مراتب ثبت ملی ۶ میراث‌فرهنگی ناملموس به استاندار کرمانشاه ابلاغ شد

مراتب ثبت ملی ۶ میراث‌فرهنگی ناملموس به استاندار کرمانشاه ابلاغ شد

به‌گزارش ایرنا از میراث‌آریا، علی‌اصغر مونسان در نامه‌ای به هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نوشت: در اجرای ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث‌فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیئت محترم وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث‌فرهنگی ناملموس با عنوان مهارت پخت نان کزینکه (منطقه‌ای به پیشنهاد استان کرمانشاه) به شماره ۱۹۸۷، بازی بومی‌محلی قمچان در روستای ساتیاری به شماره ۱۹۸۹، فنون پخت غذای قاپلی منطقه ریجاب به شماره ۱۹۸۹، شکرانه آب: آیین شکرگزاری آب در روستای نسمه به شماره ۱۹۹۰ و مهارت پخت نان نیمه‌فیس (منطقه‌ای به پیشنهاد استان کرمانشاه) به شماره ۱۹۹۱ در تاریخ پنجم تیر ۱۳۹۸ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تأکید است.

وزیر میراث فرهنگی همچنین در نامه مشابه دیگری به استاندار کرمانشاه، میراث‌فرهنگی ناملموس با عنوان مراسم عید قربان شهر بانه‌وره به شماره ۱۴۸۷ ثبت‌شده در ۱۸ دی ۱۳۹۶ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی را ابلاغ‌ کرد.

به گزارش ایرنا، طبق آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی – تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌ها) و آثار ناملموس (رویدادها مراسم و آیین‌های معنوی و فرهنگی، آواها و .. .) در فهرست ملی را در بر می‌گیرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی رییس شورا، معاون میراث‌فرهنگی نایب رییس و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی‌وطبیعی به عنوان دبیر شورا هستند که جلسات آن به صورت دوره‌ای و بر اساس پرونده‌های موضوعی با حضور اشخاص حقوقی ثابت، اشخاص حقیقی و تعدادی از صاحب‌نظران و نمایندگان دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با هر پرونده به صورت متغیر تشکیل می‌شود.

امامزاده جعفر(ع) پیشوا؛ یک صحن با سه متولی
بخوانید

منبع خبر

نظرات بسته شده است.