گردابِ کرونا و یک چرخشِ خطرناک

عکس خبر آرشیوی است.

کرونا حالا حالاها تمام شدنی نیست؛ فقط گاهی رام می‌شود، همه فکر می‌کنند که مهار شده، ضعیف شده، تمام شده، اما این ویروسِ موذی در کمین است تا ما را دور هم جمع کند، سفرها را به راه و زندگی را عادی کند و و بعد هم دوباره بتازد و غافلگیر کند…

به گزارش ایسنا، کووید-۱۹ یا همان کرونا ویروس، موذی است و هوشمند. آرام در جان رخته می‌کند، در بدن جولان می‌دهد، ضعیف‌ترین نقطه هر بدن را پیدا کرده و از همانجا ضربه می‌زند. طوری آدمی را در عرض چند روز از پای می‌اندازد که حتی متوجه نمی‌شوی چه و چگونه اتفاق افتاد. فقط وقتی به خودت می‌آیی که یا در گوشه بیمارستانی و یا بیماری را به جان عزیزترین‌هایت هم انداخته‌ای و کاری هم از دستت برنمی‌آید.

ویروس هزار رنگ

کرونا ثابت کرده که هر روز هم می‌تواند با هر تکثیرش رنگ عوض کند، یک روز در قامت ویروسی از ووهان چین، یک روز در ردای کرونایی که در انگلیس جهش می‌یابد و قدرت و شدت بیماری‌زایی‌اش را دوچندان می‌کند و یک روز هم در لباس آفریقایی جهشی خطرناک از خود نشان می‌دهد. همین موضوع است که کووید-۱۹ را غیرقابل پیش‌بینی کرده و نمی‌توان حدس زد که چند روز یا چند ماه دیگر چه رفتاری از خود بروز می‌دهد. همین موضوع است که حتی از بین رفتن تاثیر واکسن‌های ساخته شده برای این ویروس را در دل می‌نشاند و بیم از تغییر رفتار ویروس است که باعث می‌شود متخصصان و مسئولان بهداشت و درمان کشور هشدار دهند که مراقب باشید، فریب آرامش فعلی کرونا را نخورید، ماسک بزنید، فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنید، سفر نروید و… .

گرداب کرونا

اما گویا، برخی که تعدادشان هم کم نیست خود را ضدکرونا تصور می‌کنند و تا طوفان کرونا اندکی آرام می‌گیرد، قصد دید و بازدید و سفر به سرشان زده و با این کار گردابی از مشکلات را در کشور ایجاد می‌کنند. به طوری که در تعطیلات گذشته حجم سفرها به استان‌های جنوبی به حدی بود که استان‌هایی مانند هرمزگان و جزایر جنوبی کشور مملو از جمعیت شدند و نگرانی از شیوع و بروز موج چهارم بیماری را قوت بخشیدند. به طوری که دکتر سیما سادات لاری-سخنگوی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد که بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، متوسط تردد روزانه بین استانی از ۲۳ دی تا دوم بهمن ماه تا هفت درصد به نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

چرخشِ خطرناک

این افزایش بستر مناسب را برای ویروس موذی کرونا فراهم می‌کند تا تکثیر شود، انتقال پیدا کند و البته جهش یابد. به طوری که چندی پیش دکتر سعید نمکی-وزیر بهداشت با تاکید بر پیچیده بودن کرونا ویروس، گفت: کرونا هر لحظه ممکن است شکل خاصی را از خودش بروز دهد که با شکل قبلی و نوع علامت‌های قبلی کاملا متفاوت باشد و به همین دلیل باید بسیار هوشمندانه عمل کنیم. در بازی شطرنج با این ویروس منحوس نمی‌توان لحظه‌ای غفلت کرد. ما نگران موج سفرهای آینده هستیم. یکی از دغدغه‌ها در استان هرمزگان، سفرهای سنگین به جزایر جنوب کشور بود. وقتی ویروس جهش یافته به چرخش درآید، بسیار خطرناک است.

نگرانی از چرخش ویروس از استانی به استان دیگر

وزیر بهداشت همچنین گفت: باید توجه کرد که ما به پهنه چندین کشور اروپایی پهنه اقلیم، تنوع ژنتیک و قوم و رفتارهای اجتماعی داریم. در درون این سرزمین که مرتبا داریم داروی ضدویروس مصرف می‌کنیم، جهش در ویروس در درون مرزها پدیده غیرمنتظره‌ای نیست. آنچه که می‌تواند ما را گرفتار طوفان کند، چرخش ویروس است مثلا از کردستان به بندرعباس، از بندرعباس به خراسان شمالی و… است. ما خیلی نگران این چرخش هستیم. بر این اساس باید به شدت بحث مسافرت‌ها را جدی بگیریم و در این راستا بر سخت‌گیری‌های جدید پافشاری می‌کنیم.

مخاطرات تنفسی و چشمی استفاده از شوینده ها در خانه تکانی
بخوانید

احتمال بروز موج چهارم کرونا

در این بین حجم مسافرت‌ها و افزایش رفت و آمدهای مردم به حدی بالابود که متخصصان و مسئولان سلامت کشور به شدت نسبت به احتمال بروز موج چهارم بیماری در کشور که می‌تواند به مراتب سهمگین‌تر از امواج قبلی باشد و تعداد بیشتری از مردم کشورمان را به کام مرگ بفرستد، ابراز نگرانی کردند. در عین حال برخی از متخصصان هم از افزایش موارد بیماری در دو رده سنی خبر دادند. در این زمینه دکتر نادر توکلی- معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن ابراز نگرانی از بروز موچ چهارم کرونا از اواسط بهمن ماه در کشور، گفت: اینکه مردم فکر کنند که میزان بیماری بسیار کم شده و بیماری عملا از بین رفته، تصوری واقعا خطرناک است.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی اینکه مردم فکر کنند که میزان بیماری بسیار کم شده و بیماری عملا از بین رفته، تصوری واقعا خطرناک است، ادامه داد: از طرفی شاهد هستیم طی دو الی سه ماه اخیر، میزان بروز بیماری در کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال هم بیشتر شده است که این هم خطر دیگری است.

افزایش نگران کننده بیماری در ۶ استان

در عین حال دکتر محمدرضا ظفرقندی-رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور نیز نسبت به روند صعودی آمار مراجعان بیماران مبتلا به کرونا چه به صورت سرپایی و چه به صورت بستری هشدار دارد و گفت: شواهد از افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان و مراجعان برای دریافت خدمات درمانی پس از تجمعات و سفرهای اخیر حکایت دارد که این موضوع بخصوص در شش استان به صورت مشهود دیده شده است و این موضوع موجب نگرانی جدی است.

وی با بیان اینکه بعد از برگزاری تجمعات شاهد افزایش آمارها هستیم و این نشانگر آن است که باید نظارت بیشتر بر اجرای دستورالعمل‌ها وجود داشته باشد، گفت: نباید این تصور که دوران سخت کرونا را پشت سر گذاشته ایم و وضعیت خوب شده است، به مردم انتقال داده شود. واقعیت این است که هر بار به مردم این تصویر که اوضاع خوب شده است ارائه می شود، شاهد کاهش رعایت توصیه ها و مجددا افزایش آمارها هستیم.

البته طبق اعلام وزارت بهداشتی‌ها درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور تا ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۹، به ۸۳.۸۸ درصد رسیده است که این میزان تقریبا بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ابتدای سال تاکنون محسوب می شود. باید توجه کرد وزارت بهداشتی‌ها هشدار داده‌اند که کاهش در میزان عمل به توصیه های بهداشتی می‌تواند موج چهارم بیماری را به صورت فراگیر در کشور ایجاد کند. این اتفاقی است که متاسفانه در برخی استان‌ها در حال رخ دادن است؛ به طوری که به گفته مسئولان بهداشت و درمان کشور، علی رغم اینکه اکثر استان‌های کشور در محدوده رعایت مناسب پروتکل‌های بهداشتی هستند، اما میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهار استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، کردستان و مازندران در محدوده ۷۲ تا ۷۵ درصد قرار دارد.

میزان رعایت پروکل ها در تهران نصف شد

در عین حال طبق اعلام وزیر بهداشت یکی از نگرانی‌های مهم در خصوص مجموعه کلانشهرها به خصوص تهران است. بر اساس جلسات روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی، می‌دانیم آمار رعایت پروتکل‌ها در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است؛ یعنی از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد رسیده‌ایم و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار خواهیم شد و من قبل از هر پیک این موضوع را به مردم عرض کردم.

نگرانی از بازگشت اپیدمی ابولا در غرب آفریقا
بخوانید

نمکی تاکید کرد: نسبت مستقیمی میان عدم رعایت پروتکل‌ها و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر است و این زنگ خطری برای آینده است و اگر خدایی نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم‌تر و وحشی‌تر شویم، این آوار بر سر ما سنگینی بیشتری خواهد کرد.

امکان بروز موج غافلگیرانه کرونا

در عین حال دکتر علیرضا زالی- فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران نیز در تاریخ ششم بهمن ماه گفت: آرام‌آرام میزان مراجعین جدید در بخش‌های بستری در حال افزایش است و تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نسبت به هفته قبل بین نیم تا یک درصد افزایش پیدا کرده است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به نشانه های جدید از خیز کرونا در تهران، گفت: در هر موجی از بیماری کرونا که در تهران اتفاق افتاده است تعدادی از افراد جامعه مبتلا شدند و بعد از آن مصونیت ناپایداری را مواجه بوده ایم اما نباید این موضوع ما را فریب دهد. فاصله موجهای دوم و سوم بیشتر از موجهای اول و دوم بوده است لذا ممکن است موج چهارم بسیار غافلگیرانه باشد.

باید توجه کرد که کرونا فعلا تمام شدنی نیست و همچنان باید زندگی‌مان را بر مدار کرونا با احتیاط پیش بریم. به گفته دکتر مینو محرز-عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، در شرایط فعلی تنها راه مهار بیماری کووید-۱۹ واکسیناسیون است. منتها باید همه دنیا به تدریج واکسینه شوند تا زندگی به حالت عادی بازگردد. برای قطع زنجیره انتقال کرونا باید به تدریج و به نوبت و به ترتیب اولویت‌گذاری، همه افراد واکسینه شوند. به عنوان مثال ابتدا کادر درمان، بعد افراد بالای ۷۰ سال، مبتلایان به بیماریهای زمینه‌ای و به تدریج همه مردم بر اساس اولویت‌ها واکسینه شوند. زیرا واکسن آنقدر نیست که بتوان همه را باهم واکسینه کرد.

دومین نوروز باستانیِ کرونایی

بنابراین هنوز تا مهار کرونا راه طولانی در پیش داریم، اما حالا زنگ خطر موج چهارم کرونا به صدا درآمده است. تجمع، برگزاری دورهمی و افزایش سفرها، تجمع در مراکز و اماکن عمومی و… همچنان بسیار خطرناک بوده و منجر به بروز امواج بعدی بیماری خواهد شد. از طرفی نوروز ۱۴۰۰ به عنوان آیین باستانی ایرانیان در پیش است؛ دومین نوروزی که با کرونا می گذرانیم. حال بیم آن می‌رود که برخی از مردم بی توجه به کرونا صف خرید عید و برنامه دید و بازدیدها و سفرها را به راه کنند و در این میان جان گرانبهای خودشان و سایر مردم را به خطر اندازند. هر چند که اعمال و تشدید محدودیت‌ها برای نوروز ۱۴۰۰ همچنان در دست بررسی است و هنوز تصمیمی برای آن اتخاذ نشده، اما با وجود هر نوع محدودیت و تصمیمی این ما مردم هستیم که باید نگران جان خود و عزیزان‌مان باشیم و باور کنیم که کرونا بی هیچ ترحمی جان می‌گیرد. پس جان‌مان را کف دست نگیریم و به پیشوازش نرویم.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.