نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ و رسانه در پاکستان با محور انقلاب اسلامی

نشست هم اندیشی اصحاب فرهنگ و رسانه در پاکستان با محور انقلاب اسلامی

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این نشست در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به میزبانی «بهرام کیان» مدیر خانه فرهنگ ایران در شهر کراچی پاکستان برگزار و شرکت کنندگان وابسته به بخش‌های فرهنگی و رسانه‌های مهم الکترونیکی و چاپی پاکستانی از آن استقبال کردند.

«محمد نذیر لغاری» مدیر شبکه تلویزیونی BOL، «مسعود حسین» وزیر اسبق امور رسانه دولت ایالت سِند، «مبشر میر» سردبیر روزنامه اردو زبان پاکستان، «منظر نقوی» سردیبر روزنامه انگلیسی زبان "دِ فایننشیال دیلی"، خانم «خورشید حیدر» مدیر روابط عمومی تلویزیون خبری HUM و خانم «حسنیه جتویی» سردبیر روزنامه سندی زبان "مومل" نیز از چهره‌های سرشناس پاکستانی بودند که با طی سخنرانی در نشست اصحاب فرهنگ و رسانه بر اهمیت توسعه روابط دو کشور و تبادل هیات‌ها به ویژه در حوزه مطبوعات تاکید کردند.

نقش مهم رسانه‌های جهان اسلام برای مقابله با دشمنان مشترک

بهرام کیان مدیر خانه فرهنگ کشورمان در کراچی طی سخنان خود ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور اصحاب رسانه در نشست هم اندیشی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پیرامون تقویت، توسعه و تحکیم روابط دوستانه و دیرینه فرهنگی ادبی و هنری دوکشور و ملت از طریق همکاری‌های رسانه‌ای اظهار داشت: روابط تاریخی، فرهنگی و ادبی بین دو کشور برادر و همسایه مسلمان ایران و پاکستان به دلیل ویژگی های منحصر به فرد، بسیار مستحکم و پایدار می‌باشد. این روابط دوستانه قدمتی تاریخی دارد. دین اسلام، زبان فارسی، مشاهیر عرفانی و دینی و آداب و رسوم مشترک، از مهمترین شاخصه‌ها و مولفه‌های پیوند دهنده فرهنگ دو ملت می‌باشد که بخشی مهمی از این میراث فرهنگی همچون گنجینه‌های علمی ادبی و نسخ خطی فارسی در ایالت سند دیده می‌شود که رسانه‌های دو کشور نقش مهم و بسزایی را در معرفی این میراث مشترک و همچنین چهره واقعی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری پاکستان به نسل امروز ایفا می‌کنند.

وی در رابطه با اهمیت رسانه‌ها در تحکیم روابط دو کشور همسایه گفت: در عصر کنونی رسانه‌های استکبار جهانی و دشمنان اسلام با هدف تضعیف دو کشور اسلامی ایران و پاکستان و تخریب چهره ملت‌های مسلمان دو کشور، از یک سو به دنبال گسترش و تبلیغ ایران هراسی هستند و از سویی دیگر با تبلیغ دروغین خشونت و نا امنی در پاکستان به دنبال ترویج اسلام هراسی می‌باشند.

همت بزرگی برای رفع کمبود فضاهای آموزشی البرز شکل گرفته است
بخوانید

کیان تاکید کرد: در این وضعیت رسانه تنها بخش موثری از جامعه است که می‌تواند با انعکاس درست از واقعیت‌ها نقشه دشمنان را خنثی کند. برگزاری این نشست مقدمه‌ای برای گام‌های بعدی در جهت گسترش و توسعه روابط رسانه‌ای دو کشور می‌باشد و امیدواریم با رفع موانعی همچون بیماری کرونا شاهد برنامه‌هایی همچون تبادل هیات‌های رسانه‌ای دو کشور باشیم و پیشنهاد می‌کنم در اسرع وقت مدیران حاضر در جلسه نسبت به تشکیل انجمن دوستی رسانه‌ای بین دو کشور و ثبت رسمی این انجمن اقدام کنند.

بهرام کیان در بخشی از سخنان خود آمارهایی از رشد رسانه‌ها در ایران اسلامی ارایه داد و گفت: در حال حاضر بیش از ۹ هزار رسانه در ایران فعالیت می‌کنند که از این تعداد بالغ بر ۲ هزار خبرگزاری و پایگاه خبری فعال هستند. همچنین تعداد نشریات مکتوب ایران اسلامی ۷ هزار نشریه است که از بین نشریات فعال تعداد ۲۸۰ نشریه در زمینه قرآن و معارف اسلامی، ۳۵۰ نشریه در زمینه ورزشی، ۱۰۰ نشریه با زمینه هنری سینمایی و ادبی و ۷۵ نشریه در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کنند. حضور بیش از ۳۰۰ خبرنگار خارجی، ۱۶۶ دفتر رسانه‌ای از ۳۴ کشور دنیا که به ۱۶ زبان مختلف در ایران مشغول به فعالیت هستند، نشان از روابط رسانه‌ای گسترده جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها دارد.

وی با اشاره به در پیش بودن روز میلاد دخت مکرم پیامبر اعظم (ص) حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و تبریک روز زن، به بانوان رسانه‌ای حاضر در جلسه عنوان کرد: مدیریت یک هزار و ۴۰۰ نشریه فعال در جمهوری اسلامی ایران بر عهده بانوان است.

تمجید از پیشرفت رسانه‌ای ایران

رئیس انجمن سردبیران در کراچی و سردبیر روزنامه اردو زبان پاکستان، پیشرفت رسانه جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب را چشمگیر توصیف کرد و افزود: با توجه به اهمیت روابط دوستانه دو کشور ضرورت بر این امر است که مناسبات رسانه‌ای ایران و پاکستان نیز شکل قوی به خود بگیرد.

«مبشر میر» افزود: تعاملات فرهنگی در حوزه رسانه از طریق تبادل هیات‌ها و همچنین حضور و نمایش شبکه‌های تلویزیونی ایران در پاکستان که با استناد به سیاست آزاد رسانه‌ای پاکستان و از طریق مجاری قانونی امکان پذیر خواهد بود و این شبکه‌ها در تلویزیون‌های کابلی پاکستان که بسیار مورد توجه مردم هستند قابل دسترس خواهد بود. به عنوان مثال شبکه‌های تلویزیونی پرس تی وی و سحر از شبکه‌های مهم و معتبر ایرانی و هم ردیف شبکه‌های پربیننده بین المللی هستند.

«سایه» در نگاه شفیعی کدکنی
بخوانید

وی پیشنهاد کرد که بخش رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با کسب مجوز رسمی پخش، بینندگان بیشتری را در پاکستان تحت پوشش قرار دهد. همچنین ما آمادگی تعاملات با مطبوعات ایرانی و خواستار آشنانی بیشتر میان اصحاب رسانه‌ای پاکستان از جمله کراچی با نشریات ایران هستیم.

تلویزیون و سینما، ظرفیت قوی همکاری‌های ایران و پاکستان

«نذیر لغای» مدیر شبکه تلویزیونی خبری "BOL" نیز طی سخنانی با اشاره به رشد سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی و شهرت جهانی آن، بر استفاده از این صنعت هنری برای گسترش روابط دو کشور و تاثیر ویژه آن بر توسعه گردشگری تاکید کرد.

وی افزود: همکاری‌های ایران و پاکستان در حوزه تلویزیون و در قالب تهیه و پخش فیلم‌های سینمایی به ویژه مستند درباره مناطق دیدنی دو کشور از قبیل جزیره کیش، اصفهان، شیراز، گیلان و. . نقش به سزایی در گسترش صنعت توریسم و گردشگری و آگاهی مردم از ظرفیت‌ها، توانمندی ها و پیشرفت‌های دو کشور دارد.

این روزنامه نگار پاکستانی اظهار داشت: جزیره زیبای کیش در ایران با وجود ده ها هتل ۷ ستاره و ۵ ستاره، امکانات جذاب و مدرن با آن وسعت کم خود نشانه‌ای از ایران قوی امروز است که می‌بایست به سایر کشورها به ویژه پاکستان معرفی شود.

وی همچنین ترجمه و بازنشر کتاب‌های ادبی قدیمی در رسانه‌های پاکستان همانند مثنوی مولانا، دیوان حافظ شیرازی، سعدی شیرازی، رباعیات خیام نیشاپوری و برخی از آثار ادبیات معاصر را برای آشنایی به نسل جوان مفید و لازم دانست.

در پایان این نشست مدیر خانه فرهنگ ایران با اعلام این نکته که هم اکنون دو سریال تلویزیونی دوبله شده به زبان اردو در اختیار خانه فرهنگ کشورمان قرار گرفته که آماده پخش از شبکه‌های تلویزیونی پاکستان است و به زودی زمان نمایش آن‌ها قطعی و اعلام خواهد شد.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.