابی همدان می توان به سنجاب زمینی، مار آبی و انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی اشاره کرد.

وی بیان کرد: رویکرد مدیریت سنتی تالاب ها مقطعی، کوتاه مدت، فاقد برنامه مدون و منسوخ شده است و در مدیریت جامع تالاب ها باید به همه ابعاد موضوع از جمله جوامع محلی توجه کرد تا نتیجه حاصل شود.

وی با بیان اینکه عوامل متعددی احیاء و حفظ تالاب های استان را با چالش مواجه کرده است، افزود: چرای بی رویه دام در مراتع اطراف تالاب، مزاحمت های انسانی، تبدیل اراضی تالابی به اراضی زراعی، شکار غیرمجاز، اجرای طرح های گردشگری و وسعت کم زیستگاه ها از جمله چالش های تالاب های استان همدان است.

وی گفت: در چشم اندازی طرح مدیریت جامع تالاب آق گل، این تالاب با اکوسیستم پایدار و واجد کارکردهای اکولوژیکی، هیدرولوژیکی و هیدروژئولوژیکی با جنبه های تاریخی، اقتصادی و گردشگری با محوریت و مدیریت جامعه محلی دیده شده که هدف این طرح ایجاد مدیریت یکپارچه زیست بومی در حوزه آبریز تالاب آق گل و تأمین معیشت جوامع محلی و حفظ احیای تالاب است.

وی اظهار کرد: تدوین طرح مدیریت تالاب چم شور اسدآباد بعد از نهایی شدن طرح مدیریت جامع تالاب آق گل توسط دبیرخانه مدیریت زیست بومی تالاب های استان همدان آغاز خواهد شد و در تدوین این طرح نیز ارگان های حفاظت محیط زیست، آب منطقه ای، جهادکشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری،منابع طبیعی و آبخیزداری و جوامع محلی حضور فعال خواهند داشت.

درباره ذخیره‌گاه زیست‌کره «ارومیه» چه می‌دانید؟
بخوانید

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در پایان ابرازامیدواری کرد که با مشارکت جوامع محلی بتوانیم زیستگاه ها و تالاب ها را برای آیندگان حفظ و احیاء کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست که به صورت وبینار برگزار شد، اعضای سازمان های مردم نهاد استان همدان به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.