گفتگوهای تحلیلی درباره انقلاب اسلامی در «چراغ مطالعه»

هر قسمت از برنامه «چراغ مطالعه» به بررسی یک کتاب با حضور نویسندگان یا مترجمان این آثار خواهد پرداخت. این آثار رویکردهایی تاریخی-اجتماعی به مسائل نظری و تاریخی انقلاب اسلامی دارند.

به گزارش ایسنا، «چراغ مطالعه، فصل انقلاب اسلامی» به تهیه کنندگی «مرتضی روحانی» و دبیری مهند حامدی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما برای پخش در شب‌های دهه فجر تولید شده است که به مدت دو هفته از شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۲۱ روی آنتن می رود.

بازپخش «چراغ مطالعه» روز بعد از پخش، ساعت ۱۴ است.

کتاب‌هایی که در هر قسمت از برنامه در مورد آن ها گفتگو خواهد شد، به شرح زیر است:

در این برنامه کتاب اصلاحات ارضی با حضور رسول مهربانی به عنوان یکی از مجریان «انقلاب شاه و مردم» بررسی خواهد شد.

روحانیت و اندیشه‌های چپ با حضور محمد صدرا به تعامل دو سنت مهم و تأثیرگذار اسلامی به نمایندگان روحانیان و چپ مارکسیستی می پردازد. عملیات مهندسی بررسی‌گر عملیات‌های تروریستی سازمان مجاهدین است.

«انقلاب تصور ناپذیر در ایران» بررسی می‌کند چرا هیچ کس نتوانسته بود انقلابی چنین سهمگین را پیش‌بینی کند؟

انقلاب ایران با حضور مصطفی مهرآیین شرایط تاریخی، اجتماعی و اقتصادی زمینه‌ساز انقلاب ایران را بررسی می‌کند. انقلاب اجتماعی، سیاست و دولت رفاه در ایران با حضور محمدرضا فدایی تاریخ سیاستگذاری اجتماعی و رفاهی در ایران از هنگام تأسیس حکومت پهلوی تا امروز و تبعات خواسته و ناخواسته آن بر تحولات اجتماعی و سیاسی کشور را بررسی می‌کند.

پرونده مسکوت با حضور محمد مهدی اسلامی به انفجار دفتر نخست وزیری می‌پردازد. انقلاب اسلامی و نبرد نمادها با حضور مجید استوار جریان شکل گیری و تکوین انقلاب اسلامی ایران را با استفاده از مباحث نظری «پیر بوردیو» جامعه شناس برجسته فرانسوی بررسی می‌کند. یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار با حضور موسی فقیه‌حقانی تحولات نیم قرن اخیر تاریخ معاصر ایران از نگاه ابوالحسن عمیدی نوری را بررسی می‌کند.

سهم صاحبان آثار و سینماها در جشنواره فیلم فجر واریز شد
بخوانید

الف لام خمینی با حضور هدایت‌الله بهبودی با معرفی خاندان امام خمینی آغاز می شود و سیر زندگی روح الله را از تولد، نشو و نما، تحصیل در زادگاه، ادامه درس آموزی در اراک و مهاجرت به حوزه علمیه قم پی می گیرد.

انتهای پیام

منبع خبر

نظرات بسته شده است.