مرکز پژوهش‌های مجلس و دانشگاه عالی دفاع ملی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

تفاهمنامه همکاری مشترک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و دانشگاه عالی دفاع ملی به امضا رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تفاهمنامه همکاری مشترک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و دانشگاه عالی دفاع ملی امروز چهارشنبه(۸ بهمن) به امضای علیرضا زاکانی رییس مرکز پژوهش های مجلس و سردار احمد وحیدی رییس دانشگاه دفاع عالی ملی رسید.

زاکانی در این نشست گفت: ما برای ۱۵ کمیسیون مجلس شورای اسلامی اولویت ‌هایی را در ۲۴۷ صفحه مشخص کرده و با ۱۲ کمیسیون تفاهم کرده ایم. همچنین در حال مذاکرات با هیئت رئیسه مجلس هستیم تا در یک بازه زمانی دو الی چهار ساله خروجی عملکرد پارلمان مشخص شود.
زاکانی بیان کرد: باید به نقطه ‌ای برسیم که به جای آنکه نمایندگان به دنبال اولویت ‌ها بروند مجلس و به خصوص مرکز پژوهش ها آن ‌ها را در اختیار وکلای ملت قرار دهند.
رئیس مرکز پژوهش‌ های مجلس افزود: مجلس باید علاوه بر نظارت و قانونگذاری به بالا بردن سطح آگاهی مردم بپردازد چراکه همه جامعه به تریبون مجلس گوش فرا می‌ دهند و پارلمان باید به این رسالت خود به درستی عمل کند.
وی ادامه داد: معتقدم جنس مجلس یازدهم متفاوت بوده و عنصر مردمی بودن آن نسبت به مجالس گذشته بالاتر است؛ بنده این مسئله را با گوشت و پوست خود حس می‌کنم، بنابراین اگر پارلمان با نگاه تیز بین و در جهت مناسب حرکت کند قله‌ها را فتح خواهد کرد. معمولا سه الی ۴ماه اول مجلس صرف شکل گیری می‌شود، اما به نظر می‌رسد که پارلمان دو ماه است که به صورت منسجم عمل می‌کند و خروجی های آن را شاهد هستیم.
زاکانی به پروژه چهار ساله تنقیح قوانین در مرکز پژوهش ها هم اشاره کرد و گفت: در این پروژه ۱۲۵۰۰ قانون را مورد بررسی قرار دادیم که از این تعداد ۲۰۰۰ هزار قانون حذف شد و مابقی هم قرار است در ۴۳ جلد ساماندهی و بازبینی شوند.

وزیر اطلاعات در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس حاضر نشد
بخوانید

وی افزود: دانشگاه عالی دفاع نزدیک به سه دهه قدمت دارد و مرتبط با بخشی از حاکمیت است. بنابراین از افزایش همکاری ها با این مجموعه استقبال می کنیم.
تلاش دانشگاه عالی دفاع برای پیشبرد فرمایشات رهبر انقلاب
در ادامه این نشست سردار وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع اظهار کرد: حوزه دانشگاه دفاع گستره بوده و به مسائل پر قدرت ملی، امنیت ملی و زیر شاخه‌ های آن می ‌پردازد. ما چند وقتی است که مشغول کار بر روی پروژه ظرفیت شناسی هستیم و در این راستا تلاش داریم تا فرمایشات و خواسته‌ های رهبر انقلاب در این حوزه را جامه عمل بپوشانیم.
سردار وحیدی بیان کرد: به نظر می ‌رسد که برخی مسئولان و مدیران کشور ظرفیت ‌ها را به درستی نمی ‌شناسند به عنوان مثال ما در بحث خودرو سازی مشکلی نداریم پس یا نفوذ در این حوزه حاکم است یا ظرفیت شناسی به درستی صورت نگرفته است.
رئیس دانشگاه عالی دفاع گفت: همچنین در بسیاری از حوزه‌های حکمرانی مفهوم حکمرانی به درستی جریان ندارد، البته منظور فقط دولت نیست بلکه در سایر بخش ‌ها نیز این مسئله باید به درستی انجام شود. مدرسه حکمرانی دانشگاه هم در این زمینه فعال است.
همچنین در این نشست معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و دانشگاه عالی دفاع ملی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند. نقش و جایگاه مرکز پژوهش ها در رفع خلاء کارشناسی مجلس، رفع خلاء های قانون گذاری، توجه به اصلاح نحوه بودجه ریزی در حوزه دفاعی، مباحث مرتبط با آینده پژوهشی در حوزه پیامدها و آثار قوانین، ضرورت تنقیح قوانین و افزایش همکاری ها در حوزه های مرتبط با سیاست خارجی، ضرورت توجه به تلاش دشمن برای اختلال در مسیر پیشرفت کشور، ضرورت توجه به بعد امنیتی در قانون گذاری، استفاده از ظرفیت پژوهشگران مرکز در پروژه های دانشگاه دفاع ملی، تزریق معارف دینی در پژوهش ها ، برگزاری دوره های آموزشی مشترک و تدوین استراتژی های کلان در حوزه های مختلف از جمله محورهای سخنان معاون مرکز پژوهش ها و دانشگاه عالی دفاع ملی بود.
در پایان این نشست قرار شد با راه اندازی کارگروه مشترک همکاری های مرکز پژوهش های مجلس و دانشگاه عالی دفاع ملی گسترش پیدا کند.

دهقانی: بودجه با محوریت مذاکره با آمریکا بسته شده است
بخوانید

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.