قالیباف: مصمم به برداشتن گام‌های جدی برای محرومیت‌زدایی هستیم

قالیباف: مصمم به برداشتن گام‌های جدی برای محرومیت‌زدایی هستیم

به گزارش ایرنا از اداره اخبار و رسانه‌های گروهی مجلس، «محمدباقر قالیباف» در برنامه تلویزیونی حماسه ماندگار به مناسبت واقعه ششم بهمن ماه سال ۱۳۶۰ افزود: واقعه ۱۳۶۰ آمل نمادی از مقاومت مردم و حضور آن‌ها در همه صحنه‌هاست، همان چیزی که امروز کمتر به آن توجه شده است. وقتی از واقعه ششم بهمن آمل یاد می‌کنیم نشان می‌دهد باورهای انقلاب ما برخواسته از مکتب اهل بیت و قرآن است و اینکه مردم چگونه از انقلاب دفاع کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: شهر هزار سنگر آمل دارای چهره‌های بزرگ روحانیت همچون حضرت آیت الله حسن زاده آملی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله میرزاهاشم آملی است که در دوران جنگ در کنار رزمندگان لشگر ۲۵ کربلا بودند، از این رو یاد همه شهدای این استان و ۴۰ شهید و یک شهیده طاهره واقعه ششم بهمن سال ۱۳۶۰ آمل را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه تاریخ نشان داده مردم مازندران و جوانان آن‌ها در هر مقطعی در صحنه حضور پیدا کردند، گفت: جوانان و مردم عزیزما باید بدانند از جای جای غرب کشور، کوه‌های سربه فلک کشیده کردستان تا دهانه فاو در منتهی الیه جنوب کشور نمادی از رشادت های مردم مازندران در طول دفاع مقدس است. شهید ابوعمار، طوسی، نوبخت، حاج نصیر، نیارکی از شهدای این خطه هستند. که بر روح مطهر آن‌ها درود می فرستیم. همچنین علمایی چون شهید هاشمی نژاد که از اهالی خطه مازندران بودند و در خراسان حضور داشتند و به دست منافقین شهید شدند.

قالیباف ادامه داد: این رشادت‌ها از دوران دفاع مقدس تا امروز و شهادت مدافعان حرم ادامه داشته و شهدای مدافع حرم نیز نماد مقاومت و شهامت مردم عزیز این استان هستند.

توانگر: "امضاهای طلایی"و"فسادهای بورکراتیک" از جمله موانع تولید در کشور هستند
بخوانید

رییس قوه مقننه در ادامه اظهار کرد: زمانی که ما به مردم اعتماد کردیم و به آن ها فرصت دادیم تا در صحنه‌های مختلف حضور پیدا کنند مثل دوران دفاع مقدس، مردم در صحنه حاضر شدند و ایفای نقش کردند اما هرجا که از طرف مسوولان غفلت شد و اجازه حضور به مردم داده نشد، ما آسیب دیدیم.

وی با بیان اینکه انقلاب ما عجین شده با نیروهای مردمی و جوان است، گفت: سردار شعبانی همین جانباز عزیزی که به دلیل ابتلا به ویروس منحوس کرونا جان به جان آفرین تسلیم کرد در واقعه ششم بهمن سال ۱۳۶۰ فرمانده سپاه آمل بود، در آن زمان شهید شعبانی جوانی بیست و اندی ساله بود که در مقابل دشمن ایستاد و این افتخار را آفرید.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جوانان کشور پیشتاز و پیش آهنگ همه حرکات بودند و امروز در زمینه‌های مختلف به ویژه در حوزه مشکلات اقتصادی نیازمند آن هستیم، ‌تصریح کرد: باید از ظرفیت مردم و جوانان خلاق، متعهد و با علم و دانش استفاده کنیم. این فرصت کشور را از سختی نجات می‌دهد اما یکی از مشکلات این است که اقتصاد کشور دولتی یا شبه دولتی است که باید با استفاده از تجربه گذشته، فرصت‌ها را فراهم کرد.

قالیباف با بیان اینکه یکی ازسیاست‌های قطعی مجلس یازدهم ایجاد فرصت برای مردم در موقعیت‌ها و عرصه‌های مختلف است تا به مشکلات آنها پایان داده شود، گفت: مجلس برای همه استان‌های کشور از جمله استان مازندران رویکرد محرومیت زدایی، توجه به معیشت، سلامت، اشتغال و تولید را اتخاذ کرده است. به خصوص در بودجه سال ۱۴۰۰ و برنامه هفتم توسعه، مجلس مصمم به برداشتن گام‌های جدی است.

اختصاص تسهیلاتی برای توسعه حمل و نقل و مدیریت پسماند
بخوانید

وی با اشاره به اینکه بعضی از فرصت‌های استان مازندران به تهدید تبدیل شده است، ‌افزود: یکی از چالش‌های مردم این استان در حوزه آب، کشاورزی، آب‌های سطحی، زباله و آسیب جنگل ها است که باید به آن‌ها پرداخت. مردم مازندران به مهمان نوازی شهره هستند و بخش عمده‌ای از مردم کشور برای گردشگری به این استان سفر می‌کنند که باید از این فرصت استفاده کرد.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: این مشکلات با برنامه‌ریزی دقیق و فرصت سازی برای مردم و جوانان قابل حل است. مجلس در برنامه ریزی‌های خود این رفع تبعیض‌ها را از بین می‌برد، روح حاکم بر تحول بودجه ۱۴۰۰ در مجلس نیز رفع تبعیض است و اولویت را به مناطق محروم داده‌ایم تا محرومیت‌ها زیر سایه فضای سبز مازندران دیده نشود.

قالیباف تصریح کرد: نماینده‌های استان در مجلس به همه موضوعات توجه دارند و در بودجه سال۱۴۰۰ تلاش می‌کنیم با رفع تبعیض مشکلات روستاهای دوردست، حاشیه نشینی، مسائل بخش تولید، معیشت و سلامت مردم را مرتفع کنیم و در برنامه هفتم توسعه نیز فرصت‌هایی را فراهم کنیم تا از ظرفیت های توسعه‌ای این استان استفاده شود.

به گزارش ایرنا، واقعه سال ۱۳۶۰ شهر آمل به مبارزه مسلحانه حدود صد نفر از گروهی مارکسیست به نام اتحادیه کمونیست‌های ایران علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در شهر و جنگل‌های اطراف شهر آمل در شمال ایران اشاره دارد. این حمله که در چهارم و پنجم بهمن ماه سال ۱۳۶۰ آغاز شد، پس از ۴۸ ساعت درگیری سرانجام در تاریخ ۶ بهمن با تمرکز قوای نیروهای سپاه پاسداران، شهربانی و بسیجیان سرکوب و شهر باز پس گرفته شد.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.