نقش خیرین سلامت در کرونا/ اهدای ۱۳ زمین برای ساخت پایگاه اورژانس

نقش خیرین سلامت در کرونا/ اهدای ۱۳ زمین برای ساخت پایگاه اورژانس

مدیر توانمندسازی داوطلبین و سازمان‌های مردم نهاد اورژانس با اشاره به نقش مثبت خیرین سلامت در دوران کرونا گفت: خیرین سلامت تنها در این دوره ۱۳ قطعه زمین برای ایجاد پایگاه اورژانس اهدا کردند.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه: مجمع خیرین سلامت کشور محمل و جایگاهی است که بنا دارد واسطه خیری باشد در تحقق اهداف مقدس خیرین با نیازهای نظام سلامت کشور و نیازمندانی که در این طریق محتاج یاری‌اند.

خیرین سلامت در دوران کرونا همانند سالیان گذشته هم به یاری مراکز درمانی، بهداشتی و غیره از جمله اورژانس کشور آمده‌اند و خدماتی را ارائه دادند که در همین راستا با معصومه صابری فر مدیر توانمند سازی داوطلبین و سازمان‌های مردم نهاد اورژانس گفتگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌توانید این گفتگو را بخوانید:

در رابطه با بحث خیرین و سرمایه گذاری آنها در اورژانس توضیحاتی بفرمائید

با توجه به سابقه‌ای که مجمع خیرین کشور با وزارتخانه داشت و قبلاً شاهد فعالیت‌های آنها بودم که تقریباً ۲۰ هزار خانه بهداشت برای وزارتخانه ساخته بودند ارتباطی با این دوستان گرفتیم و جلساتی تشکیل دادیم که جا دارد من از مرحوم سید عباس پورهاشمی قائم مقام مجمع خیرین سلامت کشور هم یادی کنم که خیلی فعالانه در زمینه‌های قبلی کمک کردند و خود پیش قدم شدند برای اینکه در جلسات ما شرکت کنند.

تفاهم ۵ جانبه مبنی بر اینکه ۳۰۰ پایگاه خیر ساز برای اورژانس ساخته شود بین ۵ وزارت خانه و خیرین آنها امضا شد

در سال ۹۸ بود که او را به جلسات سیاست گذاری دعوت می‌کردیم و پایه این را گذاشتیم که اشتراک با خیرین داشته باشیم و کمک‌هایی دریافت کنیم. تفاهم نامه‌ای ۵ جانبه ای امضا کردیم. خیرین وزارت راه، مجمع خیرین سلامت کشور که به ریاست دکتر شهریاری است، وزارت بهداشت و یکی دو وزارتخانه دیگر بودند.

تفاهم مبنی بر این بود که ۳۰۰ پایگاه خیر ساز برای ما ساخته شود. در مرحله اول که قرار شد تا پایان دو سال به ما تحویل داده شود ۱۰۰ پایگاه قرار شد آماده بهره برداری شود که ان شاء الله با اتفاقات خوبی که رقم خواهد خورد.

۲۵۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۲ نفر
بخوانید

به عبارت دیگر خیرین از سال ۹۸ به اورژانس راه پیدا کردند؟

بله. البته ناگفته نماند جسته و گریخته خیرینی بودند که از قبل کمک‌هایی کردند ولی به شکلی که ثبت شده باشد و دستگاهی اهدا کرده باشند این موارد را ثبت شده نداشتیم.

خیرین بیشتر در چه بخش‌هایی کمک می‌کنند؟

این چیزی که در آن تمرکز کردیم ساخت ۱۰۰ پایگاه خیر ساز جاده‌ای است. تصادفات جاده‌ای ما در سراسر کشور بخاطر شرایط نامساعد جاده‌ها، تجهیزات، وسایل نقلیه و عوامل خاصی که وجود تصادفات زیاد است و اورژانس‌های جاده‌ای را تقویت کردیم و نظر ما این است که توسط خیرین این حوزه تقویت شود. این کمک بزرگی برای ما است.

خیر به ما زمین اهدا می‌کند و در تفاهم نامه قرار شد برخی از خیرین در ساخت هم کمک کنند. مقرر شد تجهیزات و نیروی انسانی برعهده وزارتخانه و سازمان اورژانس باشد که تأمین کنیم.

در دوران کرونا خیرین هنوز هم همراه اورژانس بودند؟

از زمانی که شیوع بیماری کرونا را شاهد بودیم کمک از داوطلبین و خیرین فراوان دریافت شد. دوستان ثبت نام می‌کردند و در پاسخگویی و ابهامات کرونا فعالیت می‌کردند و به مردم پاسخگو بودند. در تجهیزات در خصوص توزیع ماسک، گان، مواد شوینده و غیره کمک‌های خیرین فراوان بود.

خیرین سلامت در شهرها ساوه، لارستان، اردبیل، خراسان رضوی و خراسان شمالی، کرمانشاه، اسدآباد، ایلام، مازندران و سیرجان بسیار فعال بودند

آمار حدودی می‌توانید بیان کنید؟

به عنوان مثال در ساوه، لارستان، اردبیل، خراسان رضوی و خراسان شمالی، کرمانشاه، اسدآباد، ایلام، مازندران و سیرجان کمک‌های خوبی در طرح شهید قاسم سلیمانی خیرین فعالانه کار کردند. اقلامی که کمک شده واگذاری زمین بوده که ۱۳ قطعه بود. آمبولانس یک عدد، یخچال دو عدد، ماسک ۴۵ هزار عدد، گان حفاظتی ۱۴ هزار عدد، محلول ضدعفونی کننده دست ۲ هزار لیتر، احداث ۳ پارکینگ آمبولانس و … بوده است.

الان نیاز اورژانس در چه حوزه‌ای است که خیرین ورود کنند؟

خیرین اگر به ما در ساخت و احداث کمک کنند بسیار عالی است.

با توجه به تعداد پایگاه‌هایی که ساخته شده شما هنوز کمبود پایگاه داریم؟

بله. برخی از مراکز با فاصله‌های زیاد است علی رغم اینکه موتور آمبولانس استفاده می‌کنیم که کمک قابل توجهی در افزایش سرعت عمل داشته است تا از چند ده دقیقه‌ای که بر سر بالین بیمار حاضر می‌شدند، الان به ۵-۴ دقیقه رسیده است ولی باز هم تجهیزات و آمبولانس نیاز داریم و هم تهیه دستگاه‌های الکتروشوک، کپسول‌های اکسیژن، تجهیزات از این دست را نیاز داریم.

۱۱۴ بیمار مشکوک به کرونا در اورژانس قم پذیرش شده اند/ فوت ۵ بیمار
بخوانید

حدوداً چند خیر سلامت داریم که با اورژانس همکاری می‌کند؟

من آمار دقیق نمی‌توانم ارائه دهم ولی در ارسال پیامک‌های انبوه حداقل ۲۰۰ خیر شناسایی شده‌اند.

اوضاع اقتصادی حاکم بر جامعه بر کمک‌هایی که خیرین به اورژانس می کرده‌اند تأثیری داشته است؟

متأسفانه با شرایط کشور و شرایط مالی که برای اغلب این خیرین ایجاد شده قدری به نسبت سنوات قبل کمک‌ها کمتر شده است ولی مجمع خیرین سلامت با خیرین سراسر کشور در ارتباط است و آمار خیرین بیشتر است.

تأثیر فعالیت خیرین در اجرای طرح شهید سلیمانی چه میزان بود؟

برای حوزه اورژانس قطعاً تأثیرات فراوانی داشت حتی زمانی که اوج کرونا بود خیلی‌ها می‌ترسیدند به نزدیکان خود خدمت کنند، حتی افرادی بودند آبمیوه برای توزیع بین همکاران تهیه می‌کردند یا کمک‌هایی که می‌شد شایان توجه بود. این اقدامات برای ما ارزشمند بود از این بابت که در بحبوحه گرفتاری که هنوز بیماری کاملاً شناخته نشده بود و یا خیلی از ادارات و نهادها سردرگم بودند که چه اقداماتی باید انجام دهند، کمک‌های خیرین در اسفند ۹۸، فروردین ۹۹ بسیار قابل توجه بود.

علی رغم اینکه امکان این وجود داشت که کمک‌های بیشتری باشد ولی همین میزان هم ارزشمند بود. برای طرح شهید سلیمانی هم کماکان کمک‌های نقدی خیرین سراسر کشور را دریافت می‌کنید و تجهیزاتی به آنها تقدیم می‌شود. در آن شهر خیرین را شناسایی می‌کنند و در هر استانی یک نماینده انتخاب شده که این بهترین کار بود چون نماینده ما تام‌الاختیار در مراکز استان است و آنها خیر را شناسایی می‌کنند و جلساتی را برگزار می‌کنند و به نسبت نیازی که در شهر دارند اقدامات را آغاز می‌کنند.

ممکن است در یک شهری آمبولانس کفایت کند ولی تجهیزات دیگری همانند کپسول اکسیژن را نیاز داشته باشند. به تبع نیازمندی‌ها با خیرین جلسه برگزار می‌کنند.

منبع خبر

نظرات بسته شده است.