قراردادهای جدید نفتی عراق مفاهیم ژئوپلیتیکی جدی در بردارند

قراردادهای جدید نفتی عراق مفاهیم ژئوپلیتیکی جدی در بردارند – اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، در اوایل ماه دسامبر ۲۰۲۰ گزارش شد شرکت بزرگ نفت توتال فرانسه ۱۸ درصد از سهام خود در بلوک اکتشافی سرسنگ در کردستان عراق را واگذار می‌کند. ولی حالا وزارت نفت عراق اعلام کرده یک یادداشت تفاهم با این شرکت برای اجرای پروژه‌های بزرگ در عراق مخصوصاً در زمینه گاز طبیعی و انرژی پاک امضا کرده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال در زمان امضای این یادداشت تفاهم در عراق به سر می‌برد. شرکت توتال همچنین ۲۲.۵ درصد در میدان نفتی حلفایا در جنوب عراق سهم دارد و فعلا ۱۸ درصد سهم خود را هم در سرسنگ که شایعه شده بود قصد فروش آن را دارد، حفظ کرده است.

شرکت نفتی دولتی ذی قار عراق اعلام کرد شرکت لوک‌اویل تامین مالی یک پروژه نفتی برای دو برابر کردن ظرفیت پروژه نفتی نصیریه تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز را بر عهده دارد. شرکت بازرگانی نفت عراق، سومو، پول لوک اویل را با نفت خام پرداخت خواهد کرد.

صندوق بین‌المللی پول: عراق به دنبال ۶ میلیارد دلار وام‌ اضطراری استعراق عرضه نفت خام به هند را در ۲۰۲۱ کاهش می‌دهد

ولی قراردادهای نفتی عراق به همین‌ها محدود نمی‌شود. چین هم راه خود را به صنعت نفت عراق از طریق یک قرارداد پیش پرداخت ۲ میلیارد دلاری بین دولت فدرال عراق و شرکت ژینهوای چین باز کرده است.

تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت ۷ درصد گران می شود
بخوانید

این قراردادها در شرایطی بسته می‌شوند که عراق سعی دارد خود را از باتلاق اقتصادی که به دنبال سقوط قیمت نفت گرفتار آن شده بیرون بکشد. این کشور به دنبال ۶ میلیارد دلار وام از صندوق بین‌المللی پول است.

عراق به خاطر شرایط مالی خود کمترین تعهد را به قرارداد کاهش تولید اوپک‌پلاس در بین اعضای این ائتلاف داشته است.

انتهای پیام/۶۳

منبع خبر

نظرات بسته شده است.