مستند «گرتا تونبرگ»؛ برنده سوسک طلایی سینمای سوئد

مستند «گرتا تونبرگ»؛ برنده سوسک طلایی سینمای سوئد

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی هالیوود ریپورتر، فیلم مستند من گرتا هستم به کارگردانی نیتان گراس‌من، سوسک طلایی بهترین فیلم مستند این دوره از جوایز گلدباگن سوئد را از آن خود کرد. این فیلم که اولین بار سال گذشته در ونیز به نمایش درآمد، داستان گرتا تونبرگ فعال جوان زیست‌محیطی را از ابتدای راه به عنوان دانش‌آموز ۱۶ ساله‌ای که در سال ۲۰۱۸ به تنهایی در مقابل پارلمان سوئد به تغییرات آب‌وهوا اعتراض کرد تا قرار گرفتن در فهرست شخصیت سال ۲۰۱۹ مجله تایم، دنبال می‌کند.

این مستند یک ساعت و ۴۲ دقیقه‌ای نزدیک ۲۵۹ هزار دلار در گیشه فروش کرده و در وبسایت نقد فیلم راتن تومیتوز امتیاز ۷۲ درصد را دارد.

در این دوره از جوایز گلدباگن، کمدی-درام Run Uje Run به کارگردانی هنریک شیفرت درباره اوژه براندلیوس خواننده و نوازنده سوئدی که به بیماری پارکینسون مبتلا شد، جایزه بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه را به خانه برد و درام Charter ساخته آماندا کرنل درباره ماجراهای یک زن مطلقه که به دنبال دیدار با فرزندانش است، جایزه بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر زن و بهترین فیلمبرداری را از آن خود کرد. جایزه بهترین فیلم در بخش بین‌الملل نیز به مستند For Sama رسید که یک روایت اول شخص از جنگ داخلی سوریه و محاصره حلب در سال ۲۰۱۲ ارائه می‌دهد.

جایزه گلدباگن یا سوسک طلایی یک جایزه معتبر سینمایی است که از سال ۱۹۶۴ هر سالانه به برترین محصولات سینمایی کشور سوئد در شاخه‌ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین بازیگر مرد و زن و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و زن اهدا می‌شود.

بیژن عبدالکریمی: امروز با نوع تازه‌ای از انسان مواجه هستیم
بخوانید

منبع خبر

نظرات بسته شده است.